BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 7-31

Legion Baseball

Class A

State Tournament

at West Fargo

Tuesday

1) No. 8 Dickinson 11, No. 9 Williston 1 (8)

2) No. 7 Jamestown 15, No. 10 Mandan 5 (7)

Dickinson 11, Williston 1

W 100 000 00 – 1 4 1

D 400 002 05 – 11 13 1

Trenten Hove, Seth Falcon (1), Jordan Axness (6), Drew Borseth (8) and Lane Huck; James Kary and Mark Erickson.

W – Kary (4-3); L – Hove

Highlights: D, Kary 8 IP, R, 4 H, 3 K, BB, HB, 3-4, 2B, BB, 3 RBI, 2 R, Dylan Skabo 3-6, 3B, 2B, 3 RBI, R; W, Lane Huck 2-4, 2B, RBI.

Wednesday

3) No. 4 Fargo vs. No. 5 Minot, 11 a.m.

4) No. 3 Grand Forks vs. No. 6 Wahpeton, 1:45 p.m.

5) Dickinson vs. No. 1 West Fargo, 8 p.m.*

6) Jamestown vs. No. 2 Bismarck, 4:30 p.m.

*Host team plays 8 p.m. game regardless of its seed

Thursday

7) Mandan vs. loser game 3, 11 a.m.

8) Williston vs. loser game 4, 2 p.m.

11) Winner game 3 vs. winner game 5, 5 p.m.

12) Winner game 6 vs. winner game 4, 8 p.m.

Friday

9) Winner game 7 vs. loser game 5, 11 a.m.

10) Winner game 8 vs. loser game 6, 2 p.m.

14) Loser game 12 vs. winner game 9, 5 p.m.

13) Loser game 11 vs. winner game 10, 8 p.m.

Saturday

16) Winner game 14 vs. winner game 13, noon

15) Winner game 11 vs. winner game 12, 3 p.m.

17) Winner game 15 vs. winner game 16, 6 p.m.

Sunday

Championship

18) Winner game 15 vs. winner game 17, 1 p.m.

19) Winner game 18 vs. loser game 18, 3:30 p.m. (if necessary)

Vistas Leaders

through July 27

Batting

Avg OBP RBIH XBHHRSB

B. Krueger.369.4382541208

A. Berntson.368.43436491927

H. Oothoudt.356.4371931500

Notable: M. Quist 43 H, 11 XBH, 33 RBI, 43 R, 7 SB; B. Lampert 23 RBI, 8 XBH, 3 HR; G. Larson 34 H, 20 RBI, 6 2B.

Pitching

IPW-LERAKBBWHIP

A. Berntson46.675-22.9546161.457

H. Oothoudt413-32.8325111.488

D. Zafra37.672-75.7225241.965

Notable: S. Danielson 29.33 IP, 5-0, 3.00 ERA, 21 K, 1.227 WHIP.

Class B

State Tournament

at Beulah

Wednesday

1) Makoti vs. Hazen, 11 a.m.

2) Grafton vs. Enderlin, 1:30 p.m.

3) Cando vs. Hatton, 4 p.m.

4) LaMoure vs. Beulah, 7:30 p.m.

Thursday

5) Loser game 1 vs. loser game 3, 2:30 p.m.

6) Loser game 2 vs. loser game 4, noon

7) Winner game 1 vs. winner game 3, 5 p.m.

8) Winner game 2 vs. winner game 4, 7:30 p.m.

Friday

9) Winner game 6 vs. loser game 7, 2:30 p.m.

10) Winner game 5 vs. loser game 8, 5 p.m.

11) Winner game 7 vs. winner game 8, 7:30 p.m.

Saturday

12) Winner game 9 vs. loser game 11, 2:30 p.m.

13) Winner game 10 vs. winner game 11, 5 p.m.

Sunday

Championship

14) Winner game 12 vs. winner game 13, 1 p.m.

15) Winner game 14 vs. loser game 14, 3:30 p.m. (if necessary)

Note 1: Pairing for Game 12 and Game 13 will not match previous opponents against each other unless absolutely necessary.

Note 2: If three teams remain after Game 13, the winner of Game 11 automatically draws a bye in Game 14.