BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 9-26

Prep Football

Class AAA

West Region

Region Overall

Century 2-0 4-0

Bismarck High 2-0 4-0

Minot High 2-0 4-0

Jamestown 1-1 3-1

Dickinson 0-2 2-2

Mandan 0-2 0-4

Williston 0-2 0-4

State Media Poll

Rec Pts Prv

1. Bismarck (12) 4-0 60 1

2. Century 4-0 47 2

3. Fargo South 3-1 32 3

4. Minot 4-0 29 4

5. Fargo Davies 2-2 6 NR

Also receiving votes: Jamestown (3-1) 4, Grand Forks Red River (2-2) 1, West Fargo (2-2) 1.

First-place votes in parentheses.

Class AA

West Region

Region Overall

Bishop Ryan 2-0 4-0

St. Mary’s 2-0 4-0

Watford City 2-0 4-0

Beulah 2-0 4-0

Griggs-Barnes County 1-1 1-3

Turtle Mountain 0-2 1-3

Dickinson Trinity 0-2 0-4

Stanley-Powers Lake 0-2 0-4

State Media Poll

Rec Pts Prv

1. Bishop Ryan (13) 4-0 76 1

2. St. Mary’s (3) 4-0 66 2

3. Fargo Shanley 3-1 47 3

4. Wahpeton 4-0 35 4

5. Watford City 4-0 16 5

Also receiving votes: None.

First-place votes in parentheses.

Class A

Region 3

Region Overall

Des Lacs-Burlington 3-0 4-0

Rugby 3-0 3-1

Harvey Wells-County 2-1 2-2

Lewis & Clark-ORCS 2-1 3-1

Williams County 1-2 3-2

Velva 1-2 1-3

Surrey 0-3 1-3

Bottineau 0-3 0-4

Region 4

Region Overall

Hazen 3-0 4-0

Killdeer 3-0 4-0

Garrison-Max 2-1 2-2

Heart River 1-1 2-2

New Salem-Glen Ullin 0-2 2-2

Central McLean 0-2 1-3

Southern McLean 0-3 0-4

State Media Poll

Record Pts Prv

1. Hazen (14) 4-0 78 1

2. (tie) Killdeer (1) 4-0 54 3

2. (tie) Larimore (1) 4-0 54 2

4. Carrington (4-0) 31 4

5. Rugby 3-1 15 5

Also receiving votes: Park River-Fordville-Lankin (3-1) 5, Milnor-North Sargent (3-1) 2, Des Lacs-Burlington (4-0) 1.

First-place votes in parenthesis.

9-Man

Region 2

Region Overall

Cavalier 3-0 3-0

Finley-Sharon-Hope-Page 4-1 4-1

Hatton-Northwood 2-1 3-1

Thompson 2-2 2-2

New Rockford-Sheyenne 2-3 2-3

North Star 1-2 2-2

Benson County 1-3 2-3

Four Winds 0-3 0-4

Region 3

Region Overall

TGU 5-0 5-0

St. John 4-1 4-1

Divide County 4-1 4-1

Westhope-Newburg-Glenburn 4-1 4-1

Drake-Anamoose 3-2 3-2

Parshall-White Shield 3-2 3-2

Mohall-Lansford-Sherwood 1-4 1-4

New Town* 1-4 1-4

Dunseith 0-5 0-5

Kenmare-Bowbells 0-5 0-5

State Media Poll

Record Pts Prv

1. Cavalier (12) 3-0 70 1

2. TGU (1) 5-0 58 2

3. Grant Co.-Flasher (2) 5-0 51 3

4. South Border 4-0 21 NR

5. Shiloh Christian 4-0 11 NR

First-place votes in parenthesis

Also receiving votes: Finley-Sharon-Hope-Page (4-1) 7, St. John (4-1) 7.

