BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 2-1

Boys basketball

Class A

state media poll

As of Jan. 30

RecPtsPrv

1. GF Red River (6)10-0341

2. Fargo Shanley8-2262

3. Minot (1) 10-2224

4. Bismarck Century8-3125

5. Bismarck St. Mary’s 8-2103

First-place votes in parentheses.

Others receiving votes: West Fargo (8-4) 1 point.

Class B

Westhope-Newburg 64,

Stanley 40

S 5 13 31 40

WN 21 41 53 64

S: Austin Schmidt 9, Seth Meyer 6, Sam Footh 5, Chase Ladwig 5, Brady Aadnes 4, Blake Harstad 4, Bray Meyer 3, Skylar Tangsrud 2, Max Meiers 2. Totals 16 6-16 40.

WN: Hunter Braaten 31, Karlie Hancock 9, Ethan Miller 8, Kodie Hancock 6, Logan Hermes 6, Chance Kitzman 2, Hunter Ballantyne 2. Totals 23 14-19 64.

Highlights: Braaten reached 1,025 career points

Four Winds-Minnewaukan 87, Midkota 40

M 8 16 31 40

FW 23 41 66 87

M: Austin Monson 16, Dakota Hoyt 8, Christian Leininger 7, Dalton Ehlers 5, Joseph Vollmers 2, Klay Frappier 2. Totals 14 11-25 40.

FW: Collin Delorme 15, Trayvon McKay 15, Austin Longie 14, Hadley Smith 7, Brody Cavanaugh 7, Ryan Hill 6, Jason LaRock 6, Abe Comer 5, Jaston McKay 5, Perry Mudgett 3, Jon Yankton 2, Darion Three Irons 2. Totals 40 6-14 87.

Grant County 36, Washburn 28

GC 12 24 28 36

W 10 22 27 28

GC: Dustin Iverson 12, Brett Ulrich 11, Jamison Roehl 6, Chandler Rivinius 3, Drake Boyer 2, Chris Fischer 2. Totals 14 3-7 36.

W: Brett Schreiner 16, Sam Goos 4, Grant Tweeten 4, Zach Schell 2, Caleb Weisgarber 2. Totals 10 5-11 28.

Watford City 62, New Town 41

NT 14 16 29 41

WC 19 29 51 62

NT: Wayne Fox 13, Joe Baker 11, Daryl Grady 9, Shane Burkle 4, Myles Youngwolf 2, Dylan Bear 2.

WC: Tyler Bates 20, Reid Brown 12, Michael Schulz 12, Cole Rolfsrud 9, Shane Jorgenson 4, Dustin Kleppen 3, Mitchell Liebel 2.

District 12 Super Saturday

at the Minot Municipal Auditorium

Saturday

Glenburn vs. Kenmare, 2 p.m.

Bishop Ryan vs. Mohall-Lansford-Sherwood, 3:45 p.m.

Our Redeemer’s vs. Surrey, 5:30 p.m.

Berthold vs. Des Lacs-Burlington, 7:15 p.m.

Girls basketball

Class A

Minot 56,

Bismarck St. Mary’s 46

SM: Dominique Giesen 11, Taylor Gendreau 10, Sydney Miller 7, Alexi Schweitzer 5, Katelyn Schoffner 5, Rachel Power 4. Jarren Fallgatter 2, Megan Hixon 2. Totals 15 12-16 46.

M: Sophie Bengson 18, Cassie Askvig 17, Jayden Moum 5, Loni Bryantt 5, Morgan Milbrath 4, Andie Hankla 4, Sierra Duttenhefer 3. Totals 21 7-10 56.

Halftime score: Minot 21, St. Mary’s 18; 3-pointers: SM 4 (Gendreau 3, Miller), M 7 (Moum, Bryantt, Duttenhefer, Bengson 4); Rebounds: SM 26 (Giesen 5), M 20 (three with 4); Assists: SM 12 (Gendreau 3), M 20 (Bryantt 6); Blocks: SM 0, M 0; Steals: SM 9 (Hixon 5), M 12 (two with 4). Turnovers: SM 20, M 16; Toutal fouls: SM 11, M 11; Fouled out: None.

state media poll

As of Jan. 30

RecPtsPrv

1. Bismarck Century (7) 10-1351

2. West Fargo10-1272

3. Fargo Shanley8-1193

4. Bismarck 8-3164

5. Fargo North9-285

First-place votes in parentheses.

Others receiving votes: None.

Class B

Our Redeemer’s 75,

Glenburn 54

OR 29 41 58 75

G 15 26 42 54

OR: Morgan Olson 20, Ashley Koppinger 19, Jenny Skees 14, Billie Bangen 12, Emily VanLith 9, Lauren Hendrickson 1. Totals 31 7-12 75.

G: Katie Dufner 17, Parker Bush 11, Natalie Stivers 11, Sam Koetter 7, Sierra Payne 4, Sam Beauregard 4. Totals 21 12-19 54.

