BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 10-18

College Football

Division II

NSIC Divisional Standings

North

DivConf/Overall

Minnesota Duluth2-05-1

U-Mary2-04-2

St. Cloud State1-15-1

Northern State1-12-4

MSU Moorhead1-11-5

Minnesota Crookston1-11-5

Bemidji State0-22-4

Minot State0-21-5

South

DivConf/Overall

Minnesota State2-06-0

Winona State2-04-2

Upper Iowa1-14-2

Southwest Minnesota State1-13-3

Sioux Falls1-13-3

Wayne State1-12-4

Concordia-St. Paul0-23-3

Augustana0-22-4

AFCA Poll

Through Oct. 13

RecordPtsPrv

1. Minn. St.-Mankato (26)6-07912

2. Northwest Mo. St. (4)6-07673

3. Colorado St.-Pueblo (1)6-07295

4. Missouri Western St. (1)6-07086

5. Henderson St. (Ark.)6-06388

6. Bloomsburg (Pa.)6-06069

7. Pittsburg St. (Kan.)6-059410

8. West Alabama5-154714

9. Minnesota-Duluth5-148911

10. North Carolina-Pembroke5-046113

11. Shepherd (W.Va.)6-045412

12. Valdosta St. (Ga.)4-14521

13. Washburn (Kan.)6-039015

14. Tarleton St. (Texas)5-034121t

15. West Chester (Pa.)6-031917

16. Winston-Salem St. (N.C.)5-131316

17. West Texas A&M5-13094

18. Ohio Dominican6-028320

19. Carson-Newman (Tenn.)5-125218

20. Emporia St. (Kan.)6-018723

21. Indianapolis (Ind.)5-117921t

22. Indiana (Pa.)5-11617

23. Newberry (S.C.)6-0138NR

24. Midwestern St. (Texas)4-112125

25. St. Cloud State (Minn.)5-135NR

Men’s basketball

Division II

NSIC Preseason Coaches Poll

Overall

Pts

1. Minnesota State (15)225

T2. St. Cloud State191

T2. Winona State191

4. Augustana (1)181

5. SW Minnesota State174

6. MSU-Moorhead158

7. Concordia-St. Paul124

T8. Minnesota Duluth115

T8. Northern State115

10. Sioux Falls98

11. Minot State85

12. Bemidji State77

13. Wayne State67

14. Upper Iowa61

15. U-Mary 43

16. Minnesota Crookston15

North Division

Pts

1. St. Cloud State (7)49

2. MSU Moorhead41

3. Minnesota Duluth30

4. Minot State29

5. Northern State27

6. Bemidji State (1)25

7. U-Mary16

8. Minnesota Crookston7

South Division

Pts

1. Minnesota State (7)49

2. Winona State 40

3. Augustana (1)36

4. SW Minnesota State34

5. Concordia-St. Paul21

6. Sioux Falls20

T7. Upper Iowa12

T7. Wayne State12

Women’s Soccer

Division II

NSIC Standings

ConfPtsOverall

Minnesota State9-02711-1

SW Minnesota State8-12411-1

Minnesota Duluth8-1249-2

Upper Iowa7-2219-3

Winona State7-2218-2-2

Bemidji State6-3189-3

Augustana6-31884

Northern State3-5-1106-5-1

St. Cloud State3-5-1106-5-1

Minot State3-5-1103-6-2

Concordia-St. Paul3-694-8

U-Mary2-6-172-9-1

Minnesota Crookston1-6-253-7-2

Wayne State1-7-141-10-1

Sioux Falls1-7-141-10-1

MSU Moorhead0-900-11

College Volleyball

Division II

NSIC Standings

ConfOverall

Concordia-St. Paul9-017-1

SW Minnesota State9-014-3

Minnesota Duluth8-118-1

Augustana6-314-3

Northern State6-313-3

St. Cloud State6-312-5

Wayne State5-413-5

MSU Moorhead4-511-6

Minnesota State4-58-8

Sioux Falls3-611-7

Minnesota Crookston3-68-9

Minot State3-67-11

Winona State3-66-12

Upper Iowa2-76-12

Bemidji State1-85-12

U-Mary0-93-13

NAHL

Central Division

RecordPts

Austin8-1-016

Aberdeen7-2-115

Bismarck7-2-014

Minot2-7-15

Brookings0-7-33

Friday, Oct. 11

Bismarck 4, Brookings 3 (SO)

Aberdeen 3, Minot 0

Saturday, Oct. 12

Austin 3, Brookings 2 (SO)

Aberdeen 3, Minot 0

Friday’s Games

Minot at Minnesota Wilderness, 7:05 p.m.

Austin at Aberdeen, 7:15 p.m.

Bismarck at Brookings, 7:15 p.m.

Saturday’s Games

Minot at Minnesota Wilderness, 7:05 p.m.

Austin at Aberdeen, 7:15 p.m.

