Area Scoreboard 10-10

College Football

FCS

Coaches Poll

SPARTANBURG, S.C. (AP) – The top 25 teams in the Coaches Football Championship Subdivision poll, with first-place votes in parentheses, records through Oct. 6 and previous ranking:

Record Pts Prv

1. North Dakota St. (25) 5-0 649 1

2. Towson 6-0 623 2

3. Sam Houston State 4-1 600 3

4. Eastern Illinois 4-1 555 5

5. Northern Iowa 4-1 530 4

6. Coastal Carolina 5-0 521 6

7. Montana State 4-2 502 7

8. Eastern Washington 3-2 448 8

9. Fordham 6-0 418 13

10. Montana 4-1 417 12

11. McNeese State 5-1 393 14

12. Wofford 3-2 319 15

13. Bethune-Cookman 4-1 315 16

14. Lehigh 4-1 284 10

15. Villanova 3-2 248 20

16. Youngstown State 5-1 219 22

17. Maine 5-1 215 23

18. South Dakota State 3-3 211 9

19. James Madison 4-2 210 21

20. Central Arkansas 2-3 158 11

21. Northern Arizona 3-2 107 17

22. New Hampshire 1-3 77 18

23. Tennessee State 5-1 76 NR

24. Jacksonville State 5-1 66 NR

25. Charleston Southern 6-0 60 NR

Others receiving votes: Gardner-Webb 35, Harvard 31, Cal Poly 29, S. Carolina St. 22, Samford 15, Yale 12, Richmond 7, Southern Utah 7, William & Mary 7, Delaware 6, Tenn-Martin 5, Chattanooga 4, Murray St. 4, Sacred Heart 3, Alabama St. 2, Jackson St. 1, Southern Ill. 1, Alcorn St. 1, Stephen F. Austin 1

Sports Network Poll

PHILADELPHIA (AP) – The top 25 teams in the Sports Network Football Championship Subdivision poll, with first-place votes in parentheses, records through Oct. 6, points and previous ranking:

Record Pts Pvs

1. North Dakota St. (157) 5-0 3,925 1

2. Sam Houston State 4-1 3,665 2

3. Towson 6-0 3,657 3

4. Northern Iowa 4-1 3,283 4

5. Eastern Illinois 4-1 3,272 5

6. Eastern Washington 3-2 3,124 6

7. Montana State 4-2 2,902 8

8. Coastal Carolina 5-0 2,653 9

9. McNeese State 5-1 2,475 11

10. Fordham 6-0 2,451 12

11. Montana 4-1 2,433 10

12. Wofford 3-2 1,738 17

13. South Dakota State 3-3 1,660 7

14. Maine Black 5-1 1,533 23

15. Villanova 3-2 1,490 20

16. Bethune-Cookman 4-1 1,391 21

17. Lehigh Mountain 4-1 1,255 13

18. Youngstown State 5-1 1,178 NR

19. Northern Arizona 3-2 1,111 15

20. Central Arkansas 2-3 870 14

21. James Madison 4-2 646 NR

22. Georgia Southern 3-2 636 16

23. Samford 4-2 592 NR

24. Jacksonville State 5-1 508 NR

25. New Hampshire 1-3 424 19

Others receiving votes: Tennessee State 372, Cal Poly 234, Charleston Southern 223, Delaware 220, Yale 201, Gardner-Webb 157, UT Martin 101, South Carolina State 90, William & Mary 88, Harvard 87, Southern Illinois 78, Richmond 66, Southeastern Louisiana 64, Southern Utah 48, Murray State 31, Chattanooga 30, North Dakota 20, Illinois State 14, North Carolina A&T 10, Jackson State 7, Stony Brook 5, Western Illinois 4, Portland State 1, Alcorn State 1, Eastern Kentucky 1.

