Area Scoreboard 7-5

Legion baseball

Class B

Late Wednesday

Hazen 8, Beulah 0

Linescore/stats not reported.

Highlights: H, Nate Leintz pitched no-hitter.

Hazen 12, Beulah 10

Linescore/stats not reported.

Local Running

Zoo Run and Walk

at Roosevelt Park Zoo

1/2 Mile Male Tot Trot, 5 & Under: 1. Nathan Samson of Minot 4:13.42; 2. Sam Knudsvig of Minot 4:17.87; 3. Jacob Samson of Minot 4:40.14.

6 – 10: 1. Ben Lane of Minot 3:09.21; 2. Carson Wistisen of Minot 3:24.45; 3. Heath Hartley of Minot 3:24.82.

1/2 Mile Female Tot Trot Winners, 5 & Under: 1. Jayva McKibben of Minot 4:28.28; 2. Marley Lotvedt of Kenmare 5:36.38; 3. Jovie Rafferty of Minot 5:41.26.

6 – 10: 1. Braleigh Finley of New Town 3:43.65;

2. Sidney Ressler of Minot 3:55.34; 3. Ashley Lane of Minot 4:01.95.

5.5 Mile Male Winners, 19 & Under: 1. John Ryckman of Arlington, NE 35:35.14; 2. Garrett Britton of Minot AFB 42:52.54; 3. Nick Sanford of Bismarck 44:54.73.

20 – 29: 1. Mason Eisenzimmer of Minot 37:18.51; 2. Kadeem Blackwood of Minot 40:39.47; 3. Brandon Patton of Minot AFB 41:22.76.

30 – 39: 1. David Lane of Minot 35:37.73; 2. Dennis Ogilvie of Minot AFB 35:43.32; 3. Kris Neset of Minot 39:15.91.

40 – 49: 1. Brad Dyer of Minot AFB 36:47.47: 2. Tony Kummer of Surrey 39:00.72; 3. Shannon Torgerson of Max 40:37.89.

50+: 1. Jim Vitko of Minot 37:07.98; 2. Dan Strandberg of Minot 44:11.43; 3. Jeff Barta of Minot 44:13.00.

Overall Male Winner: 1. John Ryckman of Arlington, NE 35:35.14.

5.5 Mile Female Winners, 19 & Under: 1. Claire Super of Minot 41:51.31; 2. Cassidy Huesers of Max 45:59.25; 3. McKinley Bender of Minot 49:00.87.

20 – 29: 1. Brittney Christianson of Minot 35:49.89; 2. Cherise Bronson of Garrison 44:15.11; 3. Kate Breuer of Minot 45:07.87.

30 – 39: 1. Fathima Finley of New Town 40:57.50; 2. Stephanie Pleasance of Minot 42:53.38; 3. Regan Slind of Minot 45:47.40.

40 – 49; 1. LaRae Helseth of Minot 45:49.12; 2. Kelly Dillon of Minot 49:27.88; 3. Kathy Berg of Minot 49:46.67

50+: 1. Susan Ziolkowski of Lansford 45:20.13;

2. Michele Hancock of Minot 59:10.71; 3. Cindy Vannatta of Minot 1:20:45.43

Overall Female Winner: 1. Brittney Christianson of Minot 35:49.89.

Male/Male Relay Winners, 39 – 58 Combined Age: 1. Chad Wallin of Minot & Dylan Weber of Minot 32:27.00; 2. Joseph Stover of Minot AFB & Aaron Bowser of Minot 40:36.23; 3. Joshua Alan Greer of Minot & Aaron Sampson of Minot AFB 42:09.38.

100 + Combined Age: 1. David Simonson of Surrey & Tracy Vetter of Minot 40:48.17.

Overall Male/Male Relay Winners: 1. Chad Wallin of Minot & Dylan Weber of Minot 32:27.00.

Female/Female Relay Winners, 38 & Under Combined Age: 1. Elizabeth Rohrer of Minot & Meg Super of Minot 39:50.95.

39 – 58 Combined Age: 1. Monica Williams of Minot & Abby Williams of Minot 49:20.88.

59 – 78 Combined Age: 1. Nicole Kummer of Surrey & Brittany Kummer of Surrey 55:27.12.

79 – 99 Combined Age: 1. Beth Odahlen of Minot & Heidi Super of Minot 59:19.07.

100 + Combined Age: 1. Karen Pocha-Melby of Minot & Val Stadick of Minot 54:56.53.

Overall Female/Female Relay Winners: 1. Elizabeth Rohrer of Minot & Meg Super of Minot 39:50.95.

Male/Female Relay Winners, 38 & Under Combined Age: 1. Teagan Tippets of Minot & Tiana Tippets of Minot 54:20.12; 2. Jeff Morris of Minot AFB & Christie Morris of Minot 1:03:27.86

39 – 58 Combined Age: 1. Michael Bowens of Minot & Sarah Bohdan of Minot 51:09.51; 2. Brandon Wistisen of Minot & Heather Wistisen of Minot 52:06.56

59 – 78 Combined Age: 1. John Van Duser of Minot AFB & Sarah Van Duser of Minot AFB 46:19.21; 2. James McCue of Minot AFB & Nancy McCue of Minot AFB 48:07.68; 3. Robert Bohlender of Minot & Kelli Bohlender of Minot 51:57.95.

Overall Male/Female Relay Winners: 1. John Van Duser of Minot AFB & Sarah Van Duser of Minot AFB 46:19.21.

Events

Beulah Men’s Softball Tournament

When: Sunday, July 28

Who: 8 teams Rec 3-4; 4 teams Rec 1-2.

Entry fee: $100 for three-game guarantee; entry deadline July 23.

Contact: Daren Eliason at 873-2764 or 870-2764.