BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 6-2

Prep baseball

Class A

State tournament

at Jamestown

Thursday

First round

1) E2 Fargo Shanley 10, W3 Minot 2

2) W2 Dickinson 4, E3 Fargo Davies 2

3) E4 Grand Forks Red River 5, W1 Bismarck 4

4) E1 West Fargo 5, W4 Jamestown 0

Friday

Consolation semifinals

5) Fargo Davies 3, Jamestown 1

6) Bismarck 4, Minot 3

Championship semifinals

7) West Fargo 3, Dickinson 0

8) Fargo Shanley 1, Grand Forks Red River 0

Saturday

Seventh-place

Minot 11, Jamestown 10

Fifth-place

Bismarck 3, Fargo Davies 2

Third-place

Grand Forks Red River 10, Dickinson 7 (9)

Championship

Fargo Shanley 3, West Fargo 2

Minot 11, Jamestown 10

J 003 240 1 – 10 15 2

M 321 000 5 – 11 8 0

Tyler Ukestad, Jake Stilwell (7) and Joey Gebhardt; Grant Larson, Shawn Danielson (5), Caleb Fornshell (6) and Chance Smith.

W – Fornshell (3-1); L -Stilwell (0-1).

Highlights: J, Anthony Cook 3-3, HBP, Ukestad 4-5, 3 RBIs, R, Shaun Hogan 1-4, 2 R, 2 RBIs, Nick Fuchs 2-2, 2 runs. M, Hunter Oothoudt 3-4, BB, 2B, R, 4 RBIs, Fornshell 2-3, 2 HBP, 4 R, RBI, Zach Danielson 1-3, 2 RBIs.

Class B

State tournament

at Mandan Memorial Ballpark

Thursday

First round

1) R3 Carrington 11, R7 Trenton-Trinity Christian 1

2) R1 Central Cass 7, R5 Harvey-Wells County 0

3) R8 Beulah 14, R2 Thompson 3

4) R4 Grafton 5, R6 Bishop Ryan 0

Friday

Consolation semifinal

5) Harvey-Wells County 4, Trenton-Trinity Christian 0

NOTE: The rest of Friday’s games were rained out and rescheduled for Saturday.

Saturday

Consolation semifinal

6) Thompson 7, Bishop Ryan 5

Championship semifinals

7) Central Cass 14, Carrington 4

8) Grafton 3, Beulah 1

Seventh-place

Bishop Ryan 6, Trenton-Trinity Christian 4

Fifth-place

Harvey-Wells County 2, Thompson 1

Third-place

Beulah 3, Carrington 1

Championship

Central Cass 6, Grafton 3

Bishop Ryan 6,

Trenton-Trinity Christian 4

TTC 102 10 – 4 7 2

BR 204 0x – 6 8 0

W – Jared Will; L – Austin Schell

Highlights: TTC, Trenten Hove 2-3, 3B, Lane Huck 2-2, sac fly, 2B, 2 RBIs; BR, Josh Schell 2-3, Austin Eggl 1-2, BB, RBI.

Thompson 7, Bishop Ryan 5

T 030 013 0 – 7 9 1

BR 101 000 1 – 3 5 3

W – Andrew Klegstad; L – Tyler Allers

Highlights: T, Calen Schwabe 2-5, 2 R, Benjamin Hippen 2-3, RBI; BR, Nick Berentson 1-1, 3 BB, 3 SB, 3 R, Austin Eggl 1-3, sac fly, 2 RBIs.

Central Cass 14, Carrington 4

C 000 40 – 4 4 4

CC 101 0(12) – 14 14

W – Garrett Ebach; L – Logan Clifton

Highlights: C, Patrick Freeman 2-3, RBI, Austin Hewitt 1-3, 3B, R; CC, Mitchell Scheer 3-4, 2B, 2 RBIs, Ellery Bresnahan 2-3, 2 2B, Ebach 2-4, 2B, 3 RBIs.

Grafton 3, Beulah 1

B 000 001 0 – 1 6 1

G 100 002 x – 3 3 0

W – Jaime Villarreal; L – Trevor Zacher

Highlights: B, Zacher 6 IP, 2 ER, 3 H, 5 K, 2 BB, Mark Muscha 2-2, RBI, Logan Behm 1-2, 2B; G, Villarreal 7 IP, 11 K, 4 BB, 6 H, 1-3, 2 RBIs.

Harvey-Wells County 2, Thompson 1

T 100 00 – 1 4 2

HWC 001 1x – 2 5 1

W – Mark Nyhus; L – Brandon Walsh; Sv – Austan Schmidt

Highlights: HWC, Wyatt Toso 3-3, 2B, Landon Littlefield 1-2, RBI, Jason Beck 0-1, RBI sac fly.

Beulah 3, Carrington 1

B 003 00 – 3 4 2

C 100 00 – 1 4 1

W – Cody Nelson; L – Marcus Hewitt

Highlights: B, Karson Hintz 2-3, SB, Evan Mellmer 1-2, 2B, R; C, Brady Smith 2-3, RBI.

