BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 8-2

Legion Baseball

Class A

State Tournament

at West Fargo

Tuesday

1) No. 8 Dickinson 11, No. 9 Williston 1 (8)

2) No. 7 Jamestown 15, No. 10 Mandan 5 (7)

Wednesday

3) No. 4 Fargo 11, No. 5 Minot 1 (7)

4) No. 3 Grand Forks 3, No. 6 Wahpeton 2

5) No. 1 West Fargo 4, Dickinson 0

6) No. 2 Bismarck 5, Jamestown 3

Thursday

7) Minot 3, Mandan 0

8) Wahpeton 9, Williston 8

11) Fargo 8, West Fargo 1

12) Bismarck 10, Grand Forks 8

Friday

9) Minot vs. Dickinson, 11 a.m.

10) Wahpeton vs. Jamestown, 2 p.m.

14) Grand Forks vs. winner game 9, 5 p.m.

13) West Fargo vs. winner game 10, 8 p.m.

Saturday

16) Winner game 14 vs. winner game 13, noon

15) Fargo vs. Bismarck, 3 p.m.

17) Loser game 15 vs. winner game 16, 6 p.m.

Sunday

Championship

18) Winner game 15 vs. winner game 17, 1 p.m.

19) Winner game 18 vs. loser game 18, 3:30 p.m. (if necessary)

Minot 3, Mandan 0

Ma 000 000 00x – 0 3 2

Mi 100 000 02x – 3 6 1

Parker Harm, Bryce Andresen (8) and Trever Leingang; Austin Berntson and Hunter Oothoudt.

W – Berntson (6-2); L – Harm

Highlights: Ma, Parker Harm 7.2 IP, 3 R, 6 H, 8 K, 4 BB, 2 HB; Mi, Berntson 9 IP, 3 H, 18 K, 2 BB, Marcus Quist 2-4, RBI, R, Brady Lampert 1-3, 2 RBIs.

Wahpeton 9, Williston 8

Wi 011 102 030 – 8 8 4

Wa 250 000 11x – 9 9 4

Cody Laber, Matt Kohler (2) and Lane Huck; Tyler Gripentrog, Kameron McNary (4), Nate Albrecht (8) and Alex Lunneborg.

W – Albrecht; L – Kohler

HR – Wi, Jalen Braden

Highlights: Wi, Braden, 2-2, 4 RBIs, R, Chad Brown 3-4, 2 R; Wa, Seth Meide 2-4, 2 RBIs, R, Cole Gilles 1-3, 2 RBIs.

Class B

State Tournament

at Beulah

Wednesday

1) Hazen 13, Makoti 1 (5)

2) Grafton 10, Enderlin 6

3) Cando 7, Hatton 2

4) Beulah 4, LaMoure 3 (8)

Thursday

5) Hatton 20, Makoti 8 (6)

6) LaMoure 2, Enderlin 1 (8)

7) Cando 6, Hazen 0

8) Grafton 6, Beulah 5

Friday

9) LaMoure vs. Hazen, 2:30 p.m.

10) Hatton vs. Beulah, 5 p.m.

11) Cando vs. Grafton, 7:30 p.m.

Saturday

12) Winner game 9 vs. loser game 11, 2:30 p.m.

13) Winner game 10 vs. winner game 11, 5 p.m.

Sunday

Championship

14) Winner game 12 vs. winner game 13, 1 p.m.

15) Winner game 14 vs. loser game 14, 3:30 p.m. (if necessary)

Note 1: Pairing for Game 12 and Game 13 will not match previous opponents against each other unless absolutely necessary.

Note 2: If three teams remain after Game 13, the winner of Game 11 automatically draws a bye in Game 14.

Grafton 6, Beulah 5

B 001 000 4 – 5 8 4

G 110 102 1 – 6 9 2

W – Adam Mach; L – Cody Nelson

Highlights: B, Pat Becker 2-4, 2 RBI, 1 R, Trevor Zacher 2-4, 2 RBI, 1 R, 3B, Logan Behm 1-4, 1 RBI; G, Brett Longtin 3-4, 2 R, Austin Markel 1-4, 2 RBI, Christian Lunde 2-3, IBB, Zak Hernandez 2-3, 2 R.

Cando 6, Hazen 0

C 200 000 4 – 6 7 1

H 000 000 0 – 0 2 1

W – Brooks Larson; L – Kolby Metzger

Highlights: C, Larson 7 IP, 0 R, 2 H, 1 BB, 6 K, Dan Grande: 2-3, 2 R, BB, Jake Hagler: 2-4, 2 RBI, 2 R, 2B, Christian Kvilvang: 1-4, 2 RBI; H, Karson Hintz: 1-3, Tyler Borlaug 1-3.

LaMoure 2, Enderin 1 (8)

E 010 000 00 – 1 5 2

L 000 100 01 – 2 4 1

W – Jared Meiklejohn; L – Thomas Lindgren

Highlights: E, Lindgren 8 IP, 2 R, 4 H, 11 K, Hanson 2-3, 2B; L, Meiklejohn 8 IP, 1 R, 5 H, 6 K, Diegel 2-3, 1 RBI.

Hatton 20, Makoti 8 (6)

H 014 195 – 20 17 2

M 060 020 – 8 9 10

W -Trenton Olson; L – Austin Lee

Highlights: M, Lee 3-4, 2 RBI, Aaron Schenfisch 2-4, 1 RBI; H, Greg Thompson 2-5, Jacob Pladson 4-5, 2 RBI, Michael Paulson 3-4, 3 RBI, Brock Sherva 2-3.

Area golf

Souris Valley Women’s League

Thursday

Club Net Tournament: Alana Knittel; Closest to pin #9 – Flight 1: Diana Somerville, Flight 3: Alicia Cross; Long putt #18: Eileen Kraft; Birdies: Reggie Johnson #16, Knittel #17