Area Scoreboard 1-29

Men’s Hockey

ACHA-DI

Williston State 4, Minot State 3, SO

MSU 2 1 0 0-3

WSC 0 3 0 0-4

WSC won shootout 2-0

First period: 1. MSU, Cam McGeough (Jared McIntosh), 2:37; 2. MSU, Logan Herauf (Michael Jordan, Mitch Peeke), 4:37.

Second period: 3. WSC, Mike Stark, 2:29; 4. MSU, McIntosh (Jordan, Bob Pond), 3:26; 5. WSC, Logan Millican (Mike Berens), 5:57; 6. WSC, Dario Torres, 16:42.

Third period: No scoring.

Overtime: No scoring.

Shootout: WSC 2 (Nick Zern, Torres), MSU 0.

Goaltender saves: MSU, Wyatt Waselenchuk 25; WSC, Tyler Ampe 25.

NAHL

Brookings 3, Minot 0

B 1 0 2-3

M 0 0 0-0

First period: 1. B, Russ Jordan (Brandon Parker), 1:12.

Second period: No scoring.

Third period: 2. B, Jared Goudreau (Jordan, Will Graber), 9:07; 3. B, Evan Hesse (Jeff Flicker, Brandon Parker), 17:44.

Goaltender saves: B, Connor Girard 10-13-9 – 32; M, Merrick Madsen 10-7-8 – 25.

Penalties: B, 4 minors; M, 2 minors.

Boys Basketball

Class A

No. 4 Minot 85, No. 2 St. Mary’s 62

SM: Darius Sparks 7-16 5-8 24, Ben Weisbeck 6-13 1-3 14, Ross Kopp 2-7 0-0 6, Grant Dvorak 2-6 1-2 6, Hunter Puetz 1-2 3-6 5, Scott Nagel 2-5 0-2 5, Brian Obritsch 0-2 2-2 2, Jake Becker 0-1 0-0 0, Dillon Reiner 0-0 0-0 0, Sam Mastel 0-0 0-0 0, Thomas Berry 0-0 0-0 0, Dan Neff 0-1 0-0 0. Totals 20-53 12-23 62.

M: Dakota Halvorson 6-11 6-7 19, Noah Bosh 5-7 0-0 13, Colter Hustad 5-11 2-3 12, Braydon Lund 4-9 1-2 9, Jordan Seideman 4-8 0-1 9, Ben Bolinske 3-4 1-3 9, Kolton Larson 2-5 3-4 7, Nick Soltis 2-3 0-0 5, Jacob Holmen 1-1 0-1 2, Cole Jones 0-0 0-0 0, Chase Mosser 0-0 0-0 0, Nach Nyakoe 0-0 0-0 0. Totals 32-59 13-21 85.

Halftime score: 41-29 M; 3-pointers: SM 10-31 (Kopp 2-7, Nagel 1-4, Obritsch 0-1, Dvorak 1-3, Sparks 5-11, Weisbeck 1-4), M 8-14 (Bosh 3-4, Bolinske 2-3, Soltis 1-1, Seideman 1-4, Halvorson 1-2); Rebounds: SM 33 (Dvorak 5, Weisbeck 5), M 37 (Lund 11); Assists: SM 10 (Wiesbeck 3), M 20 (Halvorson 7); Blocks: SM 1, M 0; Steals: SM 6 (Dvorak 2, Weisbeck 2), M 14 (Hustad 4); Turnovers: SM 19, M 11; Total fouls: SM 22, M 19; Fouled out: SM, Dvorak.

Bismarck 74, Williston 56

B: Taylor Schafer 27, Dominic Gilbertson 17, Dylan Wegner 8, Scott Merger 6, James Iron Eyes 6, Seth Hellmen 2, Hayden Gibson 3, Stanley Jones 2, Nathan Dinga 3. Totals 27-53 17-18 74.

W: Jayden Ferguson 30, Matt Kohler 11, Hyrum Gentry 4, Brennan Goldade 3, Quinn Wahlstrom 3, Joren Falcon 3, Chase Riegel 2. Totals 19-43 13-24 56.

Halftime score: 40-30 B.

