BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 1-28

Men’s basketball

Division II

NSIC Divisional Standings

North

Conf Overall

Bemidji State 11-3 14-4

MSU-Moorhead 10-4 14-4

St. Cloud State 9-5 13-5

Northern State 9-5 14-6

Minnesota Duluth 5-9 7-11

Minot State 3-11 7-11

U-Mary 3-11 5-14

Minnesota Crookston 1-13 4-14

South

Conf Overall

Winona State 12-2 17-4

Minnesota State-Mankato 11-3 17-4

Southwest Minnesota State 10-4 13-7

Augustana 9-5 12-8

Sioux Falls 6-8 9-9

Upper Iowa 6-8 8-12

Wayne State 5-9 8-10

Concordia-St. Paul 2-12 5-13

NJCAA

Williston State 106,

United Tribes 72

WSC: Tahjee Williams 27, Tre Burnette 22, Houston Lavachek 13, Osa Izeybuwa 10, Jonathan Wilson 8, Mykle Rud 8, Ayob Ayob 6, Kyle Gerding 4, Deji Adekunle 4. Totals 41-69 16-23 106.

UT: Chaske Valdez 16, Andre Clark 13, Bruce Ward 12, Laramie Keplin 9, Jarel Wilhite 9, John Soundingsides 7, Joseph Lovejoy 6. Totals 29-63 4-9 72.

Dakota College at Bottineau 115,

Lake Region State 112, OT

LRSC: Diallo Powell 22, Patrick Thomas 21, Malik Durant-Haine 16, McIvin Langstaff 14, Kharie Kirkland 12, Devin Thorn 10, Darnell Landon 7, Tanner Stapleton 6, Channing Reed 4. Totals 35-76 38-53 112.

DCB: Julian Vasquez 53, Xavier Cruz 15, Jake Arck 11, Kolbi Selby 9, Patrick Robinson 8, Gilberto Shojgreen 6, Billy Engel 4, Julian Short 3, Wesley Harrison 2, Jalyn Turner 2, Sam Robinson 2. Totals 39-86 20-27 115.

Halftime score: DCB 49-45.

Women’s basketball

Division II

NSIC Divisional Standings

North

Conf Overall

Northern State 11-3 15-3

Minot State 10-4 14-4

U-Mary 9-5 11-6

St. Cloud State 8-6 12-6

MSU-Moorhead 6-8 10-8

Minnesota Duluth 6-8 9-9

Bemidji State 4-10 8-10

Minnesota Crookston 4-10 7-11

South

Conf Overall

Wayne State 12-2 19-2

Minnesota State-Mankato 10-4 13-5

Concordia-St. Paul 10-4 15-6

Augustana 7-7 11-7

Sioux Falls 6-8 10-8

Winona State 4-10 8-10

Upper Iowa 4-10 5-13

Southwest Minnesota State 1-13 3-15

NJCAA

Williston State 89,

United Tribes 47

WSC: Mckayla Haugeberg 18, Tia Conrad 16, Kendra Heier 14, Emma Keller 11, Taylor McGrady 9, Tori Kirkaldie 7, Kelcie Hutchins 6, Dani Hudson 4, Payton Schieffer 4. Totals 36-76 7-13 89.

UT: Kayanna ThunderHawk 13, Selina Big Crow 12, Antonia Valdez 6, Cherikie Tillman 6, Caresse Davis 4, Andreanna Sharpback 4, Lindsey Isburg 2. Totals 17-55 7-9 47.

Halftime score: WSC 51-24.

Lake Region State 86,

Dakota College at Bottineau 64

LRSC: Sarah Schafer 22, Jonie Wipl 18, Becca Scherr 10, Sara Schwanke 10, My’Kale French 9, Leslie Hairston 9, Ashley Knecht 2, Rebecca Eberle 2, Morgan Titus 2, Meghan Jorgenson 2. Totals 32-78 17-21 86.

DCB: Dominique Staten 13, Tiffany Bradford 13, Mary Jones 12, Savannah Bruce 10, Zirahuen Herandez 7, Imani Scott 6, Haley Sabe 2, Leah Parizek 1. Totals 24-66 13-21 64.

Halftime score: LRSC 43-36.

