BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 12-28

NAHL

Aberdeen 3, Minot 2

M020-2

A102-3

First period: 1. A, Erik Baskin (Jonathan Grebosky, Tanner Okeson), power play, 15:09.

Second period: 2. M, Michael Bigelbach (unassisted), 0:19; 3. M, Colton Kramer (unassisted), 16:29.

Third period: 4. A, Colin O’Neill (Bjorn Sigurdarson, Baskin), 6:48; 5. A, Sigurdarson (O’Neill, Baskin), power play, 10:58.

Goalie saves: M, Brandon Wildung 10-11-11-32; A, Henry Dill 11-9-13-33.

Penalties: M, 6 minors; A, 7 minors, 2 majors.

Boys basketball

Class A

Minot High 77, West Fargo 72 (2OT)

WF: Creighton Pfau 0-0 0-0 0, Brady Heisler 4-8 6-12 14, Nick Eisenzimmer 1-6 0-0 2, Travis Schock 13-33 5-7 31, Andrew Heisler 0-0 0-0 0, Jordan Beck 2-4 0-0 4, Griffin Sauvageau 0-4 0-0 0, Melvin Collins 5-7 1-2 11, Ben Holland 0-4 2-4 2, Nathan Sample 4-4 0-0 8. Totals 29-59 14-25 72.

M: Ben Bolinske 0-3 3-4 3, Noah Bosh 3-6 10-11 17, Nick Soltis 1-8 0-0 3, Jordan Seideman 0-4 2-2 2, Dakota Halvorson 3-7 4-8 12, Zach Nyakoe 0-0 0-0 0, Braydon Lund 5-10 3-5 13, Kolton Larson 2-3 8-11 12, Colter Hustad 6-9 3-9 15. Totals 20-50 33-50 77.

Halftime score: M 26, WF 26; End of regulation: M 56, WF 56; End of overtime: M 65, WF 65; 3-pointers: WF 0-6 (Eisenzimmer 0-2, Schock 0-2, Sauvageau 0-2), M 4-15 (Bolinske 0-1, Bosh 1-3, Soltis 1-5, Seideman 0-2, Halvorson 2-4); Rebounds: WF 43 (Schock 9), M 30 (Larson 5, Hustad 5); Assists: WF 9 (Heisler 3), M 4 (Larson 2); Blocks: WF 2 (Pfau 1, Collins 1), M 1 (Lund); Steals: WF 12 (Heisler 4), M 8 (Bosh 2); Turnovers: WF 19, M 18; Total fouls: WF 33, M 20; Fouled out: WF, Collins, Sample; M, Bosh, Larson.

Class B

Grafton 68, Carrington 48

C 10 22 35 48

G 12 29 53 68

C: Connor Wendel 7, Jake Edland 11, Brady Bickett 7, Shae Mehring 5, Ryan Indergaard 4, Seth Abaurrea 14. Totals 18-58 9-19 48.

G: Z. Hernandez 15, H. Baldwin 10, A. Contreras 5, J. Martinez 14, A. Carignan 10, G. Droog 13. Totals 29-59 8-16 68.

Four Winds-Minn. 68,

Turtle Mountain 56

TM 11 29 44 56

FW 16 32 51 68

TM:?Trae Blue 2, Tiray Azure 8, Koltin Keplin 7, Landy Keplin 9, Braedon Keplin 5, Tristan Keplin 9, Jordan Davis 3, Jalen Jeanotte 5, Kyle Charette 2, John Parisien 6. Totals 21 9-17.

FW:?Darion Three Irons 3, Ryan Hill 1, Clarence Morin 2, J.J. LaRock 7, Haldey?Smith 12, Jon Yankton 14, Trayvon McKay 27, Oliver Gourd 2. totals 25 11-16.

Girls basketball

Class A

West Fargo 57, Minot High 52

M: Sierra Duttenhefer 10, Sophie Bengson 10, McKale Duttenhefer 10, Cassie Askvig 8, Jayden Moum 8, Brooke Suko 6. Totals 21-53 1-3 52.

WF: Shelby Gustafson 13, Cassidy Nelson 11, Akealy Moton 11, Kaitlin Langerud 8, Cassidy Thorson 7, Alison Enno 7. Totals 18-62 16-22 57.

Halftime score: WF 33, M 21.

Class B

Carrington 82, Grafton 36

C 25 41 66 82

G 14 23 32 36

C: Jacey Engelhorn 28, Kayla Hochhalter 16, Brook Rosenau 13, Lynzee Hagemeister 9, Madison Wendel 7, Chania Scherr 5, Emily Beckman 2, Kauri Hochhalter 2.

G: Emma Suda 9, Jaden Hanson 8, Jessica Burns 7, Taylor Skjordal 5, Jillian Hanson 2, Megan Oswoski 2, Miranda Dusek 2, Betsy Jiskra 1.

