BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 11-22

Prep volleyball

Class A

State tournament

at MSU Dome

Thursday

Quarterfinals

1) E1 Shanley 3, W4 Bismarck High 1

2) W2 Jamestown 3, E3 Grand Forks Red River 0

3) W1 St. Mary’s 3, E4 Fargo South 1

4) W3 Century 3, E2 Fargo Davies 0

Friday

Consolation semifinals

5) Bismarck High vs. Grand Forks Red River, noon

6) Fargo South vs. Fargo Davies, 2 p.m.

Championship semifinals

7) Shanley vs. Jamestown, 6 p.m.

8) St. Mary’s vs. Century, 8 p.m.

Saturday

Seventh place

Loser match 5 vs. loser match 6, 10 a.m.

Fifth place

Winner match 5 vs. winner match 6, noon

Third place

Loser match 7 vs. loser match 8, 2 p.m.

Championship

Winner match 7 vs. winner match 8, 8 p.m.

Shanley 3, Bismarck High 1

BH 20 25 22 23

S 25 23 25 25

BH: Kills, Natalee Todd 14, Morgan Miller 10; Assists, McKenzie Kiefer 40; Aces, Four with 1; Blocks, Todd 2; Digs, Alison Fisher 24, Miller 23, Kiefer 15, Taylor Hoekstra 13, Jenna Binstock.

S: Kills, Alivia Fraase 20, Somer Bucholz 13; Assists, Lauren Sandy 25, Hannah Krauter 20; Aces, Three with 1; Blocks, Madeline Stark 3; Digs, Sarah Jacobson 29, Fraase 21, Bucholz 14, Ashley Hoganson 8.

Jamestown 3,

Grand Forks Red River 0

GFRR 16 15 19

J 25 25 25

GFRR: Kills, Jennifer Trader 6; Assists, Mari Rustebakke 22; Aces, None; Blocks, Taylor Adam 1, Keana Burr 1; Digs, Jamie O’Halloran 23, Megan Musich 12, Bethany Stoley 10.

J: Kills, Addie Eamon 10; Assists, Josie Hegerle; Aces, McKayla Keller 1, Julina Niemeier 1; Blocks, Eamon 5; Digs, Niemeier 20, McKayla Orr 18, Hegerle 11, McKayla Keller 10.

Century 3, Fargo Davies 0

FD 10 16 21

C 25 25 25

FD: Kills, Carla Binde 7, Amanda Kringlie 7; Assists, Katelyn Olson 20; Aces, two with 1; Blocks, two with 2; Digs, Jaiden Langlie 5, two with 4.

BC: Kills, Jordyn Jossart 16, Katie Scherr 12; Assists, Shay Bense 46; Aces, Scherr 2, two with 1; Blocks, Alaina Furcht 2, four with 1; Digs, Elise Bauman 20, Ali Hasche 15.

St. Mary’s 3, Fargo South 1

FS 25 19 28 20

SM 27 25 26 25

FS: Kills, Emily Stroup 29; Assists, Kaitlyn Anderson 29, Stroup 13; Aces, Madeline Erickson 2, Stroup 2; Blocks, Madison Mcconn 2, Anna Lawley 2; Digs, Lyndie Wicklun 20, Erickson 18, Stroup 10.

SM: Kills, Katelyn Schaffner 14, Mary Roller 13; Assists, Allie Reisenauer 42; Aces, Three with 2; Blocks, Kaylyn Herold 7; Digs, Four with 2.

Class B

State tournament

at MSU Dome

Thursday

Quarterfinals

1) Stanley 3, No. 2 Thompson 0

2) No. 3 LaMoure 3, Grant County 1

3) No. 1 Northern Cass 3, Mohall-Lansford-Sherwood 0

4) No. 4 Carrington 3, Beulah 0

Friday

Consolation semifinals

5) Thompson vs. Grant County, noon

6) Mohall-Lansford-Sherwood vs. Beulah, 2 p.m.

Championship semifinals

7) Stanley vs. LaMoure, 6 p.m.

8) Northern Cass vs. Carrington, 8 p.m.

Saturday

Seventh place

Loser match 5 vs. loser match 6, 10 a.m.

Fifth place

Winner match 5 vs. winner match 6, noon

Third place

Loser match 7 vs. loser match 8, 2 p.m.

Championship

Winner match 7 vs. winner match 8, 6 p.m.

Stanley 3, Thompson 0

S 25 26 25

T 10 24 11

S: Kills, Chai Pappa 19, Savanah Meyer 8; Assists, Brianna Holland 36; Aces, Angela Nielsen 2, three with 1; Blocks, Pappa 4, Nielsen 3; Digs, Sarah Taylor 11, Sabrina Skarsgard 8.