Men’s hockey

Division I

USCHO?Top 20

MINNEAPOLIS (AP) – The top 20 teams in the NCAA Division I men’s ice hockey poll, compiled by U.S. College Hockey Online, with first-place votes in parentheses, records through Jan. 27 and previous ranking:

Record Pts Prv

1. Minnesota (44) 18-2-4 994 1

2. Boston College (6) 18-4-3 955 2

3. Quinnipiac 18-4-5 877 4

4. Union (NY) 16-5-3 847 3

5. St. Cloud State 13-5-4 767 5

6. Ferris State 18-6-3 737 6

7. Providence 15-6-5 706 7

8. Massachusetts-Lowell 16-7-2 660 8

9. Wisconsin 14-7-1 536 9

10. Northeastern 15-8-3 505 11

11. Cornell 10-4-5 495 12

12. Michigan 12-6-2 459 14

13. Yale 10-5-4 426 10

14. Notre Dame 15-9-1 361 15

15. Clarkson 15-9-2 275 13

16. Denver 13-8-5 224 16

17. North Dakota 13-8-3 178 18

18. Colgate 13-9-3 147 NR

19. Vermont 13-9-3 138 17

20. Western Michigan 12-8-4 104 19

Others receiving votes: Maine 43, Minnesota-Duluth 38, Bentley 7, New Hampshire 7, Bowling Green 6, Air Force 3, Mercyhurst 2, Minnesota State 1, Nebraska-Omaha 1, Ohio State 1.

nchc glance

W L T SW Pts GF GA

North Dakota 8 6 0 0 24 39 42

Denver 7 5 2 1 24 36 32

St. Cloud St. 7 3 2 0 23 39 28

Nebraska-Omaha 6 4 2 1 21 36 29

Western Michigan 6 5 1 1 20 38 34

Minnesota-Duluth 5 6 1 1 17 34 36

Miami (Ohio) 4 9 1 1 14 36 42

Colorado College 3 8 3 1 13 30 45

OVERALL RECORDS: Colorado College 3-17-4, Denver 13-8-5, Miami (Ohio) 10-11-3, Minn. Duluth 10-9-3, Nebraska-Omaha 9-11-2, North Dakota 13-8-3, St. Cloud St. 13-5-4, Western Michigan 12-8-4.

Friday Jan. 24

Minn.-Duluth 5, Minn. St. (Mankato) 4, OT

Minnesota 4, St. Cloud St. 1

Colorado College 4, Miami (Ohio) 1

North Dakota 4, Denver 2

Saturday Jan. 25

St. Cloud St. 6, Minn. St. (Mankato) 4

Minn.-Duluth 4, Minnesota 4

Miami (Ohio) 6, Colorado College 1

Denver 3, North Dakota 0

Friday’s Games

Minn.-Duluth at W. Michigan, 6:05 p.m.

St. Cloud St. at Nebraska-Omaha, 7:37 p.m.

Saturday’s Games

Minn.-Duluth at W. Michigan, 6:05 p.m.

St. Cloud St. at Nebraska-Omaha, 7:07 p.m.

College wrestling

Division II

NSIC Standings

Conf Overall

Upper Iowa 3-0 11-1-1

St. Cloud State 2-0 13-1

Augustana 3-1 10-4

Southwest Minnesota State 3-1 9-4

Minnesota State-Mankato 2-2 2-6

MSU-Moorhead 2-3 5-7

U-Mary 0-2 1-5

Northern State 0-3 3-7

Minot State 0-3 1-9

NAHL

Central Division Standings

Record Points

Austin 28-11-1 57

Bismarck 24-13-4 52

Aberdeen 22-16-2 46

Minot 18-20-3 39

Brookings 11-24-7 29

Tuesday’s Game

Brookings at Minot, 7 p.m.

Friday’s Games

Aberdeen at Minnesota Wilderness, 7:05 p.m.

Bismarck at Austin, 7:05 p.m.

Minot at Brookings, 7:15 p.m.

Saturday’s Games

Aberdeen at Minnesota Wilderness, 7:05 p.m.

Bismarck at Austin, 7:05 p.m.

Minot at Brookings, 7:15 p.m.

Boys Basketball

Class A

West Region Standings

Region Overall

Century 8-0 11-0

St. Mary’s 7-1 10-1

Minot 6-2 9-2

Bismarck 4-3 6-4

Williston 3-3 3-6

Turtle Mountain 3-6 4-7

Jamestown 2-5 3-7

Dickinson 1-6 1-8

Mandan 0-8 1-10

Class B

Parshall 88, Divide County 48

DC 10 15 32 48

P 19 38 63 88

DC: Drake Babineaux 18, Dakota Marschner 15, Jake Bird 5, Dylan Olson 4, Darien Gallop 2, Thomas Sebastian 2, Travis Binde 2. Totals 20 7-14 48.