Division II

NSIC Divisional Standings

North

Div Conf/Overall

Minnesota Duluth 1-0 4-1

U-Mary 1-0 3-2

MSU-Moorhead 1-0 1-4

Minn. Crookston 1-0 1-4

St. Cloud State 0-1 4-1

Bemidji State 0-1 2-3

Minot State 0-1 1-4

Northern State 0-1 1-4

South

Div Conf/Overall

Minn. St.-Mankato 1-0 5-0

Winona State 1-0 3-2

Sioux Falls 1-0 3-2

Wayne State 1-0 2-3

Concordia-St. Paul 0-1 3-2

Upper Iowa 0-1 3-2

Augustana 0-1 2-3

SW Minn. State 0-1 2-3

AFCA coaches Poll

Record Pts Prv

1. Valdosta State (28) 4-0 791 1

2. Minnesota State (2) 5-0 764 2

3. Northwest Missouri State 5-0 726 3

4. West Texas A&M (1) 5-0 702 4

5. Colorado-State Pueblo (1) 5-0 669 5

6. Missouri Western State 5-0 646 6

7. Indiana (Pa.) 5-0 585 7

8. Henderson State 5-0 556 8

9. Bloomsburg 5-0 526 9

10. Pittsburg State (Kan.) 5-0 522 10

11. Minnesota Duluth 4-1 472 11

12. Shepherd 5-0 419 12

13. North Carolina Pembroke 4-0 397 13

14. West Alabama 4-1 394 14

15. Washburn 5-0 338 15

16. Winston-Salem State 4-1 301 16

17. West Chester 5-0 290 17

18. Carson-Newman 4-1 220 20

19. Chadron State 4-1 206 19

20. Ohio Dominican 5-0 180 23

T21. Indianapolis 4-1 164 21

T21. Tarleton State 4-0 164 22

23. Emporia State 5-0 117 24

24. Grand Valley State 4-1 91 25

25. Midwestern State 3-1 61 NR

Others Receiving Votes: Newberry (S.C.), 42; St. Cloud State (Minn.), 21; New Haven (Conn.), 19; Saginaw Valley St. (Mich.), 8; Lenoir-Rhyne (N.C.), 4; North Greenville (S.C.), 2; Ferris St. (Mich.), 1; Johnson C. Smith (N.C.), 1; Tuskegee (Ala.), 1.

Men’s Hockey

Division I

MINNEAPOLIS (AP) – The top 20 teams in the NCAA Division I men’s ice hockey poll, compiled by U.S. College Hockey Online, with first-place votes in parentheses:

Record Pts Pvs

1. Mass.-Lowell (19) 0-0-0 844 NR

2. Miami (14) 0-0-0 837 NR

3. Wisconsin (2) 0-0-0 740 NR

4. Boston College 0-0-0 728 NR

5. Minnesota (1) 0-0-0 660 NR

6. Yale (8) 0-0-0 644 NR

7. North Dakota 0-0-0 636 NR

8. Notre Dame 0-0-0 575 NR

9. St. Cloud State 0-0-0 513 NR

10. Quinnipiac (1) 0-0-0 419 NR

11. Michigan 0-0-0 417 NR

11. Minnesota State 0-0-0 417 NR

13. New Hampshire 0-0-0 354 NR

14. Providence 0-0-0 271 NR

15. Rensselaer 0-0-0 266 NR

16. Union 0-0-0 258 NR

17. Denver 0-0-0 241 NR

18. Western Michigan 0-0-0 117 NR

19. Boston University 0-0-0 113 NR

20. Niagara 0-0-0 94 NR

Others receiving votes: Cornell 80, Ferris State 67, Harvard 18, Minnesota-Duluth 18, Nebraska-Omaha 16, Air Force 14, Michigan Tech 14, Canisius 12, Colorado College 11, Ohio State 11, Alaska 10, Mercyhurst 10, Michigan State 6, Rochester Institute of Technology 5, Bowling Green 4, Brown 4, Dartmouth 2, Merrimack 2, Robert Morris 2.

