Area Scoreboard 3-22

Men’s Hockey

Division I

WCHA

PLAYOFFS

Final Five

At St. Paul, Minn

Quarterfinals

Thursday, March 21

Wisconsin 7, Minnesota St. 2

Colorado College 4, North Dakota 3 (OT)

Friday, March 22

Wisconsin vs. St. Cloud St., 2:07 p.m.

Colorado College vs. Minnesota, 7:07 p.m.

Colorado College 4,

North Dakota 3 (OT)

First period: 1. CC, Rylan Schwartz (Cody Bradley, William Rapuzzi), 3:06, power play; 2. UND, Drake Caggiula (Rocco Grimaldi, Carter Rowney), 14:23; 3. UND, Danny Kristo (Brendan O’Donnell), 19:50.

Second period: 4. CC, Alex Krushelnyski (Schwartz), 7:54, shorthanded.

Third period: 5. CC, Hunter Fejes (Andrew Hamburg), 3:42; 6. ND, Caggiula (Colten St. Clair, Stephane Pattyn), 12:45.

Overtime: 7. CC, Peter Stoykewych (Peter Maric, Jeff Collett), 4:52.

Goalie saves: CC, Joe Howe 9-9-11-0 – 29; UND, Clarke Saunders, 3-5-9-2 – 19.

Penalties: CC, 6 minors; UND, 4 minors.

girls basketball

Class B

State tournament

at the Fargodome

Thursday, March 21

Quarterfinals

1) Napoleon 61, Beach 55

2) Central Cass 70 Grant County 37

3) Thompson 58, New Town 52

4) Bishop Ryan 58, Benson County 53

Friday, March 22

Consolation

5) Beach vs. Grant County, 1 p.m.

6) New Town vs. Benson County, 25 minutes after Game 5

Semifinals

7) Napoleon vs. Central Cass, 6:30 p.m.

8) Thompson vs. Bishop Ryan, 25 minutes after Game 7

Saturday, March 23

Seventh place

9) Loser Game 5 vs. Loser Game 6, 1 p.m.

Fifth place

10) Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 25 minutes after Game 9

Third place

11) Loser Game 7 vs. Loser Game 8, 25 minutes after Game 10

Championship

12) Winner Game 7 vs. Winner Game 8, 25 minutes after Game 11

Bishop Ryan 58,

Benson County 53

BC 7 16 38 53

BR 15 26 39 58

BC: Andrea Jorgenson 17, Becca Eberle 12, Sara Schwanke 11, Katelynn Engh 10, Meghan Jorgenson 3. Totals 19 10-14 53.

BR: Hannah Stewart 22, Anika Rovig 18, Gabbie Bohl 11, Quinn Harmon 4, Laurin Leidholt 3. Totals 29 16-27 58.

Thompson 58, New Town 52

T 11 23 39 58

NT 18 32 46 52

T:?Karleigh Weber 18, Shannon Galegher 14, Shaice Marx 10, Emily Overby 8, Bethany Ivesdal 5, Samantha Hegg 2, McKenna DeMoe 1. Totals 14-55 28-40 58.

NT: Taylor McGrady 16, Mia Wilkinson 13, Jaye Two Bears 8, Gabby Wilkinson 7, Jasmyne Big Crow 3, Baeleigh Brady 3, LaRiah Quick Bear 2. Totals 20-53 10-17 52.

Highlights: NT, Big Crow 11 rebounds.