BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 8-17

Girls Golf

Class A

Bismarck Invitational

Team Scores: 1. Century 349. 2. Dickinson 370. 3. Jamestown 380. 4. Bismarck 386. 5. Mandan 381. Minot 408.

Individual top five: 1. Annie Nelson, Cen, 72. 2. Rachel Jahner, Dic, 80. 3. Sierra Bennion, Jam, 85. 4. (tie) Riana Cooper, Dic, and Katie Kasper, Bis, 86.

Results By Team

Century (349): Annie Nelson 72, Lauren Bischof 87, Lauren Fleming 95, Grace Doppler 95, Kayla Smith 99, Alexis Blazek 101.

Dickinson (370): Rachel Jahner 80, Riana Cooper 86, Rachel Lantz 100, Kelsey Yon 104, Katherine Kessel 106, Sydney Charchenko 107.

Jamestown (380): Sierra Bennion 85, Maria LeFevre 88, Sarah Azure 96, Katilin Mullowney 111, Mara LeFevre 118, Savannah Kramlich 122.

Bismarck (386): Katie Kasper 86, Taylor Miller 96, Ashley Doppler 100, Tonya Dvorak 104, Gretta Gilje 108, Irelyn Huntley 110.

Mandan (391): Sydnie Mongeon 89, Kayla Helbling 96, KayCee Schulz 97, Cortnie Mongeon 109, Megan Broeckel 116, Micaela Higlin 127.

Minot (408): McKinley Bender 90, Hallie Williamson 104, MaKensey Arlien 106, Paige Argent 108, Marley Foltz 112.

Turtle Mountain (no team score): Gia Davis 112, Nevaeh Davis 141, Tyra Jerome 150.

Williston (no team score): Ella Pederson 104, Jami Wells 107, Emily Alton 125.

Local golf

Wildwood Men’s League

Thursday

Top finishers: 1. Nick Zaun; 2. Gabe Gourneau; 3. Travis Wittmayer.

Babe Ruth Baseball

13-year-old World Series

at Ardean Aafedt Stadium

in Williston

American Division

Fargo; El Segundo, Calif.; Coventry, R.I.; Weimar, Texas; Beaverton, Ore.

National Division

Grand Forks; Williston; Cambridge, Ohio; Niskayuna, N.Y.; Lawrenceburg, Tenn.

Saturday, Aug. 17

1. El Segundo, Calif. vs. Coventry, R.I., 11 a.m.

2. Cambridge, Ohio vs. Niskayuna, N.Y., 1:30 p.m.

3. Weimar, Texas vs. Fargo, 5:30 p.m.

4. Lawrenceburg, Tenn. vs. Williston 8 p.m.

Sunday, Aug. 18

5. Weimar, Texas vs. El Segundo, Calif., 11 a.m.

6. Cambridge, Ohio vs. Lawrenceburg, Tenn., 1:30 p.m.

7. Beaverton, Ore. vs. Fargo, 5:30 p.m.

8. Williston vs. Grand Forks, 8 p.m.

Monday, Aug. 19

9. El Segundo, Calif. vs. Beaverton, Ore., 11 a.m.

10. Grand Forks vs. Cambridge, Ohio, 1:30 p.m.

11. Coventry, R.I. vs. Weimar, Texas, 5:30 p.m.

12. Niskayuna, N.Y. vs. Lawrenceburg, Tenn, 8 p.m.

Tuesday, Aug. 20

13. Beaverton, Ore. vs. Weimar, Texas, 11 a.m.

14. Lawrenceburg, Tenn. vs. Grand Forks, 1:30 p.m.

15. Fargo vs. Coventry, R.I., 5:30 p.m.

16. Niskayuna, N.Y. vs. Williston, 8 p.m.

Wednesday, Aug. 21

17. Coventry, R.I. vs. Beaverton, Ore., 11 a.m.

18. Grand Forks vs. Niskayuna , N.Y., 1:30 p.m.

19. Fargo vs. El Segundo, Calif., 5:30 p.m.

20. Williston vs. Cambridge, Ohio, 8 p.m.

Thursday, Aug. 22

21. 3rd-place National vs. 2nd-place American, 5:30 p.m.

22. 3rd-place American vs. 2nd-place National, 8 p.m.

Friday, Aug. 23

23. Winner game 21 vs. 1st-place National, 5:30 p.m.

24. Winner game 22 vs. 1st-place American, 8 p.m.

Saturday Aug. 24

25. Winner game 23 vs. Winner game 24, 1 p.m.