Women’s Soccer

Division II

NSIC Standings

Conf Pts Overall

SW Minn. State 7-0 21 10-0

Minn. St.-Mankato 7-0 21 9-1

Upper Iowa 6-1 18 8-2

Minnesota Duluth 6-1 18 7-2

Augustana 5-2 15 7-3

Winona State 5-2 15 6-2-2

Bemidji State 4-3 12 7-3

Northern State 3-4 9 6-4

St. Cloud State 2-4-1 7 5-4-1

Minot State 2-4-1 7 2-5-2

U-Mary 2-4-1 7 2-7-1

Concordia-St. Paul 2-5 6 3-7

Wayne State 1-5-1 4 1-8-1

Sioux Falls 1-5-1 4 1-8-1

Minn. Crookston 0-6-1 1 2-7-1

MSU-Moorhead 0-7 0 0-9

College volleyball

Division II

NSIC Standings

Conf Overall

Concordia-St. Paul 7-0 15-1

SW Minn. State 7-0 12-3

Minnesota Duluth 6-1 15-1

Augustana 5-2 13-2

Wayne State 4-3 12-3

Northern State 4-3 11-3

St. Cloud State 4-3 10-5

Minn. St.-Mankato 4-3 8-6

MSU-Moorhead 3-4 10-5

Minot State 3-4 7-9

Sioux Falls 2-5 10-6

Minn. Crookston 2-5 7-8

Upper Iowa 2-5 6-10

Winona State 2-5 5-11

Bemidji State 1-6 5-10

U-Mary 0-7 3-11

AVCA COACHES POLL

Record Pts Prv

1. Concordia-St. Paul (45) 15-1 1,196 1

2. Minnesota-Duluth 15-1 1,138 2

3. Tampa 11-1 1,104 3

4. Central Missouri (3) 17-0 1,063 4

5. BYU-Hawaii 11-1 960 6

6. Southwest Minn. State 11-3 926 7

7. Western Washington 11-1 881 9

8. Nebraska-Kearney 14-2 845 5

9. West Texas A&M 13-3 780 11

10. Angelo State 11-3 734 7

11. UC San Diego 13-2 684 12

12. Sonoma State 12-2 646 13

13. Washburn 15-3 618 15

14. Wingate 13-2 578 14

15. Wayne State (Neb.) 13-2 524 10

16. Cal St. San Bernardino 11-4 482 16

17. Truman 11-5 411 18

18. Colorado Mines 11-4 380 19

19. West Florida 11-4 318 20

20. Ferris State 12-3 302 22

21. Grand Valley State 12-3 291 17

22. Fresno Pacific 9-5 186 21

23. Armstrong Atlantic St. 13-0 139 25

24. Regis 9-6 117 23

25. Indianapolis 8-5 98 24

Others receiving votes: Wheeling Jesuit 49; Point Loma Nazarene 27; Augustana (S.D.) 23; Lewis 19; Florida Southern 14; Ashland 11; Rockhurst 11; Alaska-Anchorage 9; Rollins 9; Palm Beach Atlantic 7; Eckerd 3.

NAHL

Central Division

Record Points

Austin 7-1-0 14

Bismarck 6-2-0 12

Aberdeen 8-5-1 11

Minot 2-5-1 5

Brookings 0-7-1 1

Friday’s games

Bismarck 4, Aberdeen 3

Austin 4, Brookings 1

Wenatchee 3, Minot 0

Saturday’s games

Bismarck 2, Aberdeen 1

Austin 11, Brookings 1

Wenatchee 3, Minot 2

Friday, Oct. 11

Bismarck at Brookings, 7:15 p.m.

Aberdeen at Minot, 7:35 p.m.

Saturday, Oct. 12

Brookings at Austin, 7:05 p.m.

Aberdeen at Minot, 7:35 p.m.

Prep Football

Class AAA

West Region

Region Overall

Bismarck 3-0 6-0

Century 3-0 5-0

Minot 3-0 6-0

Jamestown 2-2 4-2

Dickinson 1-3 3-3

Williston 0-3 0-6

Mandan 0-4 0-6

State Media Poll

Record Pts Pvs

1. Bismarck (12) 6-0 60 1

2. Century 5-0 47 2

3. Minot 6-0 32 3

4. Fargo South 4-2 28 4

5. Fargo Davies 4-2 13 5

First-place votes in parentheses.