Class B

Garrison 53, Washburn 45

W 8 20 33 45

G 7 29 37 53

W: Caleb Weisgarber 13, Zach Schell 12, Jacob Oberlander 6, Parker Pochant 6, Jack Zimmerman 4, Devan Schell 2, Grant Tweeten 2. Totals 15 11-11.

G: Luke Gehring 14, Dakota Rand 13, Clayton Leidholm 7, Tyler Jacobsen 7, Dominic Ruhland 6, Gabe Lassila 3, Alex Bendicksen 2. Totals 18 16-25.

Watford City 68, Stanley 43

WC 18 32 47 68

S 12 16 25 43

WC: Dustin Kleppen 20, Logan Fettig 13, David Kline 11, Bo Cook 7, Cole McGorman 6, Seth Indergard 3, Charlie Villanueva 2, Mitchell Liebel 2, Andrew Sampsel 2.

S: Wyatt Hanson 18, Ryan Nesheim 6, Max Meiers 6, Austin Schmidt 5, Kellen Enget 5, Bray Meyer 3.

New Town 74, Divide County 31

DC 2 8 15 31

NT 31 43 65 74

DC: Drake Babineaux 8, Dylan Olson 6, Jake Bird 6, Dakota Marschmer 5, Darien Gallop 2, Seth Haugland 2, Travis Binde 2.

NT: Wayne Fox 18, Joseph Baker 16, Daryl Grady 13, Elijah Grady 9, Payton White Owl 6, Dylan Bear 5, Corey Johnson 4, Chaz Youngwolf 3.

No. 7 Des Lacs-Burlington 82, Our Redeemer’s 63

DLB 23 35 56 82

OR 14 29 42 63

DLB: Tanner Holte 30, Cole Edwards 13, Chris Duke 12, Mitch Medalen 11, Thomas Steenstrup 6, Brett Schaefer 4, Jayden Gunville 4, Cole Hanenberg 2. Totals 32 16-24 82.

OR: Micah Jacobsen 17, Davis Koppinger 15, Ben Talley 12, Nick Stenvold 10, Josh VanLith 5, Jaydon Mehlhoff 3, Nathan Demme 1. Totals 21 17-23 63.

Bishop Ryan 79, Glenburn 40

G 14 27 30 40

BR 25 51 57 79

G: Trent Marquart 17, Dustin Weeks 10, Tanner Rauschenberger 6, Brennan Lovell 3, Tim Kraft 2.

BR: Brody Bosch 24, Jared Will 17, Tyler Daws 9, Tanner Schieg 7, Jake Magnuson 6, Tanner Sanders 5, Eli Stewart 5, Brenden Backes 2, Caden Upton 2, Nick Berentson 1, Brandon Booth 1.

Westhope-Newburg 60, Sawyer 40

WN 8 25 49 60

S 9 19 26 40

WN: Hunter Braaten 26, Ethan Miller 17, Hawkin Smette 5, Reese Schell 4, Chance Kitzman 4, Chase Conway 3, Hunter Ballantyne 1.

S: Colton Lund 15, Preston Miller 8, Paul Folden 7, Chris Hochsprung 5, Kyle Larson 3, Josh Ulmer 2.

Rolette-Wolford 78, Langdon 44

RW 23 41 59 78

L 15 27 39 44

RW: Nick Myhre 22, Trevor Gottbreht 15, Casey Julson 13, T.J. Martin 9, Devon Olson 8, Jalen Pfeifer 5, Shawn LaVallie 4, Clay Entzi 2.

L: Kade Pengilly 16, Lucas Mikkelsen 11, Jacob Delvo 9, Erik Aanderud 5, Tayler Belle 3.

St. John 84, North Star 70

NS 17 34 54 70

SJ 21 38 62 84

NS: Christian Kvilvang 19, Alex Weston 16, Johnny Heisler 14, Jayden Komrosky 11, Mathew Hunt 10. Totals 28 7-7 70.

SJ: Dalton Poitra 31, Sean Jay 16, Andrew Hanretty 13, Donovan Swain 13, Kiefer Langan 9, Nick Martin 2. Totals 34 1-3 84.

Surrey 57, Kenmare 47

S 12 28 42 57

K 12 21 33 47

S: Dalton Haas 14, Riley Zbansnik 13, Jacob Burckhard 11, Taylor Rice 10, Seth Aberle 7, Adam Zuck 2. Totals 20 10-14 57.