T: Kills, Shannon Galegher 11, Shaice Marx 7; Assists, McKenna DeMoe 13, Johanna Loyland 10; Aces, Loyland 1; Blocks, two with 1; Digs, Karleigh Weber 14, DeMoe 9.

LaMoure 3, Grant County 1

GC 18 15 28 16

L 25 25 26 25

GC: Kills, Sydney Bentz 17, Autumn Alt 4; Assists, Ashley Mutschelknaus 29; Aces, Kaci Levorsen, three with 1; Blocks, Breanna Nehl 1; Digs, Brandy Koepplin 20, Bentz 15.

L: Kills, Courtney Carlson 23, Anna Holen 16; Assists, Jade Wagner 24, Jackie Meiklejohn 19; Aces, Meiklejohn 5, Carlson 3; Blocks, Talitha Hirschkorn 2, two with 1; Digs, Meiklejohn 17, Carlson 15.

Northern Cass 3,

Mohall-Lansford-Sherwood 0

MLS 18 24 17

NC 25 26 25

MLS: Kills, Callie Carlson 11, Alex Mott 11; Assists, Shania Brackenbury 25; Aces, Krystal Girard 2, three with 1; Digs, Sierra Smith 21, Carlson 20.

NC: Kills, Vanessa Johnson 17, Erin McDonald 11; Assists, Brianna Olson 41; Aces, Olson 2; Blocks, two with 2; Digs, Erica Hoggarth 26, Johnson 17.

Carrington 3, Beulah 0

B 20 22 21

C 25 25 25

B: Kills, Delaney Johansen 14, Jaime Murschel 12, Nicole Schramm 10; Assists, Lakin Kessler 33; Aces, Kessler 1; Blocks, Murschel 2, Schramm 1; Digs, Johansen 16, Schramm 14.

C: Kills, Madison Wendel 15, Kayla Hochhalter 14, Jacey Engelhorn 10; Assists, Brooke Rosenau 39; Aces, Engelhorn 2, two with 1; Blocks, Wendel 7, two with 1; Digs, Engelhorn 19, two with 14.

Prep Wrestling

Class A

Dickinson 39, Minot 34

106: Brody Armstong, MHS, pinned Kaden Kuntz

113: Peter Folk, MHS, pinned Todd Irwin

120: Austin Hutzenbiler DHS, won by forfeit

126: Jaret Lee, DHS, dec. Brett Peterson, 7-0

132: Devin Berger, DHS, pinned Carson Mosser

138: Ethan Benham, MHS, dec. Tom Irwin 11-4

145: Creighton Rudolph, MHS dec. Michael Cherwinski, 12-7

152: Clayton Tangen, DHS, pinned Tyler Thompson

160: Dillon Clark, DHS, pinned Matthew Rabe

170: Raphael Lopez, DHS, pinned Stephan Riorden

182: Tyler Kolobakken, MHS, Maj. Dec. Justin Meyer 10-2

195: Colton Stevens, MHS, pinned Austan Lindborg

220: Eli Wickham, MHS, pinned Sterling Quintanilla

285: Dual Keck, DHS, pinned Isaiah Crowe

Turtle Mountain 53, Jamestown 24

106: Easton Crissler, Turtle Mountain, pinned Dominic Laber, 0:46

113: Trevis LaRocque, Turtle Mountain, pinned Kane Varnick, 1:00

120: Chris Longie, Turtle Mountain, tech fall Josh Tuhpp, 4:23

126: Dillon Dionne, Turtle Mountain, won by forfeit

132: Clifton Vivier, Turtle Mountain, pinned Kyle Dupre, 2:55

138: Grant Laducer, Turtle Mountain, pinned Jakob Browning, :43

145: Paxton Mewes, Jamestown, pinned Eugene Fleetwood, 5:14

152: Tanner Crissler, Turtle Mountain, pinned Lucas Shirley, 1:58

160: Geraldo Fox, Turtle Mountain, pinned Drew Topp, :33

170: Brek Laducer, Turtle Mountain, pinned Nathan Goodrich, :36

182: Caleb Ellingson, Jamestown, dec. over Brandon Rodriguez, 14-8

195: Tristen Shipley, Jamestown,dec. over Waylon DeCoteau, 12-10

220: Ethan Gumke, Jamestown, pinned Trajan LaRocque, 1:26

285: Kyle Andersen, Jamestown, pinned Jesse Rodriguez, 3:20