P: Jayden Moran 29, Monte Good Bird 17, Daniel Jarski 10, Dean Foote 10, Deyondre Simpson 9, Justin Hart 7, Justin Roberts 4, Grayson White Bear 2. Totals 37 10-13 88.

Milestone: P, Moran 1,000 points.

Burke County 55,

Trenton-Trinity Christian 52

BC 8 23 34 55

TTC 14 29 38 52

BC: Colton Gandrud 20, Josh Khile 14, Doug Winzenburg 11, Dylan Benge 8, Mark Nelson 2. Totals 20 12-29 55.

TTC: Austin Schell 21, Layne Olson 16, Jonah Lind 8, Josh Sanford 4, Austin Smith 2, Keenan Black 1. Totals 19 13-20 52.

Watford City 52, White Shield 49

WC 8 22 34 52

WS 7 21 36 49

WC: David Kline 13, Mitchell Liebel 8, Logan Fettig 8, Dustin Kleppen 7, Bo Cook 6, Andrew Sampsel 4, Seth Indergard 3, Charlie Villanueva 3.

WS: Wyatt Felix 25, Dakota Howling Wolf 10, Camron Howling Wolf 10, Jeffrey Hall 4.

Harvey-Wells County 64, Warwick 35

W 5 14 21 35

HWC 14 30 47 64

W: Brooke Redfox 8, Whisper Gourd 8, Ava Robertson 6, Madison Leaf 5, Rayanne Leaf 3, Kaylean Lohnas 3. Totals 14 0-2 35.

HWC: Alecia Koropatnicki 19, Kara Fike 12, Kali Weinmann 12, Kari Wolfe 8, Nicole Erickson 6, Brittany Neumiller 3, Kylie Ravnaas 2, Kaylyn Frison 2. Totals 22 18-34 64.

TGU 77, Surrey 36

S 8 15 25 36

TGU 19 37 56 77

S: Chelsie Deibert 11, Savannah Klein 7, Aericka Skalicky 5, Maddie Wald 4, Ally Klein 3, Lacey Walker 3, Mandy Dyke 1, Brooke Sloboden 1, Tiffany Klein 1. Totals 12 9-15 36.

TGU: Mattie Schmitt 23, McKenna Thompson 12, McKayla Thompson 10, Akesha Juarez 8, Shelby Zahn 6, Angie Anderson 5, Alexis Thompson 4, Kaitlyn Jones 4, Carson Bachmeier 2, Lizzy Black 2, Paige Brodehl 1. Totals 29 19-27 77.

Carrington 61, Midkota 46

M 12 26 3146

C 7 29 48 61

M: Hoyt 17, Leininger 11, Vollmer 7, Walen 4, Quam 4, Frappier 3. Totals 17-41 11-20 46.

C: Brady Smith 14, Jake Edland 14, Brady Bickett 12, Connor Wendel 8, Shae Mehring 4, Seth Abaurrea 4, Bryce Edland 3, Ryan Indergaard 2. Totals 25-50 7-22 61.

Highlights: M, Hoyt 16 rebounds; C, Edland 11 rebounds.

State Media Poll

Record Pts Prv

1. Milnor (10) 15-0 127 1

2. Rugby (3) 14-0 116 2

3. Four Winds-Minnewaukan 13-1 103 3

4. Cavalier 14-1 92 4

5. Oak Grove 13-1 70 8

6. Hazen 12-2 47 10

7. Des Lacs-Burlington 13-2 43 5

8. Berthold 13-1 32 6

9. New England 12-1 28 NR

10. Larimore 12-1 21 NR

Others receiving votes: Shiloh Christian (14-2), Our Redeemer’s (14-2), St. John (12-2), New Town (10-2).

First-place votes in parentheses.

Girls Basketball

Class A

West Region Standings

Region Overall

Bismarck 8-0 10-1

Century 7-1 10-1

Turtle Mountain 6-3 7-4

Jamestown 4-3 5-5

Minot 4-4 6-5

Mandan 3-5 4-7

St. Mary’s 2-6 2-9

Williston 1-6 2-8

Dickinson 0-7 2-7

Class B

Stanley 62, Powers Lake 41

PL 14 24 30 41

S 20 32 44 62

PL: Brianna Honrud 15, Grace Hove 7, Samantha Titus 6, Delaney Clark 5, Sydney Titus 4, Sadie Maruski 2, Kylie Gunderson 2. Totals 17 5-10 41.