Class AA

West Region

Region Overall

Bishop Ryan 4-0 6-0

St. Mary’s 4-0 6-0

Beulah 3-1 4-2

Watford City 2-2 4-2

Griggs-Barnes County 2-2 2-4

Turtle Mountain 1-3 2-4

Stanley-Powers Lake 0-4 0-6

Dickinson Trinity 0-4 0-6

State Media Poll

Record Pts Prv

1. Bishop Ryan (12) 6-0 67 1

2. St. Mary’s (2) 6-0 58 2

3. Shanley 5-1 43 3

4. Wahpeton 5-1 28 4

5. Lisbon 4-2 7 NR

Also receiving votes: Beulah (4-2) 6, Watford City (4-2) 1.

First-place votes in parentheses.

Class A

Region 1

Region Overall

Carrington 5-0 6-0

Milnor-North Sargent 4-1 4-2

Oakes 4-1 5-1

Linton-HMB 3-2 4-2

Hillsboro-Central Valley 2-3 3-3

Northern Cass 1-4 1-5

Kidder County 1-4 1-5

Ellendale-Edgeley-Kulm 0-5 0-6

Region 3

Region Overall

Des Lacs-Burlington 5-0 6-0

Lewis & Clark-ORCS 4-1 5-1

Velva 3-2 3-3

Rugby 3-2 3-3

Harvey-Wells County 3-2 3-3

Williams County 1-4 3-4

Bottineau 1-4 1-5

Surrey 0-5 1-5

Region 4

Region Overall

Killdeer 5-0 6-0

Hazen 4-0 6-0

Heart River 2-2 3-3

Garrison-Max 2-3 2-4

New Salem-Glen Ullin 2-2 4-2

Central McLean 0-4 1-5

Southern McLean 04 1-5

State Media Poll

Rec Pts Prv

1. Hazen (13) 6-0 73 1

2. Killdeer (1) 6-0 59 2

3. Larimore (1) 6-0 46 3

4. Carrington 6-0 29 4

5. DL-Burlington 6-0 16 5T

First-place votes in parentheses.

Also receiving votes: North Prairie (6-1) 1, Oakes (5-1) 1.

9-man

Region 2

Region Overall

Cavalier 5-0 5-0

Finley-Sharon-Hope-Page 5-1 6-1

Thompson 4-2 4-2

Hatton-Northwood 3-2 4-2

New Rockford-Sheyenne 2-4 2-4

Benson County 2-4 3-4

North Star 1-4 2-4

Four Winds 0-5 0-6

Region 3

Region Overall

TGU 7-0 7-0

Divide County 6-1 6-1

Westhope-Newburg-Glenburn 5-2 5-2

St. John 5-2 5-2

Drake-Anamoose 5-2 5-2

Parshall-White Shield 3-4 3-4

Kenmare-B-BC 2-5 2-5

Mohall-Lansford-Sherwood 1-6 1-6

*New Town 1-6 1-6

Dunseith 0-7 0-7

*Ineligible for postseason

State Media Poll

Rec Pts Prv

1. Cavalier (12) 5-0 67 1

2. TGU 7-0 50 2

3. Grant Co.-Flasher (2) 6-0 49 3

4. Shiloh Christian 6-0 28 4

5. Finley-Sharon-HP 6-1 6 NR

First-place votes in parentheses.

Also receiving votes: Richardton-Taylor-Hebron (6-1) 5, Divide County (6-1) 4, South Border (5-1) 1.

Boys Soccer

State tournament

at Rotary Field in Jamestown

Thursday

1) W1 Bismarck vs. E4 Fargo South, 1 p.m.

2) E2 West Fargo vs. W3 St. Mary’s, 3 p.m.

3) E1 Shanley vs. W4 Minot, 5 p.m.

4) W2 Century vs. E3 Davies, 7 p.m.

Friday

5) Loser game 1 vs. loser game 2, 1 p.m.

6) Loser game 3 vs. loser game 4, 3 p.m.

7) Winner game 1 vs. winner game 2, 5 p.m.

8) Winner game 3 vs. winner game 4, 7 p.m.

Saturday

Fifth place

9) Winner game 5 vs. winner game 6, 11 a.m.

Third place

10) Loser game 7 vs. loser game 8, 1 p.m.

Championship

11) Winner game 7 vs. winner game 8, 3 p.m.

