BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 9-17

Men’s Golf

Division II

Erv Kaiser Invitational

at Oxbow Country Club (Oxbow, N.D.)

Round 2 of 3

Par 72

Team scoring: 1. University of Manitoba 592; 2. North Dakota State 609; 3. Minot State 613; 4. Nebraska-Omaha 618; T5. University of Manitoba second team, Minnesota-Crookston 623; 7. Bemidji State 629; 8. NDSU second team 637; 9. Jamestown 640.

Individual top 10: 1. Charlie Boyecheko, UM, 141; 2. Josh Wytinck, UM, 143; 3. Bill Carlson, NDSU, 145; 4, Kowan O’Keefe, MSU, 147; 5. Casey Gleich, MSU, 149; 6. Daniel Munroe, UM, 150; T7. Lucas Gervais, UNO; Mitch Ryan, UNO, 151. T9. Matt McClure, UMC, Alex Overfelt, UNO, 152.

Minot State results: T16. Karson O’Keefe 156; T35. Nick Laibel 161; T38. Cody Duchscherer 162; 52. Shadreck Schiweshe 181; T54. Spencer Samson 187.

Women’s Golf

Division II

UND Fall Classic

at King’s Walk Golf Course (Grand Forks)

Round 2 of 3

Par 72

Team scoring: 1. North Dakota State 622; 2. University of North Dakota 653; 3. University of South Dakota 659; 4. University of Nebraska at Omaha 668; 5. Minot State 718.

Individual top 10: 1. Sarah Storandt, NDSU, 151; 2. Cassie Wurm, NDSU, 154; 3. Hailey Boner, NDSU, 156; 4. Sadie Martin, UND, 158; 5. Janice Baumberger, USD, 159; 6. Brenna Lervick, USD, 160; T7, Abby Weller, NDSU; Megan Swan, NDSU, 161; T9. Jordan Rearick, USD; Mikki Kromy, UND, 162.

Minot State results: 1. T20. Danielle Foster, 172; 24. Rebecca Heinitz 173; T29, Kayla Barke 180; 37. Kayla Palczewski 193; 38. Sam Cottingham 213.

Prep cross country

State Coaches Polls

Class A boys

1. Bismarck High; 2. GF Central; 3. Fargo Davies; 4. Bismarck Century; 5. Minot

Others receiving votes: West Fargo.

Individuals

1. Matt Gotta, Bis; 2. Brandon Scheel, Davies; 3. Jackson Binstock, Dickinson; 4. Camron Roehl, GFC; 5. Presteon Lerew, Bis; 6. Tanner Bjorlie, Fargo North; 7. Sam Clausnitzer, Bis; 8. Sebastain Startz, Shanley; 9. Leif Larsen, GFC; 10. Andrew Beach, Minot.

Class A girls

1. Bismarck High; 2. Bismarck Century; 3. Fargo North; 4. Dickinson; 5. Fargo Davies

Others receiving votes: GF Central.

Individuals

1. Jordan Jacob, BC; 2. Brittany Brownotter, Bis; 3. Alexis Zies, Bis; 4. Jen Differ, WF; 5. Karley Ackley, GFC; 6. Emily Tyrell, Dickinson; 7. Grace Gannon, Bis; 8. Ellen Erie, Shanley; 9. Maddie Petrick, Davies; 10. Erica Johnson, Davies.

Class B boys

1. New Town; 2. Griggs County Central; 3. Beulah/Hazen; 4. Hillsboro/Central Valley; 5. Bowman County.

Individuals

1. Elliott Stone, Shiloh Christian; 2. Ryan Wheeling, New Town; 3. Thomas Horgeshimer, Lisbon; 4. Scott Hale, New Town; 5. Lucas Nadeau, Dunseith; 6. Donavan Moser, Medina; 7. Tanner Bernhardt, Rugby; 8. Jace Ritzke, Shiloh Christian; 9. Daniel Kuntz, Velva; 10. Josh Thompson, Grafton.

Class B girls

1. Hillsboro/Central Valley; 2. Rugby; 3. Shiloh Christian; 4. Killdeer; 5. Southern McLean.

Individuals

1. Asha Smith, Watford City; 2. Ashley Neumiller, Carrington; 3. Annika Rotvold, Hillsboro/Central Valley; 4. Abi Waloch, Southern McLean; 5. Kate Fox, Southern McLean; 6. Amber Stevahn, Shiloh Christian; 7. Mackenzie Holkesvig, Hatton-Northwood; 8. Symbria Bell, New Town; 9. Tess Scott, Barnes County North; 10. Cassidy Peterson, Velva.

Prep Football

Class AAA

State Media Poll

W-L Pts. Prv.

1. Bismarck (13) 3-0 65 1

2. Century 3-0 52 2

3. Fargo South 2-1 37 3

4. Minot 3-0 28 4

5. Grand Forks Red River 2-1 8 NR

Also receiving votes: Dickinson (2-1) 2, Jamestown (2-1) 2, West Fargo (1-2) 1.

First place votes in parentheses.

Class AA

State Media Poll

W-L Pts. Prv.

1. Minot Ryan (12) 3-0 73 1

2. St. Mary’s (4) 3-0 67 2

3. Fargo Shanley 2-1 49 3

4. Wahpeton 3-0 354

5. Watford City 3-0 14 5

Also receiving votes: Kindred (2-1) 2.

First place votes in parentheses.

Prep Volleyball

Class B

Lewis & Clark 3, Parshall 0

LC 25 25 25

P 21 22 12

LC: Kills: Madison Erickson 8; Assists: Jerica Schwanz 21; Digs: Cassidy Limke 6; Blocks: Trisha Howell 1; Aces: Erickson 6.

P: No stats reported.

Garrison 3, New Town 0

G 25 25 25

NT 19 18 16

G: Kills: Haley Hove 7; Assists: Sarah Behles 7; Digs: Hannah Duben 3, Behles 3; Blocks: Maddie Nieuwenhuis 4; Aces: Macie Johnson 5, Behls 4.

NT: Kills: Jasmyne Big Crow 4; Assissts: Bethany Brown 6; Digs: Jessical Aubol 12, Big Crow 9; Blocks: Big Crow 3; Aces: Two with 2.