Area Scoreboard 1-10

Boys basketball

Class A

West Region standings

As of Jan. 9

Region Overall

Minot4-0 6-1

Century 3-1 4-3

St. Mary’s 2-1 4-1

Bismarck 2-1 3-3

Dickinson 1-2 3-2

Jamestown 1-2 2-4

Mandan 1-2 1-5

Williston 0-2 1-3

Turtle Mountain 0-3 0-4

State media poll

RecPtsPrv

1. Grand Forks Red River (10)6-0501

2. Minot6-1362

3. Fargo Shanley 4-1293

4. Bismarck St. Mary’s4-1224

5. Fargo Davies5-18t-5

First-place votes in parentheses.

Others receiving votes: West Fargo (5-2), Bismarck (3-3), Bismarck Century (4-3)

Class B

area standings

As of Jan. 9

District 7

W L W L

Carrington2-0 8-0

Four Winds-Minnewaukan1-0 8-2

Lakota-Adams-Edmore1-0 6-3

New Rockford-Sheyenne0-1 6-3

Harvey-Wells County0-1 5-4

Midkota0-1 1-8

Warwick0-2 0-8

District 8

Munich-Starkweather2-0 5-5

North Star1-0 9-1

St. John1-1 6-2

Rolette-Wolford1-1 3-6

Benson County0-1 4-5

Langdon0-0 0-8

Rolla0-2 0-10

District 10

Turtle Lake-Mercer-McClusky2-0 8-1

Washburn2-0 8-2

Garrison1-1 4-5

Underwood1-1 2-10

Center-Stanton0-0 3-7

Wilton-Wing0-2 3-7

Max0-2 1-8

District 11

Dunseith1-0 5-3

Rugby0-0 9-1

Westhope-Newburg0-0 6-2

Drake-Anamoose0-0 5-4

TGU0-0 4-5

Sawyer0-0 3-7

Velva0-1 1-8

Bottineau0-1 4-6

District 12

Berthold0-0 8-1

Our Redeemer’s0-0 8-2

Des Lacs-Burlington0-0 6-2

Glenburn0-0 5-3

Bishop Ryan0-0 5-4

Surrey0-0 5-4

Kenmare0-0 3-4

Mohall-Lansford-Sherwood0-0 3-5

District 14

Dickinson Trinity2-0 11-0

Beulah0-0 10-0

Hazen0-0 6-3

Killdeer1-1 5-5

Richardton-Taylor0-1 5-4

Glen Ullin-Hebron0-1 1-8

District 15

New Town1-0 5-2

Watford City1-1 2-5

Parshall0-0 1-4

White Shield0-0 1-4

North Shore0-1 3-7

Mandaree0-0 0-2

District 16

Powers Lake4-0 8-1

Trenton1-0 7-0

Tioga0-0 5-3

Ray1-1 4-4

Trinity Christian0-0 0-7

Burke County0-1 0-8

Stanley0-1 1-7

Divide County0-2 1-6

State media poll

As of Jan. 8

RecPtsPrv

1. Beulah (14)9-01401

2. North Star8-11222

3. Dickinson Trinity10-01143

4. Rugby8-1886

5. Carrington8-0807

6. Oak Grove7-2634

7. Four Winds-Minnewaukan8-2589

8. Trenton6-031NR

t-9. Des Lacs-Burlington5-2165

t-9. LaMoure-Litchville-Marion8-116NR

First-place votes in parentheses.

Others receiving votes: Central Cass (7-1), Strasburg-Zeeland (8-0), St. John (6-1), Cavalier (7-2), Shiloh Christian (7-2), Maple Valley (6-2), Turtle Lake-Mercer-McClusky (7-1).

Girls Basketball

Class A

WEST REGION standings

As of Jan. 9

Region Overall

Century 4-0 6-1

Jamestown3-0 5-1

Bismarck 3-0 4-2

Turtle Mountain 2-2 3-2

St. Mary’s 1-2 1-4

Minot 1-3 1-5

Mandan 0-2 1-4

Williston 0-2 0-4

Dickinson 0-3 1-4

State media poll

RecPtsPrv

1. Fargo Shanley (8)5-0471

2. Bismarck Century (1)6-1402

3. West Fargo5-127t-3

4. Bismarck (1)4-219t-3

5. Jamestown5-1105

First-place votes in parentheses.