Prep Volleyball

Class A

West Region

Region Overall

Century 10-1 19-3

Jamestown 9-0 17-3

Bismarck High 7-3 14-8

St. Mary’s 6-3 10-6

Minot High 3-6 11-11

Dickinson 2-5 10-11

Mandan 3-7 8-14

Williston 2-7 4-12

Turtle Mountain 0-10 1-15

Honor Roll

FOOTBALL

150 yards passing

Austin Eggl, Bishop Ryan, 227 vs. Stanley-Powers Lake

Levi Hoiby, Stanley-Powers Lake, 167 vs. Bishop Ryan

100 yards rushing

Darryl Grady, New Town, 200 vs. Kenmare-Bowbells-Burke Central

Austin Eggl, Bishop Ryan, 149 vs. Stanley-Powers Lake

Hunter Harris, Kenmare-Bowbells-Burke Central, 131 vs. New Town

Brett Schaefer, Des Lacs-Burlington, 108 vs. Bottineau

Levi Hoiby, Stanley-Powers Lake, 101 vs. Bishop Ryan

100 yards receiving

Kirkland Melby, Kenmare-Bowbells-Burke Central, 120 vs. New Town

Curtis Marden, Stanley-Powers Lake, 100 vs. Bishop Ryan

VOLLEYBALL

20 kills

Mary Jo Guilbert, Rolla, 20 vs. Rolette-Wolford; 12 vs. Dunseith

10 kills

Callie Brorby, Rolette-Wolford, 17 vs. St. John

Alex Mott, Mohall-Lansford-Sherwood, 17 vs. Kenmare

Mattie Schmitt, TGU, 17 vs. Surrey

Jayden Moum, Minot, 16 vs. Mandan

Katie Nelson, Kenmare, 15 vs. Mohall-Lansford-Sherwood

Danielle McDonald, Bottineau, 14 vs. TGU

Megan DeGree, Des Lacs-Burlington, 14 vs. Mohall-Lansford-Sherwood

Kristin Reinowski, Drake-Anamoose, 13 vs. Westhope-Newburg

Madi Letvin, Velva, 12 vs. Drake-Anamoose

Haley Glasoe, Divide County, 12 vs. Tioga

Hannah Jacobs, Divide County, 11 vs. Tioga

Cassidy Peterson, Velva, 11 vs. Drake-Anamoose. 10 vs. Rugby

Kristin Reinowski, Drake-Anamoose, 11 vs. Velva

Beca Wallstrum, Kenmare, 10 vs. Mohall-Lansford-Sherwood

Katie Davis, Dunseith, 10 vs. St. John

Larissa Hoover, St. John, 10 vs. Dunseith

Makayla Gartner, Our Redeemer’s, 10 vs. Berthold

Brooke Suko, Minot, 10 vs. Mandan

10 aces

Morgan Bright, Velva, 13 vs. Drake-Anamoose

25 assists

Ashley Gathman, Minot, 41 vs. Mandan

Shantell Brekhus, Kenmare, 39 vs. Mohall-Lansford-Sherwood

Shania Brackenbury, Mohall-Lansford-Sherwood, 37 vs. Kenmare

Bryjett Nordmark, Rolla, 30 vs. Rolette-Wolford

Courtney Vogel, Des Lacs-Burlington, 28 vs. Mohall-Lansford-Sherwood

Sadie Bolton, Hazen, 27 vs. Mott-Regent

Bailey Neubauer, Bottineau, 25 vs. TGU

Sarah Behles, Garrison-Max, 25 vs. Turtle Lake-Mercer-McClusky

25 digs

Kali Weinmann, Harvey-Wells County, 31 vs. Turtle Lake-Mercer-McClusky

Hailee Depute, Mohall-Lansford-Sherwood, 31 vs. Kenmare

Kara Fike, Harvey-Wells County, 28 vs. Turtle Lake-Mercer-McClusky

Paige Johnson, Benson County, 27 vs. New Rockford-Sheyenne

McKenzie Larson, Des Lacs-Burlington, 25 vs. Mohall-Lansford-Sherwood

Local golf

Souris Valley Golf League

End of Year Summary

Minot city stroke-play co-champions: Chuck Kranz and David Buen, 69.

Minot city match-play championship: Jordan Kelly def. Justin Redding, 1 up in 19 holes.

Senior match-play championship: Steve Ates def. Bruce Haskins.