K: Hunter Harris 16, Jack Skjordal 11, Levi Goettle 5, Spencer King 5, Kirkland Melby 4, Konnor Keysor 2, Brett Froseth 2, Jordan Hanson 2. Totals 19 8-17 47.

North Shore 64, Max 55

M 11 19 32 55

NS 26 39 48 64

M: Reid Groniger 15, Nick Thompson 13, Dylan Finken 7, Dylan Hauf 6, Keegan Swanson 6, Colton Schroeder 6, Otto Kinn 2. Totals 21 12-17 55.

NS: Jacob Edwards 19, Alec Lee 17, Costas Cok 16, Austin Schenfisch 9, Joey Peterson 3. Totals 22 15-21 64.

TGU 59, Dunseith 53

D 10 22 41 53

TGU 21 28 40 59

D: Trace Azure 16, Lucas Nadeau 10, Dakota Granville 8, Corey Poitra 7, Skye Davis 6, Trenton St. Claire 6. Totals 23 3-7 53.

TGU: Colter Thorp 16, Eli Luna 14, Luke Bacon 11, Ethan Bachmeier 9, Kendal Green 5, Lane Schmitt 3, Hunter Schell 1. Totals 22 8-15 59.

Powers Lake 73, Burke County 54

BC 9 16 39 54

PL 22 43 60 73

BC: Douglas Winzenburg 23, Colton Gandrud 10, Josh Kihle 8, Matthew Hinds 7, Dylan Benge 6. Totals 20 9-18 54.

PL: Levi Hoiby 32, Curtis Marden 26, Logan Klitzke 13, Tate Enget 2. Totals 25 20-38 73.

Harvey-Wells County 43, Carrington 41

C 17 23 30 41

HWC 11 28 37 43

C: Jake Edland 20, Brady Smith 9, Brady Bickett 6, Seth Abaurrea 4, Connor Wendel 2. Totals 18 2-2 41.

HWC: Jason Beck 17, Mark Nyhus 12, Andrew Alveshere 4, Evan Nitz 4, Shaun Kourajian 3, Wyatt Toso 3. Totals 18 5-10 43.

Berthold 76,

Mohall-Lansford-Sherwood 31

B 19 39 61 76

MLS 2 7 18 31

B: Austin Lee 23, Adam Knudsvig 11, Ethan Hennessy 8, Mitchel White 8, Ryan Ross 7, Marshall White 6, Will Burke 5, Jared Hamilton 4, Jordan Nelson 4. Totals 31 8-14 76.

MLS: Jess Asheim 8, Berkley Santos 6, Jacob Smith 4, Trevor Evanger 4, Connor Brackenbury 2, Statler Olson 2, Randy Kelly 2, Jesse Mott 2, Talon Thompson 1. Totals 8 15-29 31.

No. 2 Rugby 89, Bottineau 25

B 6 16 22 25

R 28 49 68 89

B: Jacob Halvorson 6, Christian St. Claire 4, Garret Pollman 4, Parker Engelhard 3, Philip Neubauer 2, Ethan Kerslake 2, Alex Bristol 2, Jake Carroll 2. Totals 11-56 0-0 25.

R: Brad Heidlebaugh 28, Chris Hamilton 12, Zach Miller 11, Tanner Bernhardt 9, Hunter Hager 6, Trevor Longie 6, Nolan Hovland 6, Jaedon Haman 6, Anders Johnson 3, Eric Hooker 2. Totals 39-62 4-13 89.

Highlights: R, Miller 11 rebounds, Hamilton 12 assists.

Tioga 63,

Trenton-Trinity Christian 42

TTC 10 22 29 42

T 24 49 61 63

TTC: Austin Schell 15, Jonah Lind 11, Josh Sanford 8, Keenan Black 6, Beau Skurdal 2. Totals 15 12-14 42.

T: Stefan Stubbs 24, Kass Longie 9, Ryan Nielsen 8, Jacob Porras 7, Patrick Joyce 4, Chance Holte 2, Josh Bryant 2. Totals 28 2-7 63.

Drake-Anamoose 55, Velva 53

V 11 25 39 53

DA 18 36 43 55

V: Chris Peterson 15, Tucker Wojahn 13, Brady Engebretson 8, Isaac Effertz 6, Michael Thingstad 5, Drew Effertz 4, Bryce Florence 2. Totals 23 3-7 53.