Boys Soccer

West Region

Region Overall

Century 5-1-3 9-2-4

Bismarck High 5-1-2 9-1-4

St. Mary’s 4-1-2 8-3-2

Minot High 2-2-3 5-3-4

Jamestown 1-6-0 1-10-1

Mandan 1-7-0 2-11-0

Boys Tennis

West Region

Regular season complete

Region Overall

Century 6-0 12-1

Mandan 5-1 7-2

Williston 4-2 8-2

Minot High 3-3 4-5

Jamestown 2-4 3-6

Bismarck High 1-5 1-8

Dickinson 0-6 0-6

Prep Volleyball

Class A

West Region

Region Overall

Century 7-1 11-2

Jamestown 5-0 14-3

Bismarck High 5-2 7-5

St. Mary’s 4-2 8-5

Mandan 3-5 4-9

Minot High 2-4 6-7

Williston 1-4 3-9

Dickinson 1-4 4-8

Turtle Mountain 0-6 1-10

Class B

Late Tuesday

Trenton 3, Powers Lake 2

T 14 25 22 25 15

PL 25 16 25 21 11

T: No stats provided

PL: Kills, Brianna Honrud 13, Sam Titus 10, Sydney Titus 8; Assists, Sadie Maruskie 32; Aces, Maruskie 6, Sam Titus 5, two with 3; Blocks, Kylie Gunderson 3; Digs, Kinzi Grubb 25, Honrud 18, Sam Titus 11.

Honor Roll

FOOTBALL

150 yards passing

Austin Eggl, Bishop Ryan, 163 vs. Dickinson Trinity

100 yards rushing

Dalton Wright, Watford City, 145 vs. Griggs Barnes County

Brady Lampert, Minot, 119 vs. Mandan

Ethan Haley, New Rockford-Sheyenne, 116 vs. Four Winds (9-13)

Kamron Unruh, Beulah, 112 vs. Stanley-Powers Lake

VOLLEYBALL

20 kills

Callie Brorby, Rolette-Wolford, 21 vs. Rugby

Stephanie Ziegler, Hazen, 20 vs. Beach

Sarah Hagler, North Star, 20 vs. New Rockford-Sheyenne; 19 vs. Midkota-Kensal

10 kills

Andrea Jorgenson, Benson County, 19 vs. Rolla

Kaylee Tollerud, Benson County, 18 vs. Rolla

Mary Jo Guilbert, Rolla, 16 vs. Benson County

Failyn Freije, Lakota-Adams-Edmore, 16 vs. Harvey-Wells County

Gabbie Bohl, Bishop Ryan, 15 vs. Kenmare

Makayla Gartner, Our Redeemer’s, 14 vs. Des Lacs-Burlington

Abby Landenberger, Underwood, 14 vs. Sawyer

Brianna Honrud, Powers Lake, 13 vs. Trenton

Alli Vandal, Rolla, 13 vs. Benson County

Kayla Hochhalter, Carrington, 13 vs. New Rockford-Sheyenne

Macey Kvilvang, North Star, 13 vs. Midkota-Kensal

Madison Wendel, Carrington, 13 vs. New Rockford-Sheyenne

Paige Dolan, Ray, 13 vs. Divide County

Payton Schumann, Glenburn, 13 vs. Surrey

Hannah Zimmerman, Hazen, 12 vs. Beach

Lexy Wittmayer, Rugby, 12 vs. Rolette-Wolford

Katie Nelson, Kenmare, 12 vs. Bishop Ryan

Haley Kohler, Kenmare, 11 vs. Bishop Ryan

Sidnee Nelson, Ray, 11 vs. Divide County

Hannah Stewart, Bishop Ryan, 11 vs. Kenmare

Haley Glasoe, Divide County, 11 vs. Ray

Sarah Davis, Harvey-Wells County, 11 vs. Drake-Anamoose

Cassidy Peterson, Velva, 10 vs. Sawyer

Hannah Stewart, Bishop Ryan, 10 vs. Berthold

Jacey Engelhorn, Carrington, 10 vs. New Rockford-Sheyenne

Sam Titus, Powers Lake, 10 vs. Trenton

Jerica Hansen, Minot, 10 vs. Williston

Hannah Gillund, Ray, 10 vs. Watford City

10 blocks

Gabbie Bohl, Bishop Ryan, 10 vs. Kenmare

25 assists

Sadie Bolton, Hazen, 39 vs. Beach

Brooke Rosenau, Carrington 38 vs. New Rockford-Sheyenne

Shantell Brekhus, Kenmare, 37 vs. Bishop Ryan

Ashley Gathman, Minot, 37 vs. Williston

Sadie Maruskie, Powers Lake, 32 vs. Trenton

Bryjett Nordmark, Rolla, 28 vs. Benson County

Cotton Kyleigh, Williston, 28 vs. Minot

Marissa Duchscherer, New Rockford-Sheyenne, 25 vs. Benson County

25 digs

Kinzi Grubb, Powers Lake, 25 vs. Trenton