BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 5-28

Prep baseball

Class A

State tournament

at Jamestown

Thursday

First round

1) W2 Dickinson vs. E3 Fargo Davies, 11:30 a.m.

2) W1 Bismarck vs. E4 Grand Forks Red River, 35 min. after game 1

3) E2 Fargo Shanley vs. W3 Minot, 4:30 p.m.

4) E1 West Fargo vs. W4 Jamestown, 35 min. after game 3

Friday

Consolation semifinals

5) Loser game 4 vs. Loser game 1, 11:30 a.m.

6) Loser game 2 vs. Loser game 4, 35 min. after game 5

Championship semifinals

7) Winner game 4 vs. Winner game 1, 4:30 p.m.

8) Winner game 2 vs. Winner game 3, 30 min. after game 7

Saturday

Seventh-place

Loser game 5 vs. Loser game 6, 11:30 a.m.

Fifth-place

Winner game 5 vs. Winner game 6, 35 minutes after seventh-place game

Third-place

Loser game 7 vs. Loser game 8, 4:30 p.m.

Championship

Winner game 7 vs. Winner game 8, 35 min. after third-place game

Class B

State tournament

at Mandan Memorial Ballpark

Thursday

First round

1) R3 Carrington vs. R7 Trenton-Trinity Christian, 11:30 a.m.

2) R1 Central Cass vs. R5 Harvey-Wells County, 35 min. after game 1

3) R2 Thompson vs. R8 Beulah, 4:30 p.m.

4) R4 Grafton vs. R6 Bishop Ryan, 35 min. after game 3

Friday

Consolation semifinals

5) Loser game 1 vs. Loser game 2, 11:30 a.m.

6) Loser game 3 vs. Loser game 4, 35 min. after game 5

Championship semifinals

7) Winner game 1 vs. Winner game 2, 4:30 p.m.

8) Winner game 3 vs. Winner game 4, 35 min. after game 7

Saturday

Seventh-place

Loser game 5 vs. Loser game 6, 11:30 a.m.

Fifth-place

Winner game 5 vs. Winner game 6, 35 minutes after seventh-place game

Third-place

Loser game 7 vs. Loser game 8, 4:30 p.m.

Championship

Winner game 7 vs. Winner game 8, 35 min. after third-place game

Prep Softball

Class A

State tournament

at Elmwood Park, West Fargo

First round

1) W2 Bismarck Century vs. E3 Fargo Davies, noon

2) E2 Valley City vs. W3 Dickinson, 35 min. after game 1

3) W1 Bishop Ryan vs. E4 Fargo North, 4:30 p.m.

4) E1 West Fargo vs. W4 Bismarck High, 35 min. after game 3

Friday

Consolation semifinals

5) Loser game 4 vs. Loser game 1, 10 a.m.

6) Loser game 2 vs. Loser game 4, 35 min. after game 5

Championship semifinals

7) Winner game 4 vs. Winner game 1, 6 p.m.

8) Winner game 2 vs. Winner game 3, 30 min. after game 7

Saturday

Seventh-place

Loser game 5 vs. Loser game 6, 10 a.m.

Fifth-place

Winner game 5 vs. Winner game 6, 35 min. after seventh-place game

Third-place

Loser game 7 vs. Loser game 8, 35 min. after fifth-place game

Championship

Winner game 7 vs. Winner game 8, 4 p.m.

Class B

State tournament

at Elmwood Park, West Fargo

Thursday

First round

1) S1 Central Cass vs. N4 Grafton, noon

2) N2 Kenmare-Bowbells-MLS vs. S3 Kindred-Richland, 35 min. after game 1

3) S2 Enderlin-Maple Valley vs. N3 Thompson, 4:30 p.m.

4) N1 Watford City vs. S4 May-Port CG, 35 min. after game 3

Friday

Consolation semifinals

5) Loser game 1 vs. Loser game 2, 10 a.m.

6) Loser game 3 vs. Loser game 4, 35 min. after game 2

Championship semifinals

7) Winner game 1 vs. Winner game 2, 2 p.m.

8) Winner game 3 vs. Winner game 4, 30 min. after game 7

Saturday

Seventh-place

Loser game 5 vs. Loser game 6, 10 a.m.

Fifth-place

Winner game 5 vs. Winner game 6, 35 min. after seventh-place game

Third-place

Loser game 7 vs. Loser game 8, 35 min. after fifth-place game

Championship

Winner game 7 vs. Winner game 8, 2 p.m.

Girls Soccer

State tournament

at Sid Cichy Stadium, Fargo

Thursday

First round

1) E1 Fargo Davies vs. W4 Mandan, noon

2) W2 Bismarck Century vs. E3 Fargo North, 2 p.m.

3) W1 Bismarck St. Mary’s vs. E4 Grand Forks Red River, 4 p.m.

4) E2 Fargo Shanley vs. W3 Bismarck High, 6 p.m.

Friday

Consolation semifinals

5) Loser game 1 vs. Loser game 2, noon

6) Loser game 3 vs. Loser game 4, 2 p.m.

Championship semifinals

7) Winner game 1 vs. Winner game 2, 4 p.m.

8) Winner game 3 vs. Winner game 4, 6 p.m.

Saturday

Fifth-place

Winner game 5 vs. Winner game 6, 11 a.m.

Third-place

Loser game 7 vs. Loser game 8, 1 p.m.

Championship

Winner game 7 vs. Winner game 8, 3 p.m.