Others receiving votes: Fargo North (5-1), Valley City (6-1).

Class B

area standings

As of Jan. 9

District 7

W L W L

Harvey-Wells County0-0 4-1

Carrington0-0 5-2

Lakota-Adams-Edmore0-0 4-3

New Rockford-Sheyenne0-0 3-4

Midkota0-0 1-2

Four Winds-Minnewaukan0-0 1-6

District 8

W L W L

Benson County0-0 7-0

Rolla0-0 5-2

North Star0-0 4-2

Munich-Starkweather0-0 2-4

Rolette-Wolford0-0 2-4

Langdon0-0 1-6

St. John0-0 0-6

District 10

W L W L

Underwood0-0 5-1

Wilton-Wing0-0 5-2

Garrison0-0 5-3

Turtle Lake-Mercer-McClusky0-0 4-3

Washburn0-0 2-4

Max0-0 1-4

Center-Stanton0-0 1-4

District 11

W LW L

Velva0-0 3-0

Dunseith0-0 3-2

Rugby0-0 3-4

TGU0-0 2-3

Bottineau0-0 2-4

Sawyer0-0 2-4

Drake-Anamoose0-0 1-4

Westhope-Newburg0-0 0-6

District 12

W L W L

Bishop Ryan0-0 6-0

Mohall-Lansford-Sherwood0-0 3-2

Kenmare0-0 4-4

Our Redeemer’s0-0 3-3

Surrey0-0 2-4

Des Lacs-Burlington0-0 2-4

Berthold0-0 1-4

Glenburn0-0 1-3

District 14

W L W L

Richardton-Taylor0-0 3-2

Hazen0-0 3-3

Dickinson Trinity0-0 3-4

Killdeer0-0 2-3

Glen Ullin-Hebron0-0 1-3

Beulah0-0 1-6

District 15

W L W L

Parshall0-0 8-0

Watford City0-0 5-1

New Town0-0 5-1

North Shore0-0 3-3

Mandaree0-0 0-3

White Shield0-0 0-5

District 16

W L W L

Ray 0-0 5-0

Trenton0-0 4-1

Stanley0-0 4-1

Burke County0-0 2-4

Divide County0-0 2-4

Trinity Christian0-0 2-5

Tioga0-0 1-6

Powers Lake0-0 0-4

State media poll

As of Jan. 8

RecPtsPrv

1. Bishop Ryan (14)5-01401

2. Grafton5-01182

3. Napoleon 3-01083

4. Thompson5-1906

5. Kindred5-1835

6. New Town4-1508

7. Hillsboro-Central Valley5-1497

8. Grant County6-1434

9. Benson County6-02810

10. Shiloh Christian5-1219

First-place votes in parentheses.

Others receiving votes: Velva (4-0), Maple Valley (4-1), Northern Cass (4-0), Larimore (5-0), Beach (3-2), Ray (5-0).

Boys Hockey

West Region Standings

WLSOLPtsOverall

Bismarck Century600219-2-0

Bismarck High520156-6-0

Minot 520157-4-1

Jamestown540155-6-0

Bottineau/Rugby411137-1-1

Mandan440115-7-0

Dickinson35095-6-0

Hazen/Beulah17131-11-1

Williston17132-9-1

Girls hockey

State Standings

WLOTLPtsOverall

West Fargo10003011-0-0

Grand Forks721258-5-0

Jamestown8202210-3-0

Fargo North540217-6-0

Fargo South/Davies640187-6-0

Bismarck531167-4-0

Minot550156-6-0

Mandan37093-10-0

Williston28065-8-0

Devils Lake19031-9-0

Dickinson08001-10-0

NOTE: Games where teams play each other twice during season, the following point system is used: 3 points for regulation win; 2 points for overtime or shootout win; 1 point for overtime or shootout loss; 0 points for regulation loss. Games where teams play each other once during the season, the following point system will be used: 6 points for regulation win; 4 points for overtime or shootout win; 2 points for overtime or shootout loss; 0 points for regulation loss.

