Area Scoreboard 7-27

Legion Baseball

Class B

Section 2 Tournament

at Lisbon

Wednesday

1) Oakes 5, Wishek 3

2) Carrington 13, Steele 1 (5)

3) LaMoure 12, Oakes 2 (6)

4) Lisbon 12, Ellendale 0 (5)

Thursday

5) Lisbon 7, Carrington 5

6) Steele 21, Ellendale 3 (5)

7) Wishek 14, Carrington 7

8) Steele 6, Oakes 2

Friday

9) Lisbon 5, LaMoure 1

10) Wishek 9, Kidder County 8

11) LaMoure 6, Wishek 5

Saturday

Championship

12) Lisbon vs. LaMoure, 4 p.m.

13) Lisbon vs. LaMoure, 20 minutes after game 12 (if necessary)

Lisbon 5, LaMoure 1

Li 000 401 0 -5 5 1

La 000 001 0 – 1 7 4

W – Derek Lyons; L – Chris Heinrick

Highlights: Li, Lyons 9 K, Jacob Olson 2-3, 3 RBIs.

Wishek 9, Kidder County 8

W 100 503 0 – 9 – 4

KC 400 010 3 – 8 11 7

W – Blake Bosch; L – Kyle Monroe

Highlights: W, Phillip Warner 2-3, 2 R.

LaMoure 6, Wishek 5

W 000 023 0 -5 – 5

L 510 000 0 – 6 6 2

W – Jared Meiklejohn; L – Mickey Johnson

Highlights: L, Tyler Thielges 2-3; W, Tucker Meidinger 4-4, 2 RBIs, 2 R.

Section 5 Tournament

in Cando

Wednesday

1) New Rockford 6, Surrey 5

2) Velva 13, Burlington 3

3) Cando 2, Bottineau 0

Thursday

4) Bottineau 17, Burlington 7

5) Cando 10, Velva 0

6) Harvey 7, New Rockford 0

7) Surrey 3, Velva 2

Friday

8) New Rockford 7, Bottineau 5

9) Cando 8, Harvey 5

10) New Rockford 12, Surrey 9

Saturday

11) Harvey vs. New Rockford, 2 p.m.

Championship

12) Cando vs. winner game 11, 4:30 p.m.

Sunday

13) Winner game 12 vs. loser game 12, 3 p.m. (if necessary)

New Rockford 7, Bottineau 5

B 301 001 0 – 5 3 2

NR 303 001 x – 7 5 3

W – Chance LaBrie; L – Christian McCloud

Highlights: B, Andrew Hill 1-4, R, Cody Brooks 1-4, R; NR, Eric Anderson 1-2, R, Seth Gilliss 1-3, R.

Cando 8, Harvey 5

C 000 115 1 – 8 7 1

H 120 002 0 – 5 4 3

W – Daniel Grande; L – Todd Selzer

HR – C, Steven Hunt

Highlights: C, Hunt 1-5, HR, 3 RBIs, R, Jacob Hagler 3-5, 2 RBIs, R; H, Riley Hovland 2-4, 2 RBIs.

New Rockford 12, Surrey 9

NR 250 001 4 – 12 14 3

S 021 113 1 – 9 12 4

W – Chance LaBrie; L – Dillon Jones

Highlights: NR, Cobey Allmaras 2-4, 2B, 2 R, Lucas Risovi 3-4, 2B, R; S, Dylan Enget 2-4, 2 R, Dillon Jones, 3-5, Cole Jones 3-5, RBI, 2 R.

Section 7 Tournament

in Washburn

Thursday

1) No. 2 Beulah 19, No. 3 Hazen 17

2) No. 1 Washburn 15, No. 4 Highway 21 5 (5)

3) Hazen 11, Highway 21 5

Friday

4) Beulah 11, Washburn 1

5) Hazen 3, Washburn 2 (8)

Saturday

6) Beulah vs. Hazen, 1 p.m.

7) Beulah vs. Hazen, 3:30 p.m. (if necessary)

Beulah 11, Washburn 1

W 001 000 0 – 1 5 5

B 303 003 2 – 11 11 3

W – Trevor Zacher; L – Brett Schreiner

Highlights: B, Brett Koch 2-4, Patrick Becker 2-4, Landon Battest 2-4, 2 2Bs, Hayden Norton 2-4; W, Kirk Sailer 1-3.

Loser-out

Hazen 3, Washburn 2 (8)

H 000 101 01 – 3 5 1

W 000 200 00 – 2 9 2

W – Kolby Metzger; L – Kirk Sailer

HR – H, Metzger; W, Sailer

Highlights: H, Metzger 3-4, go-ahead HR in 8th; W, Zach Hruby 2-3, Sailer 1-3, 2 RBIs.

