Area Scoreboard 1-25

Men’s Basketball

Division II

Minot State 78, Minnesota Crookston 59

Women’s basketball

Division II

Minot State 72,

Minnesota Crookston 64

UMC: Katrina Moenkedick 8-18 4-4 20, Erika McRoberts 0-2 1-2 1, Alexa Thielman 7-16 2-2 21, Ebony Livingston 1-4 0-0 3, Ashley Martell 0-4 0-0 0, Avery Jackson 1-2 0-0 3, Selina Barnes 1-1 0-0 2, Cienna Walker 2-4 3-4 7, Christine Thorn 3-6 1-2 7, Megan Taylor 0-3 0-0 0. Totals 23-60 11-14 64.

MSU: Katie Hardy 4-12 2-2 10, Carly Boag 7-13 5-9 20, Christina Boag 7-15 5-9 19, Morgan Klose 2-9 4-5 10, Alisha Jones 2-5 2-2 6, Amanda Sansaver 1-1 0-0 2, Alexandra Haley 0-2 0-0 0, Savana Kingsbury 1-2 0-0 2, Sarah Lester 0-1 0-0 0, Carli Elwin 0-0 0-0 0, Bridger Rice 0-0 0-0 0, Diondra Denton 1-2 0-0 3. Totals 25-62 18-27 72.

Halftime score: MSU 36, UMC 29; 3-pointers: UMC 7-21 (Thielman 5-11, Jackson 1-2, Livingston 1-3, Moenkedick 0-1, McRoberts 0-1, Thorn 0-1, Martell 0-2), MSU 4-12 (Klose 2-5, Carly Boag 1-2, Denton 1-2, Jones 0-1, Christina Boag 0-2); Rebounds: UMC 38 (Moenkedick 13), MSU 41 (Hardy 10, Christina Boag 10); Assists: UMC 13 (Livingston 4), MSU 15 (Jones 4); Blocks: UMC 1 (Walker), MSU 1 (Hardy); Steals: UMC 8 (Livingston 3), MSU 12 (Christina Boag 5). Turnovers: UMC 19, MSU 18; Total fouls: UMC 18, MSU 17; Fouled out: MSU, Carly Boag.

Men’s hockey

Division I

North Dakota at Denver (n)

ACHA-DI

Minot State 7, Oakland 5

O 1 3 1-5

MSU 2 3 2-7

First period: 1. O, Anthony Colizza, 1:00; 2. MSU, Brett Nespot (Bob Pond), 10:09; 3. MSU, Jeremy Johnson (Nespor, Pond), 19:12.

Second period: 4. O, Ian Jacobs, 1:50; 5. MSU, Cole Olson (Brett McNevin), 2:25; 6. O, Kyle Nelson, 4:05; 7. O, Patrick Smaitrick, 6:38; 8. MSU, Mike Jordan (unassisted), 19:06; 9. MSU, Kyle Stephens (Logan Herauf, Brad Olynyk), 19:44.

Third period: 10. MSU, Jordan (Nespor, Johnson), 9:39; 11. MSU, Mitch Peeke (Olynyk), 12:56; 12. O, Colizza, 17:56.

Goaltender saves: O, Corey Hrischuck 35, MSU, Wyatt Waselenchuk 28.

NAHL

Minot 2, Aberdeen 1

Boys Basketball

Class A

Minot 80, Jamestown 61

M:?Dakota Halvorson 19, Braydon Lund 18, Noah Bosh 11, Colter Hustad 11, Nick Soltis 10, Kolton Larson 7, Ben Bolinske 4. Totals 28-64 19-27 80.

J:?Noah Wanzek 19, Logan Anderson 12, Nick Fuchs 11, Marc Wagner 7, Ashton Johnson 5, Scott Nelson 3, Tanner Lunzman 2, Joey Gebhardt 2. Totals 25-54 8-19 61.

Halftime score: M 38, J 27; 3-pointers: M 5-11 (Halvorson 2, Soltis 2, Bosh), J 3-15 (Fuchs 2, Nelson). Rebounds: M 43 (Lund 13), J 31 (Anderson 10). Assists: M 15 (Jacob Holmen 4), J 19 (Fuchs 8, Nelson 5). Total fouls: M 18, J 21. Fouled out: None. Turnovers: M 17, J 11.

Class B

No. 2 Rugby 66,

No. 5 Des Lacs-Burlington 42

DLB 14 25 35 42

R 17 33 47 66

DLB: Chris Duke 18, Tanner Holte 10, Thomas Steenstrup 7, Cole Edwards 6, Mitchell Medalen 1. Totals: 18 1-3 42

R: Tanner Bernhardt 23, Zach Miller 20, Brad Heidlebaugh 17, Chris Hamilton 2, Hunter Hager 2, Jadeon Haman 2. Totals: 26 8-10 66

Highlights: R, Heidlebaugh 15 rebounds, Miller 10 rebounds.