Honor Roll

BOYS?BASKETBALL

20 points

Houston Lavachek, Glenburn, 26 vs. North Shore

Tyler Bates, Watford City, 25 vs. Powers Lake

Douglas Winzenburg, Burke County, 25 vs. Makoti

Levi Hoiby, Powers Lake, 24 vs. Watford City

Adam Peltier, Turtle Lake-Mercer-McClusky, 24 vs. Velva

Trace Azure, Dunseith, 23 vs. Bottineau

Luke Bacon, TGU, 22 vs. Bishop Ryan

Trayvon McKay, Four Winds-Minnewaukan, 22 vs. Standing Rock

Tanner Holte, Des Lacs-Burlington, 22 vs. TGU; 20 vs. Beulah

Brett Schreiner, Washburn, 22 vs. Wilton-Wing

Austin Longie, Four Winds-Minnewaukan, 21 vs. Standing Rock

Sam Carlson, Mohall-Lansford-Sherwood, 21 vs. Velva

Mitchel White, Berthold, 21 vs. Parshall

Hunter Braaten, Westhope-Newburg, 21 vs. Bishop Ryan

Chris Duke, Des Lacs-Burlington, 21 vs. Rugby

Tanner Volson, Drake-Anamoose, 21 vs. Underwood

Marcus Tomlinson, Turtle Lake-Mercer-McClusky, 21 vs. Garrison

Kevin Klemisch, Turtle Lake-Mercer-McClusky, 21 vs. Garrison

Andrew Alveshere, Harvey-Wells County, 20 vs. Rolette-Wolford

Jared Jonan, Turtle Mountain, 20 vs. Jamestown

Tristan Keplin, Turtle Mountain, 20 vs. Jamestown

Quentin Sears, Benson County, 20 vs. Warwick

Stetson Carr, Hazen, 20 vs. Bowman County

Logan Sorum, Our Redeemer’s, 20 vs. Shiloh Christian

Kyle Lovcik, Rugby, 20 vs. Rolla

Daniel Grande, North Star, 20 vs. Benson County

GIRLS?BASKETBALL

30 points

Hannah Jacobs, Divide County, 32 vs. Kenmare

Mara Roteliuk, Sawyer, 31 vs. Surrey

20 points

Lexie Munson, Kenmare, 29 vs. Divide County

Kyra Dewald, Jamestown, 26 vs. Turtle Mountain

Hannah Stewart, Bishop Ryan, 25 vs. Rugby

Chai Pappa, Stanley, 24 vs. Westhope-Newburg

Kendra Heier, Ray, 23 vs. Mohall-Lansford-Sherwood

Kennedy Retterath, Washburn, 23 vs. Max

Alli Vandal, Rolla, 23 vs. Rolette-Wolford

Alexis Woods, Parshall, 22 vs. Mandaree

Hanna Gillund, Ray, 21 vs. Watford City

Samone Motley, Warwick, 21 vs. White Shield

Jaye Two Bears, New Town, 21 vs. Trinity Christian

Tessa Walters, North Shore, 21 vs. Surrey

Haley Hodenfield, Ray, 20 vs. Mohall-Lansford-Sherwood

Gabbie Bohl, Bishop Ryan, 20 vs. Westhope-Newburg

Madysen Houle, Trenton, 20 vs. Powers Lake

Skylar Bertsch, Surrey, 20 vs. Sawyer

Chey Packineau, Parshall, 20 vs. Kenmare

Chloe Bayless, Turtle Lake-Mercer-McClusky, 20 vs. Garrison

Jordan Robert, Rolla, 20 vs. Glenburn

Paige Brabandt, Sawyer, 20 vs. Mohall-Lansford-Sherwood JV

Double-doubles

Hanna Gillund, Ray, 21 points, 13 rebounds, vs. Watford City

NOTE: The honor roll runs every Thursday. Coaches can nominate athletes by emailing sports@minotdailynews.com.