Area Scoreboard 1-20

Men’s basketball

Division II

NSIC Divisional Standings

North

Conf Overall

Bemidji State 9-3 12-4

MSU-Moorhead 8-4 12-4

St. Cloud State 8-4 12-4

Northern State 8-4 13-5

Minnesota Duluth 5-7 7-9

Minot State 2-10 6-10

U-Mary 2-10 4-13

Minnesota Crookston 1-11 4-12

South

Conf Overall

Minnesota State-Mankota 10-2 16-3

Winona State 10-2 15-4

Augustana 8-4 11-7

Southwest Minnesota State 8-4 11-7

Upper Iowa 6-6 8-10

Sioux Falls 5-7 8-8

Wayne State 5-7 8-8

Concordia-St. Paul 1-11 4-12

Women’s basketball

Division II

NSIC Divisional Standings

North

Conf Overall

Northern State 10-2 14-2

Minot State 8-4 12-4

U-Mary 7-5 9-6

St. Cloud State 6-6 10-6

Minnesota Duluth 6-6 9-7

MSU-Moorhead 5-7 9-7

Bemidji State 4-8 8-8

Minnesota Crookston 4-8 7-9

South

Conf Overall

Wayne State 10-2 17-2

Minnesota State-Mankato 8-4 11-5

Concordia-St. Paul 8-4 13-6

Augustana 6-6 10-6

Sioux Falls 5-7 9-7

Winona State 4-8 8-8

Upper Iowa 4-8 5-11

Southwest Minnesota State 1-11 3-13

Men’s hockey

Division I

W L T SW Pts GF GA

St. Cloud St. 7 3 2 0 23 39 28

North Dakota 7 5 0 0 21 35 37

Denver 6 4 2 1 21 31 28

Nebraska-Omaha 6 4 2 1 21 36 29

Western Michigan 6 5 1 1 20 38 34

Minnesota-Duluth 5 6 1 1 17 34 36

Miami (Ohio) 3 8 1 1 11 29 37

Colorado College 2 7 3 1 10 25 38

OVERALL RECORDS: Colorado College 2-16-4, Denver 12-7-5, Miami (Ohio) 9-10-3, Minn. Duluth 9-9-2, Nebraska-Omaha 9-11-2, North Dakota 12-7-3, St. Cloud St. 12-4-4, Western Michigan 12-8-4.

Friday, Jan. 17

W. Michigan 5, St. Cloud St. 5, W. Michigan wins SO 1-0

Nebraska-Omaha 2, Miami, (Ohio) 2, Miami wins SO 3-2

Denver 3, Minn.-Duluth 2, OT

North Dakota 1, Bemidji St. 1, OT

Providence 2, Colorado College 2, OT

Saturday, Jan. 18

Nebraska-Omaha 5, Miami (Ohio) 1

Alaska 4, N. Michigan 3

W. Michigan 2, St. Cloud St. 1

North Dakota 4, Bemidji St. 2

Denver 2, Minn.-Duluth 2, Duluth wins SO 2-1

Providence 7, Colorado College 2

Friday’s Games

Minnesota State vs. Minn.-Duluth, 5 p.m.

St. Cloud State vs. Minnesota, 7 p.m.

Miami at Colorado College, 8:37 p.m.

North Dakota at Denver, 8:37 p.m.

Saturday’s Games

Minnesota State/Minn.-Duluth vs. St. Cloud State, 4 or 7 p.m.

St. Cloud State/Minnesota vs. Minn.-Duluth, 4 or 7 p.m.

Miami at Colorado College, 8:07 p.m.

North Dakota at Denver, 8:07 p.m.