Note: Beulah and Hazen automatically qualify for state tournament since Beulah is tournament host.

Junior

State Tournament

at Corbett Field

Wednesday

1) Bismarck 4, Fargo 3

2) Grand Forks 3, Dickinson 0

3) West Fargo 5, Mandan 1

4) Minot 4, Jamestown 1

Thursday

5) Fargo 10, Dickinson 2

6) Jamestown 10, Mandan 3

7) Bismarck 7, Grand Forks 3

8) West Fargo 11, Minot 1 (6)

Friday

9) Fargo 8, Minot 6

10) Grand Forks 7, Jamestown 3

11) Grand Forks 10, Fargo 6

12) West Fargo 4, Bismarck 3

Saturday

13) Winner game 11 vs. loser game 12, 10:30 a.m.

Championship

14) Winner game 12 vs. winner game 13, 1 p.m.

Sunday

15) Winner game 14 vs. loser game 14, noon (if necessary)

Fargo 8, Minot 6

M 104 000 1 – 6 8 1

F 400 400 x – 8 11 4

W – Willy Roman; L – Conor Taney

HR – F, Andrew Lein

Highlights: M, Hunter Duttenhefer 2-4, R, Liam Owens 2-3, HBP, R, Dalton Cooper 3-4, 3B, 2B, 2 RBIs; F, Nathan DeMarais 1-1, 2 BB, HBP, 2 R, Lein 1-3, HR, BB, 3 RBIs, Brady Ostendorf 3-4, 2B, 2 RBIs.

Grand Forks 7, Jamestown 3

GF 230 020 0 – 7 8 2

J 002 010 0 – 3 6 1

W – Brock Montgomery; L – Tanner Lunzman

Highlights: GF, Jace Braathen 2-4, 3 RBIs.

Grand Forks 10, Fargo 6

F 120 000 3 – 6 8 1

GF 000 703 x – 10 10 1

W – Ty Straus; L – Colin Birch

Highlights: GF, Ben Carolin 2-4, 2 RBIs.

West Fargo 4, Bismarck 3

B 012 000 0 – 3 5 1

WF 013 000 x – 4 8 0

W – Noah Paper; L – Keaton Leininger

Highlights: WF, Aaron Fraase 2-3, 2 RBIs.

Local Golf

Wildwood Men’s League

Thursday

1st Place: Travis Wittmayer, Wyatt Boschee, Kirk Elm, Kasey Nelson, Paul Ulrickson.

2nd Place: Eric Brien, Gabe Gourneau, Eric Grund, Tyler Piatz.

3rd Place: Ryan Schwandt, Dan Glasoe, Josh Nett, Wayne Nett.

Events

MHS Athlete Physicals

When: August 5, 9 a.m.- noon (walk-in appointment)

Where: Magic City Campus

Cost: $20 per student-athlete

Please bring the completed NDHSAA physical form found at: ndhsaa.com/files/NDHSAA-Physical-Form.pdf

MHS Fall Sport Information

Football

Gear pickup: Juniors/Seniors, August 12 from 9 a.m.- noon; Freshmen/sophomores, August 13 8 a.m.-noon.

First practice: August 14, 9 a.m. and 3 p.m.

Mandatory parent meeting at Magic City Campus commons August 13 at 6 p.m.

Girls Swimming

Starts August 19 with practice from 9 a.m.-noon, Monday-Friday until August 25.

Volleyball

Start date: August 19. Practices at Magic City Campus – grades 10-12 begin at 8 a.m. and freshman begin at 10 a.m. Paperwork must be completed before tryouts, including physical dated after April 15.

Parent meeting: August 12 at 6 p.m. at Magic City Campus. Mandatory for the athlete and one parent or guardian.

More info: MHS volleyball website or Coach Jebens at 406-853-4735.

Boys Cross Country

First practice is August 12 9 a.m. at MCC locker rooms. Parent/info meeting 5:30 p.m. Aug. 5 at MCC Commons. For more information, check gomagi.com.

Girls Golf

Parent meeting on Tuesday at 5 p.m. at Jim Hill Middle School library.

Girls Cross Country

Begins Aug. 12 at 8 a.m. Practice on MHS athletic floor; meet in “the cage.”

Boys tennis

August 7 – parent/player sign-up meeting at 7 p.m. at Jim Hill Middle School

August 12 – First practice from 9 a.m.-noon at MCC tennis courts. In the event of rain, meet in gym at JHMS.