Prep Softball

Class A

State tournament

at Elmwood Park, West Fargo

First round

1) W2 Bismarck Century 4, E3 Fargo Davies 2

2) W3 Dickinson 8, E2 Valley City 1

3) W1 Bishop Ryan 6, E4 Fargo North 2

4) E1 West Fargo 3, W4 Bismarck High 0

Friday

Consolation semifinals

5) Fargo Davies 5, Bismarck High 4 (8)

6) Valley City 8, Fargo North 6

Championship semifinals

7) West Fargo 2, Bismarck Century 1

8) Bishop Ryan 4, Dickinson 0

Saturday

Seventh-place

Fargo North 10, Bismarck High 6

Fifth-place

Valley City 13, Fargo Davies 3

Third-place

Dickinson 11, Bismarck Century 6

Championship

West Fargo 1, Bishop Ryan 0

West Fargo 1, Bishop Ryan 0

BR 000 000 0 – 0 1 0

WF 000 001 x – 1 5 0

Hannah Stewart and Maddie Lipp; Brittany Rheault and Michaela Liebl.

W – Rheault; L – Stewart

Highlights: BR, Lipp 1-3, Stewart 6 IP, 5 H, 1 R, 4 K, 3 BB; WF, Rheault 7 IP, 0 R, 16 K, 3 BB, 1-3, 2B, Jordyn Johnson 2-3, RBI.

All-state

Bismarck High: Kenney Blair

Dickinson: Haley Butterfield, Brianna Farnsworth, Mackee Hoffmann

Valley City: Dierra Diegel

Devils Lake: Maddie Eriksson

Bismarck Century: Brianna Flynn

Fargo North: Courtney Johnson, Keely Spiess

Grand Forks Red River: McKenna King

Minot High: Jessie Kongelf

West Fargo: Lexi Lennon, Jolene Woodbury, Brittany Rheault

Fargo Shanley: Maddie Little

Bishop Ryan: Maddie Lipp, Hannah Stewart, Sheyenne Schmidt

Senior athlete of the year: Flynn, Bismarck Century

Coach of the year: Jason Lindgren, Valley City

Class B

State tournament

at Elmwood Park, West Fargo

Thursday

First round

1) S1 Central Cass 10, N4 Grafton 0

2) S3 Kindred-Richland 14, N2 Kenmare-Bowbells-MLS 2

3) S2 Enderlin-Maple Valley 15, N3 Thompson 2

4) S4 May-Port CG 6, N1 Watford City 5

Friday

Consolation semifinals

5) Grafton 18, Kenmare-Bowbells-MLS 6

6) Thompson 15, Watford City 4

Championship semifinals

7) Central Cass 5, Kindred-Richland 4

8) Enderlin-Maple Valley 11, May-Port CG 1

Saturday

Seventh-place

Kenmare-Bowbells-MLS 11, Watford City 7

Fifth-place

Grafton 16, Thompson 14

Third-place

Kindred-Richland 10, May-Port CG 1

Championship

Central Cass 12, Enderlin-Maple Valley 4

Kenmare-Bowbells-MLS 11, Watford City 7

KBMLS 037 000 1 – 11 7 4

WC 041 010 1 – 7 8 3

W – Emily Abernathey; L – Tori Hopkins

Highlights: KBMLS, Kilee Radzwill 3-4, 3 RBIs, SB; WC, McKayla Haugeberg 3-4, RBI, 2 SB, R, Brittany Taves 2-4, Taylor Dwyer 1-4, 2B, 2 R.

All-state

Kenmare-Bowbells-MLS: Emily Abernathey, Shania Brackenbury

Grafton: Nikki Christinson, Erica Sevigny

Watford City: Tori Hopkins, McKayla Haugeberg

Thompson: Sami Hegg, Emily Overby

Enderlin-Maple Valley: Kaylee Johnson, Megan Johnson

Kindred-Richland: Greta Klinnert, Cheyenne Peterson

Hankinson-Fairmount: Karissa Krump

Hillsboro-Central Valley: Tedi Perkins

Central Cass: Morgan Titus, Ally Tronson

Girls Soccer

State tournament

at Sid Cichy Stadium, Fargo

Thursday

First round

1) E1 Fargo Davies 7, W4 Mandan 0

2) W2 Bismarck Century 1, E3 Fargo North 0

3) W1 Bismarck St. Mary’s 2, E4 Grand Forks Red River 1 (2OT)

4) E2 Fargo Shanley 2, W3 Bismarck High 1

Friday

Consolation semifinals

5) Fargo North 1, Mandan 0 (2OT)

6) Bismarck High 2, Grand Forks Red River 1 (SO)

Championship semifinals

7) Bismarck Century 2, Fargo Davies 1

8) Fargo Shanley 1, Bismarck St. Mary’s 0

Saturday

Fifth-place

Fargo North 1, Bismarck High 0

Third-place

Fargo Davies 3, Bismarck St. Mary’s 0

Championship

Bismarck Century 2, Fargo Shanley 1

Local golf

Souris Valley Women’s League

May 23

Low Gross: 1, Nadene Johnson; 2, Kay Kupser; 3, Mary Eide; Low Net: 1, Kathy Kragh & Diana Somerville; 2, Eileen Kraft; 3, Alicia Cross; Game of the Day: 1, Johnson; 2, Kupser; 3, Eide; Fewest Putts: Johnson