Area Scoreboard 9-10

Men’s golf

Division II

NSIC Fall Preview

at Madden’s Resort (Brainerd, Minn.)

Round 1 of 2

Par 72

Team Scores: 1. St. Cloud State 290; 2. Sioux Falls 301; 3. Minnesota State-Mankato 306; T4. Augustana 308; T4. Winona State 308; 6. Concordia-St. Paul 309; 7. Minnesota Crookston 314; 8. Bemidji State 316; 9. Minot State 324; 10. Upper Iowa 330.

Individual top 10: T1. Charlie West, SCSU, 71; T1. Jack Barnhart, SCSU, 71; 3. Jack Pexa, SCSU, 72; T4. Nick Auman, C-SP, 74; T4. Andrew Nelson, SF, 74; T6. Nick Skajewski, SF, 75; T6. Jon Van’t Hul, SF, 75; T6. Tyler Jensvold, A, 75; T6. John Grothe, A, 75; T6. Mitch Holm, WS, 75; T6. Andrew Benson, BS, 75.

Minot State results: T26. Casey Gleich 78; T32. Nick Leibel 80; T39. Kowan O’Keefe 83; T39. Karson O’Keefe 83; T44. Cody Duchscherer 84.

Prep Football

Class AAA

State Media Poll

W-L Pts Prv

1. Bismarck (13) 2-0 65 1

2. Century 2-0 52 2

3. Fargo South 1-1 33 3

4. Minot 2-0 25 4

5. Dickinson 2-0 13 5

Also receiving votes: Jamestown (2-0) 6, Grand Forks Red River (1-1) 1.

First place votes in parentheses

Class AA

State Media Poll

W-L Pts Prv

1. Bishop Ryan (11)2-0 68 T1

2. St. Mary’s (4) 2-0 63 T1

3. Fargo Shanley 1-1 45 T3

4. Wahpeton 2-0 34 T3

5. Watford City 2-0 11 5

Also receiving votes: Grafton (1-1) 3, Kindred (1-1) 1.

First place votes in parentheses

Recreation

North Dakota State Doubles Horseshoe Tournament

in Jamestown

Class A

RecRing %

1. Noah Gabel-Matthew Trader5-140.96

2. Jon Bennett-Mike Walsh3-240.43

3. Carol Peterson-Wilbur Gabel3-238.04

4. Joe Martin-Jean McNichols1-326.75

5. Leslie Whitetail-Tony Hichert0-432.50

Class B

RecRing %

1. Kammie Anderson-Harvey Steen4-031.00

2. Jeanine Rodvold-Miki Bendickson3-121.00

3. Jennifer Trader-Cameron Gabel2-224.25

4. Mike Lund-Jacob Shimek1-322.25

5. Ted Wolfnecklace-Arne Whitetail0-416.00

Class C

RecRing %

1. Judy Saxberg-Arnold Saxberg3-013.06

2. Marty Iwen-Dave Pratt2-113.33

3. Randall Hanson-Bjorn Hanson1-28.89

4. Wyatt Bearsheart-Joe Bearsheart0-314.44

Jamestown Fall Classic

Horseshoe Tournament

Class B

RecRing %

1. Mike Lund, Bismarck4-130.40

2. Larry Hoyt, Pekin4-125.60

3. Noah Gabel, Valley City3-236.00

4. Doug Gronneberg, Cooperstown2-329.20

5. Jeanine Rodvold, Fargo2-324.80

6. Cameron Gabel, Valley City0-522.80

Class C

RecRing %

1. Harvey Steen, Minot5-026.00

2. Miki Bendickson, Cooperstown4-128.00

3. Paul Anderson, Fargo3-224.00

4. Anthony Klubben, Cooperstown2-328.80

5. Linda Beechie, Bismarck1-419.20

6. Judy Saxberg, Cooperstown0-510.40

Class D

RecRing %

1. Don Elsen (S.D.)4-120.40

2. Arnold Saxberg, Cooperstown4-117.20

3. Lyle Anderson, Valley City3.5-1.58.80

4. Bjorn Hanson, Jamestown2-38.40

5. Robert Dockter, Jamestown1-48.80

6. Randall Hanson, Minot0.5-4.56.80