S: Chai Pappa 34, Sabrina Skarsgard 6, Alena Janssen 6, Savannah Meyer 4, Brianna Holland 4, Veronica Enander 2. Totals 29 4-8 62.

Sawyer 64,

Mohall-Lansford-Sherwood JV 42

S 18 36 47 64

MLS 4 17 25 42

S: Paige Brabandt 32, Olivia Tafelmeyer 6, Mara Roteliuk 5, McKenzi Faul 5, Kyler Roteliuk 4, Myrena Denselbeck 4, Maddie Kraft 2, Krista Lagge 2, Megan Mohoney 2, Sydnie Hedstrand 2. Totals 25 8-13 64.

MLS: Macy Feland 14, Jennah Haygood 12, Morgan Depute 7, Becca Schoenberg 4, Katie Gates 2, Kylie McLain 2, Alli Voigt 1. Totals 13 16-27 42.

Des Lacs-Burlington 71, Westhope-Newburg 15

DLB 17 42 58 71

WN 6 13 13 15

DLB: Courtney Vogel 21, Madison Sundsbak 14, Kristy Langseth 8, Taylor Murphy 7, Erica Moen 7, Miky Hynson 6, Brittany DeGree 3, Kayla Schaefer 2, Megan DeGree 2, Maddy Munday 1. Totals 28 7-11 71.

WN: Molly Lodoen 5, Amber Hall 4, Maddy Lodoen 4, Halim Khalifa 2. Totals 6 2-6 15.

State Media Poll

Record Pts Prv

1. Bishop Ryan (12) 12-0 120 1

2. Thompson 9-1 108 2

3. North Star 11-0 95 4

4. Shiloh Christian 10-1 78 6

5. Fairmount-Campbell-Tintah 9-0 57 8

6. Beach 8-1 56 3

7. Hillsboro-Central Valley 9-1 38 9

8. Lakota-Edmore 8-3 36 10

9. Maple Valley 10-1 30 NR

10. Central Cass 8-2 23 5

Others receiving votes: Rolla (8-1).

First-place votes in parentheses.

Boys Hockey

West Region Standings

Region Points Overall

Bismarck 8-2 34 13-3

Century 10-1 27 14-2

Minot 9-3 27 12-5-1

Bottineau-Rugby 7-3 22 10-5

Jamestown 6-6 19 6-9

Dickinson 4-8 13 8-9

Mandan 3-8 9 4-11

Hazen-Beulah 3-9 7 5-10

Williston 0-11-1 1 2-14-1

Girls hockey

State Standings

State Points Overall

Bismarck 14-0 41 16-1

West Fargo 10-1-1 37 12-3-1

Minot 11-2 33 13-2

Grand Forks 9-4 31 9-7

Fargo North 5-6 21 5-10

Williston 7-7 21 10-7

Fargo South-Davies 7-7 20 7-10

Mandan 6-6 18 7-8

Dickinson 2-10 6 4-10

Jamestown 1-13 3 1-14

Devils Lake 0-15 0 0-15

N.D. Scoreboard

BOYS?BASKETBALL

Grant County 68, Lemmon, S.D. 34

Hillsboro/Central Valley 71, Kindred 68, OT

Larimore 73, Langdon 42

Maple Valley 57, Finley-Sharon/Hope-Page 35

Turtle Lake-Mercer 64, Center-Stanton 56

GIRLS BASKETBALL

Beach 75, Watford City 49

Benson County 61, New Rockford-Sheyenne 48

Bismarck High 90, Williston 52

Central Cass 67, Lidgerwood-Wyndmere 44

Fairmount-Campbell-Tintah 45, Hankinson 27

Fordville Lankin-Park River 52, Larimore 29

Hazen 54, Wilton-Wing 53

Hettinger/Scranton 41, Richardton-Taylor 37

Kindred 66, Milnor 33

Lakota/Adams-Edmore 54, Grafton/St. Thomas 13

New Salem-Almont 73, Heart River 38

Northern Cass 60, Griggs County Central 45

Sargent Central 75, Richland 61