Parshall 84, Ray 69

R 19 36 46 69

P 24 45 65 84

R: Evan Wheeler 17, Tanner Garman 17, David Larsen 16, Atati Mita 6, Ben Redekopp 5, Drayton Dorval 4, Nick Oster 2, Tanner Reinholdt 2. Totals 23 23-34 69.

P: Jayden Moran 30, Monte Good Bird 18, Justin Roberts 11, Dean Foote 10, Daniel Jarski 7, Deyondre Simpson 7, Juliani Foote 2. Totals 30 20-26 84.

New Rockford-Sheyenne 67, Midkota 47

M 10 25 37 47

NRS 8 27 50 67

M: Dakota Hoyt 19, Christian Leninger 14, Joe Vollmer 7, Tyler Walen 4, Klay Frappier 3. Totals 14 18-30 47.

NRS: Ethan Haley 27, Evan Swenson 12, Corey Schafer 11, Seth Gilliss 8, Caleb Haley 4, Ben Makay 3, Chance Brenno 2. Totals 29 8-12 67.

White Shield 62, Burke County 23

BC 7 13 15 23

WS 16 29 52 62

BC: Josh Kihle 7, Dylan Benge 6, Matthew Hinds 4, Douglas Winzenburg 2, Mark Nelson 2, Nolan Beeter 2. Totals 10 3-5 23.

WS: Wyatt Felix 24, Jeffery Hall 15, Cameron Howling Wolf 15, Dakota Howling Wolf 4, Jonah 2, Tate C 2. Totals 24 10-19 62.

Powers Lake 73,

Trenton-Trinity Christian 61

TTC 8 20 40 61

PL 17 36 51 73

TTC: Josh Sanford 23, Austin Schell 15, Jonah Lind 10, Austin Smith 8, Keenan Black 4, Andrew Boe 1. Totals 25 4-6 61.

PL: Curtis Marden 34, Levi Hoiby 25, Tate Enget 6, Logan Klitzke 5, Matthew Hager 3. Totals 29 12-22 73.

Parshall 84, Ray 69

R 19 36 46 69

P 24 45 65 84

R: Evan Wheeler 17, Tanner Garman 17, David Larsen 16, Atati Mita 6, Ben Redekopp 5, Drayton Dorval 4, Nick Oster 2, Tanner Reinholdt 2. Totals 23 23-34 69.

P: Jayden Moran 30, Monte Good Bird 18, Justin Roberts 11, Dean Foote 10, Daniel Jarski 7, Deyondre Simpson 7, Juliani Foote 2. Totals 30 20-26 84.

Westhope-Newburg 64, Velva 55

WN 12 19 33 64

V 9 25 32 55

WN: Hunter Braaten 28, Ethan Miller 15, Chance Kitzman 11, Reese Schell 10. Totals 19 22-35.

V: Chris Peterson 20, Michael Thingstad 13, Tucker Wojahn 7, Brady Engebretso 5, Isaac Effertz 4, Shad Vedda 2, Drew Effertz 2, Bryce Florence 2. Totals 17 19-24.

Rugby 59, TGU 34

R 12 24 47 59

TGU 4 19 27 34

R: Shea Heidlebaugh 19, McKenzie Johnson 14, Allison Volk 8, Darby Deckert 7, Ashley Schmaltz 5, Jacie Lovcik 2, Allison Foster 2, ReeAnn Christianson 2. Totals 21 7-7 59.

TGU: McKenna Thompson 7, McKayla Thompson 6, Akesha Juarez 6, Maddy Bellinger 6, Mattie Schmitt 5, Angie Anderson 3, Paige Brodehl 1. Totals 13 6-12 34.

Girls Basketball

Class B

Our Redeemer’s 64, Kenmare 27

OR 16 27 49 64

K 3 11 21 27

OR: Morgan Olson 21, Lauren Hendrickson 13, Gabi Boeckel 8, Karlee Zablotney 8, McKenzie Popinga 5, Jenny Skees 5, Tessa Olson 2, Makayla Gartner 2. Totals 25 12-24 64.

K: Shantell Brekhus 11, Beca Wallstrum 7, Haley Kohler 5, Kennedy Chrest 2, Rebekah Fetterhoff 2. Totals 9 9-21 27.

Hazen 63, Washburn 38

W 18 25 34 38

H 16 30 51 63

W: Carly Freeman 17, Kaden Schulte 9, Heidi Scheetz 8, Mandy Schell 2, Kenady Hanson 2. Totals 16-40 3-6 38.

H: Ashton Carter 18, Krista Slaubaugh 13, Hannah Zimmerman 8, Kendra Slaubaugh 6, Mariya Schneider 4, Bailey Walters 4, Lexie Biffert 4, Kayla Lindquist 2, Madison Leintz 2, Alexus Zuern 2. Totals 27-59 6-8 63.

