Area Scoreboard 8-5

Legion Baseball

Class A

State Tournament

at West Fargo

Tuesday

1) No. 8 Dickinson 11, No. 9 Williston 1 (8)

2) No. 7 Jamestown 15, No. 10 Mandan 5 (7)

Wednesday

3) No. 4 Fargo 11, No. 5 Minot 1 (7)

4) No. 3 Grand Forks 3, No. 6 Wahpeton 2

5) No. 1 West Fargo 4, Dickinson 0

6) No. 2 Bismarck 5, Jamestown 3

Thursday

7) Minot 3, Mandan 0

8) Wahpeton 9, Williston 8

11) Fargo 8, West Fargo 1

12) Bismarck 10, Grand Forks 8

Friday

9) Dickinson 5, Minot 4

10) Wahpeton 14, Jamestown 3 (7)

14) Dickinson 2, Grand Forks 0

13) West Fargo 16, Wahpeton 7

Saturday

16) West Fargo 11, Dickinson 8

15) Fargo 10, Bismarck 9

17) West Fargo 10, Bismarck 1

Sunday

Championship

18) West Fargo 9, Fargo 3

19) Fargo 5, West Fargo 2

State Tournament

at Beulah

Wednesday

1) Hazen 13, Makoti 1 (5)

2) Grafton 10, Enderlin 6

3) Cando 7, Hatton 2

4) Beulah 4, LaMoure 3 (8)

Thursday

5) Hatton 20, Makoti 8 (6)

6) LaMoure 2, Enderlin 1 (8)

7) Cando 6, Hazen 0

8) Grafton 6, Beulah 5

Friday

9) LaMoure 5, Hazen 1

10) Hatton 8, Beulah 1

11) Grafton 9, Cando 2

Saturday

12) Cando 6, LaMoure 3

13) Grafton 8, Hatton 1

Sunday

Championship

14) Grafton 1, Cando 0

Grafton 1, Cando 0

C 000 000 0 – 0 6 1

G 000 001 x – 1 5 0

W – Jaime Villarreal; L – Brooks Larson

Highlights: C, Daniel Grande 3-4, Christian Kvilvang 1-2, 2B, BB, Larson 1-2, HBP; G, Villarreal CG, 8 K, 1 BB, 1 HBP, Austin Markel 2-3, 2 2B, R, Sam Heuchert 1-2, RBI, BB, Christian Lunde 2-3.

All-Tournament Team

Beulah: Trevor Zacher

Cando: Jacob Hagler, Brooks Larson, Daniel Grande

Enderlin: Thomas Lindgren

Grafton: Christian Lunde, Austin Markel, Brett Longtin

Hatton: Jacob Pladson

Hazen: Connor Doll

LaMoure: Beau Diegel

Makoti: Austin Lee

MVP: Jaime Villarreal, Grafton

babe ruth baseball

Class B

State Tournament

at Carrington

Friday

1) Dakota Prairie 7, Velva 3

2) Thompson 4, Rolette-Rolla 3

3) Beulah 5, Valley City 4

4) Kindred 6, Carrington 1

Saturday

5) Rolette-Rolla 5, Velva 4

6) Valley City 9, Carrington 6

7) Dakota Prairie 6, Thompson 0

8) Kindred 5, Beulah 4

Sunday

9) Rolette-Rolla 2, Beulah 1

10) Valley City 5, Thompson 1

11) Dakota Prairie 12, Kindred 4

Monday

12) Rolette-Rolla vs. Valley City, 1 p.m.

13) Kindred vs. winner game 12, 3:30 p.m.

Tuesday

Championship

14) Dakota Prairie vs. winner game 13, 1 p.m.

15) Winner game 14 vs. loser game 14, 3:30 p.m. (if necessary)