New Town 73, Turtle Mountain 67

NT 14 29 44 73

TM 18 36 54 67

NT:?Baeleigh Brady 30, Jasmin Big Crow 15, Rayessa Baker 14, LaRiah Quick Bear 8, Kirah Morsetto 4, Chelsey Quick Bear 2.

TM:?Winter Monette 12, Ashley Dawis 12, Ramie Decoteau 8, Brooke Decoteau 8, Joee Keplin 7, Gia Davis 6, Madison Keplin 5, Faith Dinane 4, Dallas Dawes 4.

Highlights:?NT, Big Crow 10 rebounds.

Boys Hockey

Alexandria (Minn.) 2, Minot 1 (SO)

M0100-1

A1001-2

Alexandria wins shootout

First period: 1. A, Alec Wosepka (Kevin Finley, Matt Resch), 6:31.

Second period: 2. M, Hayden Schwarz (Jersey Kelly), 3:54.

Third period: No scoring.

Goalie saves: M, Breydan Effertz 7-10-9-2-28; A, Sam Goetsch 9-6-5-1-21

Penalties: M, 4 minors; A, 5 minors.

Hazen-Beulah 4, Oahe (S.D.) 1

HB103-4

O001-1

First period: 1. HB, Chase Oliger (Jordan Johnson), 10:00;

Second period: No Scoring

Third period: 2. HB, Connor Candrian (Rory Olson), 2:35. 3. O, Bo Atkins (Alec Norwick, Will Gordon), 11:32; 4. HB, Jakob Parisien (Connor Candrian), 12:32; 5. HB, Derek Morris (Devin Sardelli), 14:39.

Goalie Saves: HB, Tyler Murschel 7-13-19-39; O, Tim Fuerst 19-6-14-39.

Penalties: HB, 11 minors; O, 11 minors.

Girls hockey

Minot 15, Richland County 2

RC011-2

M564-15

First Period

M – Sydney Boyce from Alaynee Thompson and Makaila Anderson

M – Thompson from Anderson

M – Anderson unassisted

M – Anderson from Thompson

M – Bryanna Bergeron from Maddy Sem

Second Period

M – Anderson unassisted

M – Thompson from Taryn Love and Anderson

RC – Bryana Christensen from Brooke Franklin

M – Bergerson from Kinsey Hanson

M – Bergeron from Love

M – Thomspn from Anderson

M – Skylar Sattler from Bergeron and Hanson

Third Period

M – Hanson unassisted

M – Thompson from Boyce and Anderson

M – Thompson from Anderson

M – Anderson from Sem

RC – Erin Harris from Malorie Cvancara

Shots – Minot 52, Richland 11. Saves – Minot 9, Richland 37

Williston 5, Richland County 0

RC0 0 0-0

W122-55

First Period

W – Morgan Watterson from Keely Kleven and Amanda Nelson

Second Period

W – Kleven from Nelson

W – Nelson from Kleven and Watters

Third Period

W – Nelson from Kleven and Sam Miller

W – Bethanie Pippin unassisted.

Shots – Williston 23, Richland County 13. Saves – Williston 13, Richland County 18

Boys swim/dive

Mandan Pentathlon

at Mandan

Team scores: 1. Century 300; 2. Minot High 284; 3. Jamestown 176; 4. Mandan 122.

Individual results

50 freestyle: 1. Ethan Bahl, Min., 22.88; 2. Zach Grosz, C, 22.98; 3. Matthew Poppe, Man., 23.84; 4. Andy Oslund, J, 23.94; 5. Ryan Swartwout, Min., 23.97; 6. Loren Sether, C., 24.09.

100 freestyle: 1. Grosz, C, 49.71; 2. E. Bahl, Min., 50.28; 3. Swartwout, Min., 52.09; 4. Sether, Century, 52.17; 5. Oslund, J, 52.47; 6. Colt Rasmussen, J, 52.54.

100 backstroke: 1. Gerald Brown, Min., 57.70; 2. Sether, C, 58.24; 3. Grosz, C, 58.67; 4. Ethan Porter, C, 59.54; 5. E. Bahl, Min., 1:00.47; 6. Swartwout, Min., 1:01.72.

100 breaststroke: 1. E. Bahl, Min., 1:02.45; 2. Sether, C, 1:03.63; 3. Mason Bahl, Min., 1:06.24; 4. Swartwout, Min., 1:07.12; 5. Kyler Alme, C, 1:08.31; 6. Travis Vatnsdal, C, 1:08.67.

100 butterfly: 1. Grosz, C, 56.83; 2. Sether, C, 56.85; 3. Swartwout, Min., 58.44; 4. E. Bahl, Min., 59.14; 5. Oslund, J, 1:00.24; 6. Rasmussen, J, 1:00.38.

1-meter diving: 1. Riley Thom, J, 363.10; 2. Cody Lutman, J, 358.65; 3. Adam Berglund, C, 348.05; 4. Kailan Horne, Min., 337.75; 5. Brody Kindsvogel, Man., 317.20; 6. Kao Jenne, Min., 299.55.