Velva 60, Westhope-Newburg 16

WN 3 5 10 16

V 23 34 52 60

WN: Molly Lodoen 7, Amber Hall 6, Morgan Kerster 3. Totals 6 3-10.

V: Sarah Wherley 19, Nicole Fladeland 15, Cassidy Peterson 10, Jonnah Lee 7, Sadie Hackman 4, Addy Kittelson 2, Madison Bodine 2, Shaylyn Ferold 1. Totals 24 10-22.

Late Thursday

Ray 60, Burke County 38

R 14 26 39 60

BC 6 17 29 38

R: Sidnee Nelson 19, Hanna Gillund 14, Taylor Nelson 10, Paige Dolan 7, Haley Hodenfield 5, Hayden Slikker 3, Kelsey Purdue 2. Totals 22 14-28 60.

BC: Lakin Peterson 19, Heidi Knutson 4, Taylor Peterson 4, Taylor Mahlum 4, Brook Blom 3, Megan Peterson 2, Haley Allen 2. Totals 16 6-10 38.

Prep gymnastics

Julie Ziegler Memorial Meet

in Bismarck

Team scores: 1. Minot 143.900; 2. Century 139.050; 3. Bismarck 135.850; 4. Jamestown 133.500; 5. Grand Forks 127.050; 6. Mandan 96.075.

Balance beam: 1. Whitney Perrin, C, 9.525; 2. Katlin Kelley, B, 9.125; 3. Hannah Werchau, Min, 8.700; 4. Jessica Gabriel, C, 8.600; 5. Stephanie Huether, Min, 8.575; T6. Madison Reiter, Min, 8.425; T6. Mckenzie Swallow, Man, 8.425.

Floor exercise: 1. Reiter, Min, 9.750; 2. Gabriel, C, 9.725; 3. Werchau, Min, 9.650; 4. Kaylee Keller, B, 9.350; 5. Huether, Min, 9.225; 6. Erin Hill, J, 9.175.

Bars: 1. Reiter, Min, 9.650; T2. Gabriel, C, 9.600; T2. Keller, B, 9.600; 4. Werchau, Min, 9.450; 5. Hill, J, 8.750; 6. Kelley, B, 8.550.

Vault: 1. Reiter, Min, Min, 9.500; T2. Werchau, Min, 9.300; T2. Gabriel, C, 9.300; 4. Keller, B, 9.250; 5. Blythe Ehrmantraut, B, 9.225; 6. Kelley, B, 9.225.

All-around: 1. Reiter, Min, 37.325; 2. Gabriel, C, 37.225; 3. Werchau, Min, 37.100; 4. Keller, B, 36.500; 5. Kelley, B, 35.550; 6. Perrin, C, 35.300.

Girls hockey

Minot 10, Jamestown 0

M 6 1 3-10

J 0 0 0-0

First period: 1. M, Kinsey Hanson (Mackinzy MacIver, Alissa Ewan), 1:08; 2. M, Alaynee Thompson (Sydney Boyce) 1:20; 3. M, Makaila Anderson (unassisted), 1:39; 4. M, Hanson (unassisted), 3:44; 5. M, Thompson (Boyce, Anderson), 8:53; 6. M, Bryanna Bergeron (MacIver), 14:07.

Second period: 7. M, Anderson (unassisted), 16:31.

Third period: 8. M, Anderson (Thompson, 3:23; 9. M, MacIver (Thompson), 7:10; 10. M, Anderson (Thompson), 7:50.

Goaltender saves: M, Sydney Swanson 0-4-2 – 6; J, Nicole Mayland 14-15-14 – 43.

Penalties: M, 3 minors; J, 1 minor.

Boys swim/dive

Minot 129, Grand Forks 57

50 freestyle: 1. Jordan Funk, M, 23.67; 2. Jeremy Evans, M, 23.77; 3. Chris Edmonds, M, 24.82; 4. Ben Schleicher, GF, 25.63; 5. Dylan Foley, GF, 25.72; 6. Ben Regorrah, GF, 27.01.

100 freestyle: 1. Tristan Weisz, GF, 53.11; 2. Evans, M, 53.84; 3. Thomas Devine, GF, 53.90; 4. Funke, M, 54.11; 5. Mitchell Robinson, M, 56.52; 6. Lucas Nelson, GF, 58.85.

200 freestyle: 1. Gerald Brown, M, 1:57.88; 2. Edmonds, M, 1:58.45; 3. Foley, GF, 2:04.00; 4. Ben Opozda, M, 2:07.25; 5. Jay Stancliff, GF, 2:14.40; 6. Kaleb Rike, GF, 2:16.41.