DA: Tristin Martin 15, Alex Volochenko 14, Tanner Volson 13, Lee Reinowski 5, Austin Schatz 4, Cordell Volson 4. Totals 22 4-8 55.

Benson County 48,

Munich-Starkweather 34

BC 22 31 39 48

MS 9 16 26 34

BC: Quentin Sears 15, Kaleb Westad 14, Patrick Frise 12, Lane Ritterman 5, Dylan Lauinger 2. Totals 20 3-7 48.

MS: Matt Plemel 13, Dilan Pebbles 13, Mitch Kreklan 4, Brady Samuelson 4. Totals 12 7-18 34.

No. 6 Hazen 75,

Hettinger-Scranton 67

HS 19 34 51 67

H 20 39 59 75

HS: Hayden Sadowsky 24, Brandon Pierce 14, Kye Erickson 11, Isaiah Kludt 10, Damon Mellmer 5, Ben Pearson 2, Nevan Weaver 1. Totals 22-45 9-17 67.

H: Austin Cieslak 23, Wyatt Carr 14, Kyle Lindquist 9, Dominick Opp 9, Nich Klein 8, Connor Doll 8, Josh Enhardt 4. Totals 33-60 6-11 75.

Highlights: H, Cieslak 16 rebounds.

Beulah 55, Dickinson Trinity 50

DT 7 24 32 50

B 16 21 41 55

DT: Shawn Stoltz 13, Willy Jahner 8, Cole Wilhelmi 8, Jon Volk 8, Joe Mayer 6, Austin Diechert 4, Nick Klug 2, Brett Mortenson 1. Totals 22 6-10 50.

B: Casey Walcker 21, Luke Blood 8, Jett Hettich 7, Cole Messerschmidt 7, Randi Julson 6, Landon Battest 4, Alec Battest 2. Totals 23 7-13 55.

North Border 64, Rolla 61

NB 19 33 45 64

R 19 28 40 61

NB: Austin Volk 19, Keaton Severtson 15, Drew Offner 9, Kyle Wieler 8, Shane Hager 6, Jordan Beattie 4, Donovan Beckman 3. Totals 26 7-8 64.

R: Karson Schoening 35, Jacob Loing 9, Sean Soukup 6, Weston Schoening 5, Jared Loing 4, Brody Cahill 2. Totals 25 8-13 61.

Monday

Max 81, Glenburn 47

G 13 29 38 47

M 23 53 72 81

G: Tim Kraft 13, Logan Cunningham 10, Dustin Weeks 9, Trent Marquart 5, Nathan Gunning 3, Jordan Smith 3, Evan TwoHearts 2, C.J. Benjamin 1, Pat Farrell 1. Totals 17 6-17 47.

M: Colton Schroeder 26, Reid Groniger 21, Keegan Swanson 14, Dylan Finken 5, Dylan Hauf 4, Nick Thompson 4, Koleton Barth 3, Levi Kinn 3, Otto Kinn 1. Totals 27 22-38 81.

Girls Basketball

Class B

Garrison 45, Washburn 37

W 13 15 28 37

G 12 25 34 45

W: Heidi Scheetz 11, Janette Vanderwall 6, Kaden Shulte 6, Kenady Hansen 6, Carly Freeman 4, Mandy Schell 4. Totals 13 8-11.

G: Sarah Behles 11, Elli Gehring 9, Taylor Kamp 9, Kenna Mai 6, Anna Larson 4, Maddie Jaeger 3, Shelby Gehring 3. Totals 18 6-8.

Bottineau 46, Rugby 45

B 11 22 33 46

R 9 15 28 45

B: Megan Saville 13, Danielle McDonald 11, Stephanie Brenden 9, Kennedy Olson 8, Courtney Gllagher 5. Totals 19-51 5-12 46.

R: Shea Heidlebaugh 20, Darby Decker 14, Jacie Lovcik 5, Allison Volk 4, McKenzie Johnson 2. Totals 16-53 6-16 45.

Velva 60, Drake-Anamoose 30

V 23 36 49 60

DA 11 15 20 30

V: Jonna Lee 16, Cassidy Peterson 13, Sarah Wherley 9, Sadie Hackman 8, Nicole Fladeland 7, Greta Florence 4, Madison Bodine 2, Shaylyn Fevold 1. Totals 21 18-27.