Brookings at Bismarck, 7:15 p.m.

Prep football

Class AAA

West Region

RegionOverall

Bismarck High5-08-0

Minot4-07-0

Century3-15-1

Jamestown2-34-3

Dickinson1-34-3

Williston1-41-7

Mandan0-50-7

State Media Poll

W-L Pts Prv

1. Bismarck (12) 7-0 60 1

2. Minot 7-0 43 3

3. Century 5-1 41 2

4. Fargo Davies 5-2 16 5

5. West Fargo 4-2 14 NR

Also receiving votes: Fargo South (4-3) 5, Jamestown (4-3) 1.

First-place votes in parentheses.

Class AA

West Region

RegionOverall

Bishop Ryan6-08-0

St. Mary’s5-07-0

Beulah4-25-3

Watford City4-26-2

Griggs-Barnes County2-32-5

Turtle Mountain2-43-5

Stanley-Powers Lake0-60-8

Dickinson Trinity0-60-8

State Media Poll

W-L Pts Prv

1. Bishop Ryan (13) 8-0 72 1

2. St. Mary’s (2) 7-0 62 2

3. Fargo Shanley 6-1 46 3

4. Wahpeton 6-1 30 4

5. Beulah 5-3 15 NR

First-place votes in parentheses.

Region 1

RegionOverall

Carrington5-16-1

Milnor-North Sargent5-15-2

Oakes4-25-2

Linton-HMB4-25-2

Hillsboro-Central Valley3-34-3

Northern Cass2-42-5

Kidder County1-51-6

Ellendale-Edgeley-Kulm0-60-7

Region 3

RegionOverall

Des Lacs-Burlington7-08-0

Velva5-25-3

Lewis & Clark-ORCS4-25-2

Rugby4-34-4

Harvey-Wells County3-33-4

Bottineau2-42-5

Williams County1-53-5

Surrey0-71-7

Region 4

RegionOverall

Hazen6-08-0

Killdeer5-17-1

Heart River3-24-3

New Salem-Glen Ullin2-34-3

Garrison-Max2-42-5

Southern McLean1-42-5

Central McLean0-51-6

State Media Poll

W-L Pts Prv

1. Hazen (13) 8-0 73 1

2. Larimore (2) 7-0 54 3

3. Killdeer 7-1 47 2

4. DL-Burlington 7-0 34 5

5. North Prairie 7-1 12 NR

Also receiving votes: Carrington (6-1) 5.

First-place votes in parentheses.

9-man

Region 2

RegionOverall

Cavalier6-06-0

Finley-Sharon-Hope-Page6-17-1

Hatton-Northwood4-25-2

Thompson3-34-3

New Rockford-Sheyenne2-42-5

North Star2-43-4

Benson County2-53-5

Four Winds0-60-7

Region 3

RegionOverall

TGU8-08-0

Divide County7-27-2

Westhope-Newburg-Glenburn6-26-2

St. John6-26-2

Drake-Anamoose5-35-3

Parshall-White Shield4-44-4

Kenmare-Bowbells-BC2-62-6

*New Town1-71-7

Dunseith1-71-7

Mohall-Lansford-Sherwood1-81-8

*Ineligible for postseason

State Media Poll

W-L Pts Prv

1. Cavalier (12) 6-0 67 1

2. TGU 8-0 53 2

3. Grant Co.-Flasher (2) 7-0 47 3

4. Shiloh Christian 7-0 27 4

5. Finley-Sharon-HP 7-1 12 5

Also receiving votes: Richardton-Taylor-Hebron (6-2) 2, South Border (6-1) 2.

First-place votes in parentheses.

Events

Magic City Shootout

What: Basketball tournament

Who: Boys and girls, grades 4-8

When: Nov. 9-10

Registration: $135 per team by Nov. 4, register online at bit.ly/minotbball

Teams are guaranteed three games. For more information contact Brian at 240-7882.

Minot Boys Youth Basketball

Who: Grades 3-6

When: Oct. 22, 24, 28; Nov. 5, 7, 12, 14, 19, 21. Grades 3-4: 6-7 p.m. Grades 5-6: 7-8 p.m.

Where: Magic City Campus

Cost: $20

For any further information, contact Dean Winczewski at 290-3765 or dean.winczewski@sendit.nodak.edu.

ASK Fitness Baseball Clinic

What:?ASK Fitness, in partnership with coach Todd Larson, will be holding a 4-week instructional baseball hitting camp.

Where:?ASK Fitness

When:?Beginning October 21

Contact: Email coach Todd Larson at

todd.m.larson@sendit.nodak.edu

Andrew Crockett Fall Classic

Basketball Tournament

Where: Minot

When: Nov. 16-17

Divisions: Boys Grades 5-8

Cost: $130

Contact: Bob Daws 701-720-3244

Email: andycrockettbb@gmail.com

Website: www.bishopryan.com