Area Scoreboard 7-26

Legion Baseball

Class A

Bismarck 6, Minot 5

M 001 040 000 – 5 6 2

B 211 201 00x – 6 13 3

Demitry Zafra, Jacob Holmen (5) and Hunter Oothoudt; Andrew Dill, Shane Wolf (6) and Quinn Irey.

W – Dill; L – Zafra (2-7)

Highlights: M, Caleb Fornshell 2-5, R, Austin Berntson 1-5, 2B, RBI, Brock Krueger 2-5, RBI, Alex Mack 1-4, 3B, R; B, Cole Bauer 2-4, 3B, RBI, R, Jared Spooner 3-3, RBI, R.

Class B

Section 2 Tournament

at Lisbon

Wednesday

1) Oakes 5, Wishek 3

2) Carrington 13, Steele 1 (5)

3) LaMoure 12, Oakes 2 (6)

4) Lisbon 12, Ellendale 0 (5)

Thursday

5) Lisbon 7, Carrington 5

6) Steele 21, Ellendale 3 (5)

7) Wishek 14, Carrington 7

8) Steele 6, Oakes 2

Friday

9) LaMoure vs. Lisbon, 2 p.m.

10) Steele vs. Wishek, 4:30 p.m.

11) Loser game 9 vs. winner game 10, 25 minutes after game 10

Saturday

Championship

12) Winner game 9 vs. winner game 11, 4 p.m.

13) Winner game 12 vs. loser game 12, 20 minutes after game 12 (if necessary)

Section 5 Tournament

in Cando

Wednesday

1) New Rockford 6, Surrey 5

2) Velva 13, Burlington 3

3) Cando 2, Bottineau 0

Thursday

4) Bottineau 17, Burlington 7

5) Cando 10, Velva 0

6) Harvey 7, New Rockford 0

7) Surrey 3, Velva 2

Friday

8) New Rockford vs. Bottineau, noon

9) Harvey vs. Cando, 2:30 p.m.

10) Winner game 8 vs. Surrey, 5 p.m.

Saturday

11) Loser game 9 vs. winner game 10, 2 p.m.

Championship

12) Winner game 9 vs. winner game 11, 4:30 p.m.

Sunday

13) Winner game 12 vs. loser game 12, 3 p.m. (if necessary)

Bottineau 17, Burlington 7

Bu 200 500 0 – 7 5 2

Bo 325 610 x – 17 10 3

W – Cody Brooks; L – Austin Schestler

Highlights: Bu, Schestler 1-3, RBI, 2 R; Bo, Andrew Hill 2-2, 2B, RBI, 3 R, Devin Bercier 2-3, 3 R.

Cando 10, Velva 0

C 025 201 – 10 15 0

V 000 000 – 0 2 4

W – Jacob Hagler; L – Derek Fahy

HR – C, Brooks Larson

Highlights: C, Daniel Grande 2-4, 3 RBIs, Brooks Larson 2-4, 3 RBI, 2 R; V, Eli Luna 1-2.

Harvey 7, New Rockford 0

NR 000 000 0 – 0 3 4

H 103 201 x – 7 5 1

W – Austan Schmidt; L – Cobey Allmaras

Highlights: NR, Chance LaBrie 1-3; H, Landon Littlefield 2-2, RBI, 2 R, Schmidt 2-4, 2B, 3 RBIs.

Surrey 3, Velva 2

S 100 002 0 – 3 10 2

V 011 000 0 – 2 7 1

W – Chance Smith; L – Drew Effertz

Highlights: S, Dillon Jones 2-4, R, Kyson Smith 2-4, R; V, Adam Dean 2-3, RBI, R.

Section 7 Tournament

in Washburn

Thursday

1) No. 2 Beulah 19, No. 3 Hazen 17

2) No. 1 Washburn 15, No. 4 Highway 21 5 (5)

3) Hazen 11, Highway 21 5

Friday

4) Beulah vs. Washburn

5) Loser game 4 vs. Hazen

Saturday

6) Winner game 4 vs. winner game 5

7) Winner game 6 vs. loser game 6 (if necessary)

Beulah 19, Hazen 17

Hazen 023 552 0 – 17 14 2

Beulah 524 015 2 – 19 25 1

W – Behm; L – Leintz.

