Chairman of Joint Chiefs of Staff to visit Minot AFB

MINOT AIR FORCE BASE The nation’s highest-ranking military officer, Army Gen. Martin E. Dempsey, chairman of the Joint Chiefs of Staff, will be visiting Minot Air Force Base on Monday.

Dempsey is the principal military adviser to President Barack Obama, Secretary of Defense Chuck Hagel and the National Security Council.

Dempsey is making a routine visit to the base. While at the base he will visit both 5th Bomb Wing and 91st Missile Wing facilities, and conduct a town hall meeting for military members and their families, and Defense Department civilian employees.

He is the 18th chairman of the Joint Chiefs of Staff and in 2011, replaced Navy Adm. Mike Mullen. Mullen visited Minot AFB in February 2009. Earlier, Secretary of Defense Robert Gates visited the base on Dec. 1, 2008.

Before becoming chairman of the Joint Chiefs of Staff, Dempsey served as the Army’s 37th Chief of Staff.

When he was sworn in as chairman of the Joint Chiefs in September 2011, President Obama called Dempsey one of the military’s most battle-tested officers. After he was sworn-in, Dempsey said that on his watch the military will remain strong, despite the pressure of budget cuts, The Associated Press reported.

A native of New Jersey, Dempsey is a 1974 graduate of the U.S. Military Academy at West Point, N.Y., and his other education includes a master of arts degree in English from Duke University at Durham, N.C., and an assignment to the English Department at West Point. He also has masters’ degrees in military art and national security studies.

A career armor officer, his past assignments have taken him and his family across the globe during both peace and war from platoon leader to combatant commander, according to biographical information. His overseas assignments including tours of command in Germany, Saudi Arabia and Iraq.

His more recent career assignments include serving as the deputy commander and then acting commander of U.S. Central Command from August 2007 through October 2008. Before becoming Chief of Staff of the Army, he commanded U.S. Army Training and Doctrine Command from December 2008 to March 2011.