ACHA-DI

Computer Rankings

Rec Prv

1. Arizona State 25-1-0 1

2. Robert Morris (Ill.) 22-3-1 2

3. Oklahoma 17-5-3 5

4. Liberty 21-4-0 4

5. Minot State 15-5-2 6

6. Ohio 21-6-1 3

7. Iowa State 25-7-2 7

8. Delaware 17-6-2 10

9. Adrian 21-4-0 8

10. Stony Brook 15-4-3 9

11. Central Oklahoma 19-8-3 11

12. Davenport 17-8-1 13

13. Arizona 12-15-0 16

14. Lindenwood 8-13-2 17

15. Mercyhurst 15-7-2 12

16. Navy 16-5-2 15

17. Rhode Island 18-6-2 14

18. Oakland 14-11-0 18

19. Buffalo 18-5-2 21

20. Illinois 12-13-1 19

21. West Virginia 11-11-1 22

22. John Carroll 14-8-4 20

23. Syracuse 14-3-1 24

24. Rutgers 5-8-2 23

25. Colorado State 8-15-1 NR

College wrestling

Division II

NSIC Standings

Conf Overall

Southwest Minnesota State 2-0 8-3

Upper Iowa 1-0 9-1-1

Augustana 2-1 8-4

MSU-Moorhead 2-1 5-5

Minnesota State-Mankato 2-1 2-5

St. Cloud State 0-0 11-1

Northern State 0-1 3-5

U-Mary 0-2 1-5

Minot State 0-3 1-9

NAHL

Minot 2, Bismarck 1

B 1 0 0-1

M 0 0 2-2

First period: 1. B, Nate Repensky (Evan Giesler, Cullen Willox), 14:47.

Second period: No scoring.

Third period: 2. M, Colton Kramer (Max Pernhem), 6:12, short-handed; 3. M, Alexander Kasitsyn (Tanner Holmquist, Jadin Martin), 18:50.

Goaltender saves: B, Scott Albertoni 16-7-9 – 32; M, Brandon Wildung 8-4-5 – 17.

Penalties: B, 1 major, 2 minors; M, 1 major, 3 minors.

Boys Basketball

Class A

Late Friday

Turtle Mountain 50, Mandan 36

M: Trevor Muth 9, Adam Lech 8, Jacob Hanson 7, Dustin Hermanson 4, Alex Weiand 3, Jacob Marschner 2, Nick Miller 2, Gage Wolt 1. Totals 11-55 9-18 36.

TM: Kolton Keplin 11, Braedon Allery 9, Jonathan Parisien 9, TiRay Azure 7, Tristan Keplin 6, Jalen Jeanotte 6, Landyn Keplin 2. Totals 16-43 17-27 50.

Halftime score: TM 23, M 12

Highlights: M, Hanson 10 rebounds; TM, Parisien 11 rebounds.

West Region Standings

Region Overall

Century 6-0 9-0

St. Mary’s 5-0 8-0

Minot 4-2 7-2

Bismarck High 4-2 6-3

Williston 2-2 2-5

Jamestown 2-3 3-5

Turtle Mountain 2-5 2-6

Dickinson 0-5 0-7

Mandan 0-6 1-8

Class B

Late Friday

St. John 71, Midway-Minto 41

MM 7 21 33 41

SJ 19 45 66 71

MM: Joshua Stoltman 10, Dalton Irwin 7, Ethan Wysocki 5, Kyle Becker 5, Derek Goodoein 4, Brock Ulland 4, Ben Schanilec 2, Devin Flanders 2, Jake Riske 2. Totals 17 3-10 41.

SJ: Dalton Poitra 27, Kiefer Langan 12, Seth Vivier 10, Joe Mickelson 10, Andrew Hanretty 9, Jacob Rondeau 2, Raini Lenoir 1. Totals 29 6-10 71.

Girls Basketball

Class A

West Region Standings

Region Overall

Century 7-0 10-0

Bismarck High 6-0 8-1

Turtle Mountain 5-2 5-3

Jamestown 3-2 4-4

Minot 3-3 5-4

Mandan 1-5 2-7

St. Mary’s 1-5 1-8

Williston 0-4 1-6

Dickinson 0-5 2-5

Boys hockey

West Region Standings

Region Points Overall

Bismarck High 7-2 31 12-3

Minot 8-2 24 10-4-1

Bottineau 6-1 18 9-3

Century 6-1 16 10-2

Jamestown 4-5 13 4-7

Dickinson 3-7 10 6-7

Mandan 3-6 9 3-9

Hazen-Beulah 3-8 7 5-9

Williston 0-8-1 1 2-11-1

Girls hockey

State standings

State Points Overall

Bismarck 11-0 33 13-1

West Fargo 9-1 33 11-3

Grand Forks 7-3 25 7-5

Fargo North 5-4 21 5-7

Minot 7-2 21 9-2

Fargo South-Davies 7-4 20 7-7

Mandan 5-5 15 6-7

Williston 4-7 12 7-7

Dickinson 1-9 3 3-9

Jamestown 1-11 3 1-12

Devils Lake 0-11 0 0-11