Area Scoreboard 5-15

Boys golf

Class B

Rolla Invite

at Rolla Golf Course

Team scores: 1. Northern Lights 347; 2. Bottineau 394; 3. Bishop Ryan 403; 4. Rugby 418; 5. Benson County 445; 6. Our Redeemer’s 460; 7. Dunseith 488.

Individual top five: 1. Dalton Poitra, NL, 81; 2. Casey Julson, NL, 83; 3. Nick Myhre, NL, 83; 4. Hunter Braaten, Westhope-Newburg, 86; 5. Zach Munson, B, 88.

Bishop Ryan: Zach Wald 90, Kalan Elm 103, Aiden Shaffer 104, Josh Nelson 106.

Our Redeemer’s: Jordan Dohms 97, Davis Koppinger 115, Shad Peterson 121, Paul Eapen 127, Brock Borud 134.

Prep baseball

Class B

Bishop Ryan 9,

Des Lacs-Burlington 6

DLB 001 50 – 6 7 0

BR 360 0x – 9 5 3

W – Tyler Allers; L – Justin Thomas

Highlights: DLB, Martin Kimball 1-3, 3 RBIs, R; BR, Mason Kramer, 2-2, 3 RBIs, Allers, 1-3, 3 RBIs, R.

Bishop Ryan 9, Lewis & Clark 5

L&C 212 00 – 5 4 1

BR 112 5x – 9 10 2

W – Jake Magnuson; L – Tristan Gray

Highlights: L&C, Cale Neshem 3-3, 2B, R, Alex Nelson 1-3, RBI, R; BR, Mason Kramer 2-3, 2B, RBI, R, Tyler Allers, 2-3, 2 RBIs, Austin Eggl, 1-3, RBI, R.

Rugby 17, Dunseith 2

D 000 20 – 2 1 2

R 638 0x – 17 12 1

W – Tyler Mongeon; L – Jay Davis

Highlights: R, Sheldon Thompson 3-3, 2 RBIs, Mongeon 2-2, RBI, Hunter Hager 2-2, RBI.

Carrington 12, Thompson 3

T 000 120 0 – 3 8 5

C 015 042 x – 12 9 2

W – Marcus Hewitt; L – Skylar Carlson

HR – C, Alex Nelson

Highlights: T, Carlson 3-4, R; C, Marcus Hewitt 3-3, 2 2B, 2 RBIs, 2 R, Patrick Freeman 2-4, 3 R.

Harvey-Wells County 9, Rolette-Rolla-Wolford 5

HWC 102 230 1 – 9 11 2

RRW 000 104 0 – 5 4 4

W – Todd Selzler; L – Karson Schoening

Highlights: HWC, Selzler 2-4, 3 RBIs, R, Ethan Bachmeier 3-3, 2 R; RRW, Schoening 2-3, 3 RBIs.

New Rockford-Sheyenne 13, Central Prairie 0

CP 000 00 – 0 4 4

NRS 355 0x – 13 14 2

W – Hayden Eldridge; L – Jaden Carlson

Highlights: SNR, Edridge 8 K, Kaleb Haley 3-4, Jacob Lommen 2-4, Caleb Laney 2-2, Chance LaBrie 1-3, 2B, 3 RBIs.

Watford City 8,

Trenton-Trinity Christian 4

TTC 000 010 3 – 4 8 4

WC 100 223 x – 8 8 0

W – Dakota Neether; L – Austin Schell

HR – WC, Andrew Sampsel

Highlights: WC, Nate Egeberg 3-4; TTC, Lane Huck 3-4

Kidder County 11,

Washburn-Wilton-Center-Stanton 1

KC 061 004 – 11 15 2

WWCS 001 000 – 1 4 2

W – Ryan Sand; L – Sam Goos

HR – KC, Dillon Steinolfson

Highlights: KC, Nick Thomas 3-3, Tanner Kessel 2-4, Matt Gross 2-4, Jon Harter 2-4, Steinolfson 1-4.

Prep softball

Class A

Minot 12, Jamestown 6

J 003 000 3 – 6 7 2

M 201 054 x – 12 8 4

Kadie Anderson and Kyra Dewald; Lexi Benno and Tahnee Apland.

W – Benno; L -Anderson

Highlights: J, Kari Overby 2-4, 2 RBIs; M, Lexi Benno 9 K, 1-1, 2B, 2 BB, HBP, Haddie Lucy 2-2, 2 RBIs, 2 BB, Ashley Gathman 2-3, 2 RBIs, HBP, Hannah Gefroh 2-3, 3 RBIs, HBP.

Minot 15, Jamestown 5

J 002 30 – 5 8 3

M 116 07 – 15 12 2

Jadee Lange and Ashley Meier; Cassie Askvig and Miranda Fenner.

W – Askvig; L – Lange

Highlights: J, Meier 2-3; M, Jessie Kongelf 2-4, Haddie Lucy 2-2, RBI, 2 BB, McKaya Johnson 2-3, Hannah Gefroh 2-3.

Bishop Ryan 3, Dickinson 1

BR 020 100 0 – 3 7 0

D 000 001 0 – 1 5 1

Hannah Stewart and Maddie Lipp; Haley Butterfield and MacKenzie Hoffmann.

W – Stewart; L – Butterfield

Highlights: BR, Maddie Lipp 2-4, 3B, Sam Smith 3-3, 3B; D, Riana Cooper 2-3.

Bishop Ryan 5, Dickinson 4

BR 100 031 0 – 5 9 1

D 001 300 0 – 4 8 2

Brieann Backes, Hannah Stewart (4) and Maddie Lipp; Madison Jahner and MacKenzie Hoffmann.

W – Stewart; L – Jahner

Highlights: BR, Stewart 2-4, 3B, 2B, Lipp 2-4.