500 freestyle: 1. Ethan Bahl, M, 5:14.78; 2. Justin Kovich, M, 5:30.03; 3. Chris Stock, M, 5:43.45; 4. Zach Lefebvre, GF, 5:43.60; 5. Mike White, GF, 5:55.01; 6. Louis Bachelot, GF, 6:02.85.

100 backstroke: 1. Jayden Mehlhoff, M, 1:03.95; 2. Thomas Devine, GF, 1:06.27; 3. Tristan Weisz, GF, 1:08.09; 4. Garrett Aberle, M, 1:14.04; 5. John Newcomb, M, 1:14.71; 6. Jay Stancliff, GF, 1:25.08.

100 breaststroke: 1. Bahl, M, 1:02.82; 2. Kevin McGlaughlin, M, 1:06.26; 3. Brown, M, 1:09.91; 4. Daniel Todorovic, GF, 1:14.07; 5. Lefebvre, GF, 1:18.71; 6. Mike White, GF, 1:18.90.

100 butterfly: 1. Ryan Swartwout, M, 1:00.00; 2. Mehlhoff, M, 1:03.53; 3. Todorovic, GF, 1:04.70; 4. Preston Weber, M, 1:12.19; 5. Reed Erickson, GF, 1:18.04; 6. Jakob Craven, GF, 1:24.22.

200 individual medley: 1. Kovich, M, 2:14.93; 2. Lucas Nelson, GF, 2:24.00; 3. Louis Bachelot, GF, 2:32.89; 4. Taylor Miller, M, 2:34.95; 5. Jacob Burkart, M, 2:44.67.

200 medley relay: 1. Minot (Kovich, Kevin McGlaughlin, Bahl, Funk), 1:47.62; 2. Grand Forks, 1:53.30.

200 freestyle relay: 1. Minot (Funk, Chris Edmonds, Jeremy Evans, Swartwout), 1:34.47; 2. Grand Forks, 1:41.44.

400 freestyle relay: 1. Minot (Kovich, Brown, Swartwout, Bahl), 3:32.03; 2. Minot ‘B’, 3:41.25; 3. Grand Forks, 3:42.09.

1-meter diving: 1. Patrick Drouin, M, 2:04.15; 2. Kailan Horne, M, 195.95; 3. Jacob Iiams, GF, 177.65; 4. Nick McCowan, GF, 171.75; 5. Kao Jenne, M, 157.30; 6. Jack Bulman, GF, 146.55.

N.D. Scoreboard

BOYS?BASKETBALL

St. Mary’s 76, Mandan 58

Fargo North 77, Devils Lake 73

Shanley 83, Moorhead, Minn. 71

Griggs County Central 69, Dakota Prairie 49

Harvey-Wells County 57, Lakota/Adams-Edmore 32

Hazen 75, Shiloh Christian 74, OT

Killdeer 60, Glen Ullin-Hebron 45

Minot 80, Jamestown 61

New England 49, Hettinger/Scranton 45

New Rockford-Sheyenne 67, Midkota 47

New Town 59, North Shore 45

Powers Lake 73, Trinity Christian 61

Richardton-Taylor 53, Bowman County 48

Rugby 66, Des Lacs-Burlington 42

Tioga 67, Divide County 36

Turtle Mountain 77, Dickinson 72

Wahpeton 71, Grand Forks Central 45

West Fargo 65, Fargo Davies 58

Westhope-Newburg 64, Velva 55

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Four Winds/Minnewaukan vs. Carrington, ppd.

Larimore vs. Thompson, ppd.

GIRLS BASKETBALL

Devils Lake 71, Fargo North 42

Fairmount-Campbell-Tintah 59, Lisbon 47

Griggs County Central 49, Dakota Prairie 41

Hankinson 44, Oakes 25

Hazen 63, Washburn 38

Hillsboro/Central Valley 58, Grafton-Park River 32

Kidder County 50, Napoleon 40

LaMoure-Litchville-Marion 54, Ellendale 50

Linton-HMB 55, Strasburg-Zeeland 40

Mandan 64, Bismarck St. Mary’s 42

Milnor 39, Lidgerwood-Wyndmere 32

Minot Our Redeemer’s 64, Kenmare 27

New Town 85, North Shore – Plaza 66

Rugby 59, Towner-Granville-Upham 34

Sargent Central 63, North Sargent 51

Sawyer 69, Drake/Anamoose 39

Turtle Mountain 68, Dickinson 56

Velva 60, Westhope-Newburg 16

Wahpeton 71, Grand Forks Central 54

West Fargo 71, Fargo Davies 62

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Central Cass vs. Maple Valley, ppd. to Jan 25.

Enderlin vs. Richland, ppd. to Jan 28.

Fargo Oak Grove Lutheran vs. Finley-Sharon/Hope-Page, ppd.

Midway-Minto vs. Fordville Lankin-Park River, ppd.

Northern Cass vs. Kindred, ppd. to Feb 3.