HR – H, Leintz, Carson Hintz (2), Collen Maas; B, Becker (4), Mellmer (2).

Highlights: H – Hintz 2-for-4; Leintz 4-for-5, ; Maas 4-for-5; B – Brent Koch 5-for-6; Becker 5-for-6; Trevor Zacher 3-for-4; Meller 5-for-5.

Washburn 15, Highway 21 5 (5)

Highway 21 030 02 – 5 8 2

Washburn 433 5x – 15 8 0

W – Sam Goos; L – Kye Erickson.

HR – W, Evan Eberle.

Highlights: Highway 21 – Wisemann 2-for-3; Sadowsky 2-for-2. W – Zach Hruby 2-for-3; Eberle 2-for-2, HR.

Hazen 11, Highway 21 5

Highway 21 020 020 1 – 5 8 2

Hazen 430 004 x – 11 12 1

W – Karson Hintz. L – Austin Fitterer.

Highlights: Highway 21 – Schweitzer 2-for-3. Fitterer 2-for-3, 2B. Ben Pearson 2-for-3, 2B. Hazen – Connor Doll 3-for-4, 2B. Nate Leintz 3-for-4, 2B. Colin Maas 2-for-4.

Junior

State Tournament

at Corbett Field

Wednesday

1) Bismarck 4, Fargo 3

2) Grand Forks 3, Dickinson 0

3) West Fargo 5, Mandan 1

4) Minot 4, Jamestown 1

Thursday

5) Fargo 10, Dickinson 2

6) Jamestown 10, Mandan 3

7) Bismarck 7, Grand Forks 3

8) West Fargo 11, Minot 1 (6)

Friday

9) Minot vs. Fargo, 9 a.m.

10) Grand Forks vs. Jamestown, 11:30 a.m.

11) Winner game 9 vs. winner game 10, 2 p.m.

12) Bismarck vs. West Fargo, 4:30 p.m.

Saturday

13) Winner game 11 vs. loser game 12, 10:30 a.m.

Championship

14) Winner game 12 vs. winner game 13, 1 p.m.

Sunday

15) Winner game 14 vs. loser game 14, noon (if necessary)

West Fargo 11, Minot 1 (6)

WF 230 204-11 9 0

M 010 000-1 4 5

W-Matt Hewitt; L-Hunter Duttenhefer

Highlights: WF, Hewitt 6 IP, 1 R, 4 H, 1 BB, 6 K, Marcus Wohl 2-3, 1 RBI, 3 R, 2B, BB, Noah Paper, 2-3, 3 RBI, 3 R, 3B, BB, Ben Strahm 2-4, 3 RBI, 1 R, 2B; M, Cody Reynolds 2-3, 1 R, Liam Owens 1-1, 1 RBI, 2B, HBP, SB, Trevor Ringoen 1-3, SB

Bismarck 7, Grand Forks 3

B 000 020 5-7 7 2

GF 020 001 0-3 8 1

W- A.J. Dale; L-Eric Hanson

Jamestown 10, Mandan 3

J 004 041 1-10 14 2

M 003 000 0-3 7 1

W-Cody Horn; L-Jarred Zittleman

Fargo 10, Dickinson 2

F 001 051 3-10 7 1

D 000 000 2-2 6 0

W-Mike Boutain; L-Brock Messer

Local Golf

Souris Valley Men’s Club

Wednesday

Division A

Gross, David Buen 38; Net, Nick Reynolds 37; Closest, No. 8, Mike Kelly; Closest No. 1, Buen.

Division B

Gross, Gregg Harmon 45; Net, Cliff Jacobson and Mike Keaveny 35; Closest No. 4, Darrel Hovde; Closest No. 6, Bud Tryhus; Long putt No. 9, Keaveny; Green stamp drawing: Jacobson, Buen, Jason Merck, Rod Belzer.

Souris Valley Women’s League

Thursday

Low gross: Flight one, Diana Somerville; Flight two, Eileen Kraft; Flight three, Mary Eide.

Low net: Flight 1, Kathy Kragh; Flight 2, Kay Kupser; Flight 3, Jean Merck.

Game of the day: Flight 1, Leone Brusven; Flight 2, Donna Hensen; Flight 3, Eide.

Chip-ins: Eide, No. 7; Birdies: Nadene Johnson, No. 6.