BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 1-22

Boys basketball

Class B

Velva 48, TGU 46

V 18 26 38 48

TGU 8 23 32 46

V: Chris Peterson 12, Michael Thingstad 12, Dixon Bauer 10, Isaac Effertz 6, Drew Effertz 4, Nathan Heisler 4. Totals 22 0-0 48.

TGU: Ethan Bachmeier 11, Luke Bacon 10, Tyler Mongeon 9, Eli Luna 7, Reed Hermanson 4, Hunter Schell 4, Ridge Bachmeier 1. Totals 16 11-21 46.

Berthold 77, Ray 41

R 14 22 31 41

B 15 37 51 77

R: Keenan Hodenfield 13, Brady Viall 11, David Larsen 9, Adam Liesener 4, Evan Wheeler 4. Totals 18 5-12 41.

B: Austin Lee 19, Adam Knudsvig 16, Mitchel White 11, Logan Gunderson 8, Cale Neshem 8, Jaeden Jenson 7, Stetson Carico 4, Marshall White 2, Ryan Ross 2. Totals 34 1-5 77.

Drake-Anamoose 63, Max 46

DA 19 34 50 63

M 12 21 34 46

DA: Alex Volochenko 16, Tristin Martin 14, Tanner Volson 14, Ryan Kuntz 10, Derek Fahy 7, Cordell Vollson 2. Totals 25 5-11 63.

M: Colton Schroeder 17, Craig Talbott 11, Jake Jacobson 5, Cody Lies 5, Nick Thompson 5, Reid Groninger 3. Totals 17 3-6 46.

State media poll

First-place votes in parentheses

RecordPointsPrv

1. Beulah (13)13-01301

2. North Star11-11142

3. Dickinson Trinity13-11023

4. Rugby12-1884

5. Carrington12-0815

6. Four Winds-Minnewaukan10-2577

7. Oak Grove11-2556

8. Strasburg-Zeeland12-0359

9. Trenton10-1148

10. Des Lacs-Burlington10-21310

Others receiving votes: Berthold (12-1), Turtle Lake-Mercer-McClusky (12-1), LaMoure-Litchville-Marion (10-2), Powers Lake (11-1), Maple Valley (8-2)

Girls basketball

Class B

New Town 75, Divide County 34

NT 18 39 52 75

DC 15 22 30 34

NT: Jasmyne Big Crow 14, Jaye Two Bears 13, Baeleigh Brady 11, Viola Wise Spirit 10, Taylor McGrady 9, Gabby Wilkinson 8, Mia Wilkinson 8, Kirah Morsette 2. Totals 28 13-18 75.

DC: Hannah Jacobs 19, Haley Glasoe 9, Kari Sabe 2, Andrea Haugland 2, Kate Sabe 2. Totals 13 7-14 34.

Max 51, Drake-Anamoose 42

DA 20 27 37 42

M 8 20 37 51

DA: Heather Lemer 9, Rachel Handeland 8, Kristin Reinowski 7, Shae Volk 6, Karley Volochenko 6, Angel Kaisler 5, Kailey Lemer 1. Totals 16 4-14 42.

M: Cheyenne Jacobson 14, Brook Schroeder 13, Kayla Delzer 9, Gwen Scheresky 6, Kaylee Capp 6, Maddi Bowling 2, Kim Delzer 1. Totals 20 7-17 51.

State media poll

First-place votes in parentheses

RecordPointsPrv

1. Bishop Ryan (13)8-01301

2. Grafton9-01152

3. New Town8-1875

4. Maple Valley9-1796

5. Napoleon9-1623

6. Hillsboro-Central Valley9-2549

7. Thompson8-2484

8. Northern Cass8-047t-10

9. Shiloh Christian8-2218

10. Kindred7-220t-10

Others receiving votes: Ray (9-0), Benson County (7-1), Parshall (10-0), Midkota (4-2), Velva (7-1), Central Cass (5-1), Beach (6-2)

Boys hockey

Bottineau 5, Minot 4

First period: 1. B, Wyatt Johnson (Harrison Aide, Cody Longie), 12:15; 2. M, Hayden Schwarz (Quinn Fuchs, Matt Flom), 13:51; 3. M, Carter Bechtold (unassisted), 15:46;

Second period: 4. M, Schwarz (Taran Albright), 8:48; 5. B, Aide (unassisted), 13:29; 6. B, Aide (unassisted), 16:04.

Third period: 7. B, Aide (unassisted), 4:25; 8. B, Aide (unassisted), 11:10; 9. M, Morgen Martelle (unassisted), 15:08.

Goalie saves: M, Brey Effertz 9-15-9 33; B, Riley Monson 9-9-10

Penalties: M, 6 minors; B, 6 minors

events

Junior Grand Am basketball tournament

Where: Grand Forks

When: April 5-7

Cost: $160

Level: Grades 3-high school

Contact: gffastbreak.com

Andrew Crockett Memorial basketball

tournament

Where: Minot

When: Girls fifth and sixth grade, April 13; girls seventh and eighth grade, April 14; boys fifth and sixth grade, April 20; boys seventh and eighth grade, April 21

Cost: $125

Registration deadline: April 1 for girls, April 8 for boys

For more information, contact Bob Daws at 701-720-3244 or andycrockettbb@gmail.com.

Magic City Shootout Youth Basketball Tournament

When: March 22-24

Who: Boys and girls in grades 5-8

Entry Fee: $135

Deadline: March 15

Register online at bit.ly/minotbb