Area Scoreboard 7-25

Legion Baseball

Class A

Minot 11, Bismarck 5

M 210 000 440 – 11 14 0

B 100 000 121 – 5 15 1

Austin Berntson, Marcus Quist (9) and Hunter Oothoudt; Nathan Dinga, Hunter Walsh (8), Jake Brucker (9) and Quinn Irey.

W – Berntson (5-2); L – Dinga

Highlights: M, Berntson 8 IP, 4 R, 14 H, 6 K, 0 BB, Caleb Fornshell 3-4, RBI, R, Grant Larson 3-4, 2 RBIs, Alex Mack 2-4, 3B, 3 R, Oothoudt 2-4, 2 RBIs.

Vistas Leaders

through July 23

Batting

AvgOBPRBIHXBHHRSB

A. Berntson.381.44031451527

B. Krueger.372.4552235207

H. Oothoudt.352.4291525400

Notable: M. Quist 40 H, 10 XBH, 31 RBI; B. Lampert 3 HR, 23 RBI; C. Fornshell 33 H; G. Larson 30 H.

Pitching

IPW-LERAKBBWHIP

H. Oothoudt413-32.8325111.488

A. Berntson38.24-22.7240161.397

D. Zafra33.22-65.4125231.901

Notable: S. Danielson 5-0, 23.1 IP, 3.08 ERA, 17 K.

Class B

Section 2 Tournament

at Lisbon

Wednesday

1) Oakes 5, Wishek 3

2) Carrington 13, Steele 1 (5)

3) LaMoure 12, Oakes 2 (6)

4) Lisbon 12, Ellendale 0 (5)

Thursday

5) Lisbon vs. Carrington, 11:30 a.m.

6) Steele vs. Ellendale, 35 minutes after game 5

7) Loser game 5 vs. Wishek, 4:30 p.m.

8) Winner game 6 vs. Oakes, 35 minutes after game 7

Friday

9) LaMoure vs. winner game 5, 2 p.m.

10) Winner game 8 vs. winner game 7, 4:30 p.m.

11) Loser game 9 vs. winner game 10, 25 minutes after game 10

Saturday

Championship

12) Winner game 9 vs. winner game 11, 4 p.m.

13) Winner game 12 vs. loser game 12, 20 minutes after game 12 (if necessary)

Section 5 Tournament

in Cando

Wednesday

1) New Rockford 6, Surrey 5

2) Velva 13, Burlington 3

3) Cando 2, Bottineau 0

Thursday

4) Burlington vs. Bottineau, 10 a.m.

5) Velva vs. Cando, 12:30 p.m.

6) Harvey vs. New Rockford, 3 p.m.

7) Surrey vs. loser game 5, 5:30 p.m.

Friday

8) Loser game 6 vs. winner game 4, noon

9) Winner game 6 vs. winner game 5, 2:30 p.m.

10) Winner game 8 vs. winner game 7, 5 p.m.

Saturday

11) Loser game 9 vs. winner game 10, 2 p.m.

Championship

12) Winner game 9 vs. winner game 11, 4:30 p.m.

Sunday

13) Winner game 12 vs. loser game 12, 3 p.m. (if necessary)

New Rockford 6, Surrey 5

NR 000 230 1 – 6 6 0

S 000 500 0 – 5 8 1

W – Chance LaBrie; L – Dylan Enget

Highlights: NR, Ben Makay 2-3, Cobey Allmaras 1-4, 2B, R; S, Marshall Hogue 2-3, 2B, Enget 2-4.

Velva 13, Burlington 3

B 001 020 0 – 3 2 3

V 104 170 0 – 13 11 3

W – Brady Engebretson; L – Alex Davy

Highlights: B, Austin Schestler 1-3, R; V, Eli Luna 2-4, 2 R, Engebretson 4-4, R.

Cando 2, Bottineau 0

B 000 000 0 – 0 6 4

C 101 000 x – 2 6 0

W – Brooks Larson; L – Devon Bercier

Highlights: B, Cody Brooks 2-3, Christian McCloud 2-2, 2B; C, Jayden Komrosky 1-2, RBI, R, Steven Hunt 1-3, RBI.

Junior

State Tournament

at Corbett Field

Wednesday

1) Bismarck 4, Fargo 3

2) Grand Forks 3, Dickinson 0

3) West Fargo 5, Mandan 1

4) Minot 4, Jamestown 1

Thursday

5) Fargo vs. Dickinson, 9 a.m.

6) Mandan vs. Jamestown, 11:30 a.m.

7) Bismarck vs. Grand Forks, 2 p.m.

8) West Fargo vs. Minot, 4:30 p.m.

Friday

9) Loser game 8 vs. winner game 5, 9 a.m.

10) Loser game 7 vs. winner game 6, 11:30 a.m.

11) Winner game 9 vs. winner game 10, 2 p.m.

12) Winner game 7 vs. winner game 8, 4:30 p.m.

Saturday

13) Winner game 11 vs. loser game 12, 10:30 a.m.

Championship

14) Winner game 12 vs. winner game 13, 1 p.m.

Sunday

15) Winner game 14 vs. loser game 14, noon (if necessary)

Minot 4, Jamestown 1

M 300 001 0 – 4 9 2

J 001 000 0 – 1 9 2

W – Tyler Mosser; L – Peyton Walker

Highlights: M, Mosser 7 IP, 1 R, 1 ER, 9 H, 0 BB, 3 K, Cody Reynolds 2-4, 1 RBI, 2 R, Conor Taney 3-3; J, Walker 3-4, RBI, Neva 2-4, 1B, SAC

Bismarck 4, Fargo 3

B 110 001 1 – 4 6 0

F 030 000 0 – 3 4 1

W – Keaton Leininger; L – Tyler Anderson

Grand Forks 3, Dickinson 0

D 000 000 0 – 0 3 2

GF 000 300 X – 3 6 1

W – Baden Ripplinger; L – Derek Hugelen; S – Erik Hanson

West Fargo 5, Mandan 1

WF 103 100 0 – 5 17 3

M 000 100 0 – 1 5 0

W – Tony Nichols. L – Ty Leingang