Area Scoreboard 4-1

BOYS Track &?Field

Class B

Northwest Conference Indoor Meet

Late Thursday

at Minot State University Dome

Team scores: 1. Watford City 113; 2. Stanley-Powers Lake 92; 3. New Town 86; 4. Des Lacs-Burlington-Lewis & Clark 64; 5. Williams County 40; 6. Parshall 32; 7. Garrison-Max 23; 8. Surrey 21; 9. Bishop Ryan 12; 10. Glenburn 8; 11. Trenton-Trinity Christian 7; t-12. Mohall-Lansford-Sherwood 0; t-12. White Shield 0.

Individual scores

55: 1. Skyler Tangsrud, Stanley-Powers Lake, 6.56; 2. Abe Roherich, S-PL, 6.75; 3. Blake Harstad, S-PL, 6.79; 4. Andrew Flick, Des Lacs-Burlington-Lewis & Clark, 6.82; 5. Keenan Hodenfield, Williams County, 6.87; 6. Seth Meyer, S-PL, 6.87.

200: 1. Tangsrud, S-PL, 24.47; 2. Hodenfield, Wil, 24.68; 3. Meyer, S-PL, 25.04; 4. Levi Hummel, Garrison-Max, 25.35; 5. Roherich, S-PL, 25.37; 6. Harstad, S-PL.

400: 1. Hodenfield, Wil, 59.60; 2. Cole Rolfsrud, Watford City, 1:00.00; 3. Nick Berentson, Bishop Ryan, 1:01.59; 4. Denver Ruppert, Wil, 1:02.05; 5. Aaron Kaiser, S-PL, 1:02.28; 6. Connor Moe, G-M, 1:02.32.

800: 1. Ryan Wheeling, New Town, 2:17.16; 2. Guy Ross, Wat, 2:19.08; 3. Joe Baker, NT, 2:25.29; 4. Shelby Everett, G-M, 2:31.75; 5. Mitchell Baker, NT, 2:32.16; 6. Tyler Larson, Wil, 2:33.31.

1,600: 1. Wheeling, NT, 5:01.20; 2. Chase Hale, NT, 5:18.82; 3. Dailray Connor, Parshall, 5:22.86; 4. Larson, Wil, 5:27.38; 5. Jacob Porras, Wil, 5:38.40; 6. Michael Brown, Wat, 5:38.84.

3,200: 1. J. Baker, NT, 11:14.47; 2. Hale, NT, 11:14.49; 3. Wheeling, NT, 11:37.59; 4. Austin Gleave, Surrey, 12:27.22; 5. Braedon Gumke, Wat, 12:29.38; 6. Brown, Wat, 12:48.08.

55 hurdles: 1. Lincoln Christenson, P, 9.53; 2. Reid Brown, Wat, 9.58; 3. Myles Odermann, P, 10.20; 4. Caleb Vogel, DL-B-L&C, 11.56.

400 relay: 1. Des Lacs-Burlington-Lewis & Clark (Josh Eckel, Andrew Flick, Kennan Brown, Jared Hamilton), 1:21.53; 2. Watford City, 1:23.00; 3. Parshall, 1:26.40; 4. Surrey, 1:27.00; 5. Glenburn, 1:34.09.

1,600 relay: 1. Stanley-Powers Lake (Roherich, Meyer, Harstad, Tangsrud), 3:51.32; 2. Watford City, 3:53.78; 3. Garrison-Max, 4:07.86; 4. Des Lacs-Burlington-Lewis & Clark, 4:12.15.

3,200 relay: 1. Watford City (Dustin Kleppen, Bradly Wilson, Guy Ross, Dillon Smith), 10:20.56; 2. Des Lacs-Burlington-Lewis & Clark, 11:34.23.

High jump: 1. Andrew Flick, DL-B-L&C, 5-8; 2. Mitchell Baker, NT, 5-0.

Long jump: 1. Brandon Stoker, Wat, 18-5.00; 2. Bradly Wilson, Wat, 18-1.75; 3. Dillon Smith, Wat, 17-8.25; 4. Kade Gilstead, S, 17-6.00; 5. Tyler Severance, P, 17-2.25; 6. Brandon Chalfant, G, 16-7.00.

Triple jump: 1. Kale Enget, S-PL, 41-4.50; 2. Stoker, Wat, 39-6.50; 3. Chase Grihorash, S-PL, 38-6.00; 4. Will Burke, DL-B-L&C, 37-9.25; 5. Kade Gohl, Trenton-Trinity Christian, 33-0.25; 6. Justin Schwartzenberger, Wat, 32-7.50.

Pole Vault: 1. Keenan Brown, DL-B-L&C, 11-0; 2. Gumke, Wat, 10-0; 3. Schwartzenberger, Wat, 8-6.

Shot put: 1. Elijah Grady, NT, 46-2.50; 2. Levi Hoiby, S-PL, 45-6.00; 3. Logan Gunderson, DL-B-L&C, 42-9.00; 4. Cole Danks, NT, 42-0.00; 5. Tyler Wallstrum, S, 41-3.00; 6. Christian Marden, S-PL, 40-6.00.