DA: Amber Windish 12, Sydney Seehafer 12, Gracee Bari 4, Kristin Reinowski 1, Becca Birdsell 1. Totals 13 2-8.

New Town 70, Divide County 53

DC 6 24 33 53

NT 18 36 52 70

DC: Hannah Jacobs 14, Haley Glasoe 13, Alli McCoy 11, Andi Haugland 7, Haley Olsen 6, Kate Sabe 2.

NT: Jasmyne Big Crown 19, Bayessa Baker 14, Kirah Morsette 10, Chelsey Quick Bear 11, Baeleigh Brady 8, Sydnie Yahola 3, Marissa Baker 2, Jenna Williams 2, Kylie Halvorson 1.

Parshall 70, Ray 55

R 15 26 35 55

P 16 38 53 70

R: Haley Hodenfield 17, Sidnee Nelson 15, Hanna Gillund 11, Taylor Nelson 8, Marissa Veach 2, Paige Dolan 2. Totals 20 13-22.

P: Cheyenne Packineau 23, Michelle Risan 19, Alexis Woods 12, Aluora Severance 8, Kiara Packineau 4, Veronica Lyson 2. totals 28 4-8 70.

Highlights: P, C. Packineau 24 rebounds.

Trinity Christian 53, Tioga 35

TC 5 25 36 53

T 13 19 28 35

TC: Sarah Telehey 25, Alycia McGlothlin 19, Dale Carter 4, Kellie Hetler 3, Greta Eder 2. Totals 20 8-21.

T: Katie Larson 17, Haley Dean 6, Courtney Post 6, Marissa Olson 4, Cheyenne Liedle 2. Totals 14 2-6.

Burke County 48, Powers Lake 31

BC 16 24 31 48

PL 4 9 23 31

BC: Lakin Peterson 29, Taylor Peterson 6, Haley Allen 6, Taylor Mahlum 4, Heidi Knutson 2, Megan Peterson 1. Totals 20 7-15 48.

PL: Brianna Honrud 19, Sydney Titus 9, Samantha Titus 2, Grace Hove 1. Totals 11 9-30 31.

Trenton 64, Bainville (Mont.) 34

B 7 18 28 34

T 24 34 49 64

B: Carly Bowke 13, Carlee Hollins 9, Elizabeth Rabbe 5, Samantha Holle 3, Cathryn Russell 2, Jasmine Russell 2. Totals 11 6-10 34.

T: Madysen Houle 22, MaKayla Ness 16, Maycie Brunelle 10, Emilee Falcon 6, Kathryn Handeland 5, Lakota Loomis 4. Totals 28 4-5 64.

Max 66, North Shore 46

M 15 32 45 66

NS 8 25 36 46

M: Chey Jakobson 20, Brooke Schroeder 13, Kaylee Capp 9, Maddi Bowling 8, Kayla Delzer 5, Alex Schroeder 4, Gwen Schresky 4, Jo Tomlinson 3. Totals 27 8-16 66.

NS: Cassie Bailey 17, Trisha Howell 14, Maci Abrahamson 6, Jaycey Bangen 6, Peri Edwards 3. Totals 19 6-10 46.

Grant County 69, Underwood 57

U 9 24 36 57

GC 21 37 54 69

U: Abby Landenberger 14, Erin Dammann 10, Lindsey Duben 10, Charley Auck 7, Emma Lee 6, Krista Blotske 4, Madison Holm 4, Brooke Weisenberger. Totals 22 9-13 57.

GC: Autumn Alt 16, Alexis Bentz 16, Ashley Wenner 13, Sydney Bentz 12, Taylor Roehl 7, Brandy Koepplin 5. Totals 25 14-22 69.

Rolla 71, North Border 44

NB 10 23 37 44

R 14 30 55 71

NB: Ari Berg 9, Morgan Mathison 8, Erin Greendahl 7, Alayna Reck 6, Madison Johnson 6, Taylor Laidlaw 5, Hannah Johnson 2, Natalie Carigan 1. Totals 17 8-14 44.

