BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 7-18

Legion Baseball

Class A

Minot Vistas 16, Devils Lake 2

M 202 390 – 16 9 2

DL 002 00x – 2 6 5

Caleb Fornshell and Wesley Johnson; Gabe Schmidt, Jordan Longie (5) and Zac Sunndre

W – Fornshell; L – Schmidt

Highlights: M, Brock Krueger 3-4, 3 RBIs, 2 R, Brady Lampert, 1-4, 2B, 3 RBIs, 2 R, Austin Berntson 1-3, 3B, 2 RBIs, R, Johnson 1-3, 2 RBIs, 2 R, Marcus Quist 1-2, 2 RBIs, 2 R; DL, Longie 2-2, RBI, Sunndre 1-3, RBI.

Minot Vistas 7, Devils Lake 0

M 210 022 0 – 7 11 0

DL 000 000 0 – 0 1 5

Brady Lampert, Brock Krueger (6) and Jake Magnuson; Josh Johansen, Zac Sunndre (4) and Sunndre and Johansen.

W – Lampert; L – Johansen

Highlights: M, Grant Larson 3-3, RBI, Caleb Fornshell 3-4, 2 RBIs, R, Austin Eggl 2-4, RBI, R

Class B

Surrey Blue Sox 4, Velva 3 (11)

V 010 000 200 00 – 3 5 1

S 000 110 100 01 – 4 8 4

W – Dylan Enget; L – Derek Fahy

HR – Fahy

Highlights: V, Fahy 2-4, 1 RBI, 2 R, BB, Michael Thingstad 2-3, BB, Isaac Effertz 1-1, 2 RBI, 3B; S, Chance Smith 10 IP, 9 K, 3 R, 2 ER, 4 H, 3 BB, Kyson Smith 2-4, 1 RBI, 2B, 2 BB, John Reiten 2-5, 1 RBI.

Junior

Bismarck Reps 5, Minot Metros 3

B 110 010 2 – 5 10 2

M 011 001 0 – 3 6 3

W – Logan Krivoruchka; L – Hunter Duttenhefer

Highlights: B, Tyler Famias 3-4, 2B, 2 RBIs, R, Alex Seibel 3-4, RBI; M, Travis Walker 1-2, RBI, Liam Owens 2-3, R, Alex Arrayan 2-3, R.

Bismarck Reps 11, Minot Metros 4

B 000 720 2 – 11 12 0

M 201 010 0 – 4 6 1

W – Tyler Famias; L – Liam Owens

Highlights: B, A.J. Dale 1-4, 2B, 2 RBIs, R, Famias 2-3, 3B, RBI, R, Ben Aberle 2-2, 3 R, Joel Thune 2-4, 2B, 3 RBIs; M, Hunter Duttenhefer 2-4, 2B, RBI, Dalton Cooper 1-3, 2B, 2 RBIs.

Babe Ruth Baseball

14-year-olds

State Tournament

at Corbett Field

Double-elimination format

Friday

1) Bismarck vs. Devils Lake, 8:30 a.m.

2) Williston vs. Fargo, 11 a.m.

3) Dickinson vs. West Fargo, 1:30 p.m.

4) Grand Forks vs. Minot, 4:30 p.m.

Saturday

5) Loser game 1 vs. loser game 2, 8:30 a.m.

6) Loser game 3 vs. loser game 4, 11 a.m.

7) Winner game 1 vs. winner game 2, 1:30 p.m.

8) Winner game 3 vs. winner game 4, 4 p.m.

Sunday

9) Loser game 8 vs. winner game 5, 9 a.m.

10) Loser game 7 vs. winner game 6, 11:30 a.m.

11) Winner game 7 vs. winner game 8, 2 p.m.

12) Winner game 9 vs. winner game 10, 4:30 p.m.

Monday

13) Loser game 11 vs. winner game 13, 11 a.m.

Championship

14) Winner game 11 vs. winner game 14, 1:30 p.m.

Tuesday

(If necessary)

15) Winner game 14 vs. loser game 14, 11 a.m.

Local Auto Racing

Point Standings

As of July 7

IMCA Hobby Stocks

HometownPoints

1. Brandon BeeterMinot230

2. Brock BeeterMinot228

3. Brad KingFairbanks, Alaska222

4. Dana BrandtMinot218

5. Keith MattoxRay211

6. Gary Goudy, Jr.Stoughton, Sask.200

7. Jakob KasprowiczTurtle Lake187

8. Gary GoudyStoughton, Sask.180

9. Beau DeschampBottineau157

10. Nate JoernMinot142

IMCA Stock Cars

1. Nathan BurkeMinot230

2. Kelly HendersonMinot223

3. Bob FuegmannMinot211

4. Michael VennesMinot200

5. Billy PrestonBurlington187

6. Randy ConwayMinot177

7. Josh WollaMinot176

8. Brett WoznickiMinot175

T9. Scott YaleMinot172

T9. Wes BaierMaxbass172

IMCA Sport Modifieds

1. Nathan BurkeMinot216

2. Robby RosselliMinot201

3. Jeff HookerMinot188

4. Matt LangTurtle Lake169

5. Ryan WollaTioga168

6. Shannon CreeMinot163

7. Jimmy NessMinot161

8. Dennis ChapmanMinot158

9. Kelly HendersonMinot155

10. Jordan HuettlMinot154

INEX Legends

1. Steven KuntzBismarck557

2. Paul HuettlBismarck554

3. Donavin WiestWishek550

4. Steve PankowskiMinot526

5. Drew PapkeBismarck503

6. John HuettlMinot483

7. Shad PowersN/A474

8. Tom WagnerMercer436

9. Troy HoffFlasher417

10. Jon SchumannMercer384

IMCA Modifieds

1. Steven PfeiferMinot220

2. Allen KentMinot207

3. Ed TurnbullEstevan, Sask.206

4. Spencer WilsonMinot204

5. Travis HagenWilliston200

6. Wayne JohnsonMinot194

7. Drew ChristiansonMinot183

8. Marlyn SeidlerUnderwood164

9. Jerad ThelenBismarck160

10. Robert HellebustKenmare146

Recreation

Horseshoe League

Week 2 (Second Half)

W-L

1. Harvey Steen5-1

2. Danette Krumwiede5-1

3. Kammie Anderson4.5-1.5

4. Chessa Baumgardner4-2

5. Dave Mosser3.5-2.5

6. Herbert Anderson3-3

7. Randall Hanson3-3

8. Frank Ware3-3

9. Pat Delvo2.5-3.5

10. Norm Braaten2.5-0.5

11. Burton Clark2-4

12. Damion Johnson2-1

13. Don Mosser2-4

14. Trey Krumwiede2-1

15. Bob Holte1.5-1.5

16. Cheryl Opp1.5-1.5

17. Glen Olson1-5

18. Phil Rielly1-2

19. Dave Pratt1-2

20. Ty Krumwiede1-5