TGU 60, Westhope-Newburg 27

WN 7 18 22 27

TGU 14 29 51 60

WN: Jade Teske 8, Bailey Tofteland 6, Lauren Mach 6, Hadlee Schell 3, Molly Lodoen 2, Becca Christenson 2. Totals 11 3-8 27.

TGU: Delrae Latendresse 22, McKenna Thompson 10, Mattie Schmitt 8, Akesha Juarez 7, Megan Brodehl 4, McKayla Thompson 3, Carson Bachmeier 2, Shelby Zahn 2, Alexis Thompson 2. Totals 26 4-8 60.

Burke County 38, Tioga 24

BC 10 16 27 38

T 9 12 18 24

BC: Lakin Peterson 22, Megan Peterson 8, Taylor Peterson 6, Heidi Knutson 1, Taylor Mahlum 1. Totals 14 10-20 38.

T: Sierra Ourada 8, Courtney Post 6, Haley Dean 4, Katie Larson 4, Hannah Odegaard 1, Marissa Olson 1. Totals 10 4-10 24.

Mohall-Lansford-Sherwood 64, Kenmare 23

MLS 9 27 45 64

K 7 11 15 23

MLS: Shania Brackenbury 18, Shelbi Bahl 13, Callie Carlson 8, Alex Mott 8, Sierra Smith 8, Emily Abernathy 4, Hailee Depute 3, Krystal Girard 2. Totals 28 6-9 64.

K: Lexie Munson 8, Shantell Brekhus 6, Becca Wallstrum 4, Justice Brown 3, Chelsea Nelson 2. Totals 8 5-7 23.

Surrey 56, Berthold 54

S 10 28 39 56

B 16 29 41 54

S: Chelsie Diebert 16, Lacey Walker 15, Maddie Wald 8, Skylar Bertsch 6, Kali Miller 5, Marissa Dyke 4, Payton Mueller 2. Totals 21 7-13 56.

B: Bethany Limke 19, Madi Erickson 17, Mychael Fjeldahl 10, Cassidy Limke 7, Jessi Johnson 1. Totals 21 9-15 60.

North Star 68,

Starkweather-Munich 27

SM 8 10 21 27

NS 14 35 49 68

SM: Bobbie Bertsch 6, Kaylee Anderson 4, Brenna Heppner 4, Kaisa Morstad 4, Casey Harder 3, Miranda Darling 2, Jesse Lagein 2, Brenna Logie 2.

NS: Megan Gowan 19, Kelsey Teubner 15, Allie Heisler 12, Laura Oakland 9, Sarah Hagler 6, Jessica Teubner 4, Lexie Peters 3.

New Town 61, Ray 33

R 3 20 27 33

NT 15 36 46 61

R: Kendra Heier 16, Kendra Perdue 7, Hanna Gillund 5, Haley Donnelly 2, Taylor Nelson 2, Haley Hodenfield 1. Totals 7 16-28 33.

NT: Gabby Wilkinson 14, Jaye Two Bears 12, Taylor McGrady 11, Jasmyne Big Crow 9, Mia Wilkinson 9, Baeleigh Brady 3, Viola Wise Spirit 2, LaRiah Quick Bear 1. Totals 27 3-9 61.

State media poll

As of Jan. 28

RecPtsPrv

1. Bishop Ryan (13)11-01301

2. Grafton10-01162

3. New Town11-1933

4. Maple Valley11-1904

5. Napoleon11-1695

6. Hillsboro-Central Valley10-2616

7. Thompson10-2577

8. Shiloh Christian9-2329

9. Ray11-023NR

10. Parshall11-014NR

Others receiving votes: Northern Cass (9-1), Central Cass (7-2), Lakota-Adams-Edmore (10-2), Velva (9-1), Beach (7-3), Benson County (9-1).

events

Junior Grand Am basketball tournament

Where: Grand Forks

When: April 5-7

Cost: $160

Level: Grades 3-high school

Contact: gffastbreak.com

Andrew Crockett Memorial basketball

tournament

Where: Minot

When: Girls fifth and sixth grade, April 13; girls seventh and eighth grade, April 14; boys fifth and sixth grade, April 20; boys seventh and eighth grade, April 21

Cost: $125

Registration deadline: April 1 for girls, April 8 for boys

For more information, contact Bob Daws at 701-720-3244 or andycrockettbb@gmail.com.

Magic City Shootout Youth Basketball Tournament

When: March 22-24

Who: Boys and girls in grades 5-8

Entry Fee: $135

Deadline: March 15

Register online at bit.ly/minotbb

Contact Brian for questions at 701-240-7882.

Inaugural Ball Hockey Tournament

Where: Ralph Engelstad Arena, Grand Forks

When: May 31-June 2

Rules: 5-8 players per team; Games are 3-on-3 plus goalies and consist of two 15-minute periods.

Cost: $225 per team; five-game guarantee

More info: Visit realhockeyacademy.com