R: Mary Jo Guilbert 26, Alli Vandal 16, Kelsey Bursinger 7, Carly Hendrickson 4, Alayna Pederson 2, Carly Boe 2, Brenna Jacobsen 2, Anne Brien 2. Totals 34 1-9 71.

Monday

Benson County 61,

New Rockford-Sheyenne 48

Quarter scores not provided

NRS: Lacey Grann 25, Rachael Hermanson 12, Ashley Ystaas 6, Lexie Weber 5.

BC: Courtney Bubach 21, Kaylee Lybeck 17, Annie Jorgenson 15, Dani Schwanke 4, Maria Sears 2, Taylor Bisbee 2.

Max 54, Glenburn 51

G 12 28 37 51

M 11 23 30 54

G: Katie Dufner 23, Lindsay Schneibel 10, Randi Long 9, Sam Koetter 5, Parker Bush 4. Totals 18 13-17 51.

M: Chey Jacobson 17, Brooke Schroeder 11, Kayla Delzer 8, Gwen Scheresky 6, Kim Ness 5, Kaylee Capp 4, Cassidy Huesers 3. Totals 18 16-26 54.

Boys swim/dive

Minot 126, Bismarck 56

200 Yard Medley Relay: 1. Minot High School ‘B’ (Bahl, Ethan , Opozda, Ben , Swartwout, Ryan , Weber, Preston ), 1:48.96; 2. Minot High School ‘A’ (Kovich, Justin , Schimke, Patrick , Drouin, Patrick , Funk, Jordan ), 1:52.72; 3. Bismarck High School Demons ‘A’ (Kaelberer, Joshua 15, Fisher, Logan 18, Teunissen, Austin 18, Kern, Dylan 17), 1:56.79.

200 Yard Freestyle: 1. Kern, Dylan, Demons, 2:01.46; 2. McGlaughlin, Kevin, Magicians, 2:03.06; 3. Robinson, Mitchell, Magicians, 2:09.58; 4. Hannam, Jacob, Magicians, 2:13.40; 5. Ahlgren, Damon, Demons, 2:16.13; 6. Redfox, Baylee, Demons, 2:16.70.

200 Yard IM: 1. Funk, Jordan, Magicians, 2:23.57; 2. Hamilton, Jordan, Magicians, 2:24.36; 3. Weber, Preston, Magicians, 2:29.61; 4. Sagsveen, Aaron, Demons, 2:36.20.

50 Yard Freestyle: 1. Kovich, Justin, Magicians, 22.20; 2. Swartwout, Ryan, Magicians, 23.24; 3. Teunissen, Austin, Demons, 24.62; 4. Edmonds, Chris, Magicians, 25.86; 5. Sagsveen, Drew, Demons, 27.24; 6. Hager, Max, Demons, 28.82.

1 mtr Diving: 1. Horne, Kailan, Magicians, 225.80; 2. Drouin, Patrick, Magicians, 195.00; 3. Jenne, Kao, Magicians, 178.15; 4. Dukart, Luke, Demons, 98.65.

100 Yard Butterfly: 1. Brown, Gerald, Magicians, 1:01.96; 2. Robinson, Mitchell, Magicians, 1:05.62; 3. Pomeroy, Scott, Demons, 1:07.06; 4. Aberle, Garrett, Magicians, 1:07.43.

100 Yard Freestyle: 1. Kovich, Justin, Magicians, 48.44; 2. Bahl, Ethan, Magicians, 50.43; 3. Kern, Dylan, Demons, 55.50; 4. Fisher, Logan, Demons, 59.40; 5. McGarvey, Jacob, Demons, 1:03.32.

500 Yard Freestyle: 1. Teunissen, Austin, Demons, 5:07.71; 2. Swartwout, Ryan, Magicians, 5:23.18; 3. Kaelberer, Joshua, Demons, 5:25.33; 4. Edmonds, Chris, Magicians, 5:26.78.

200 Yard Freestyle Relay: 1. Minot High School ‘A’ (Kovich, Justin , Weber, Preston , Bonebrake, Jack , Brown, Gerald ), 1:36.55; 2. Minot High School ‘B’ (Hamilton, Jordan , Otto, Jake , Aberle, Garrett , Robinson, Mitchell ), 1:45.03; 3. Bismarck High School Demons ‘A’ (Kern, Dylan 17, Sagsveen, Drew 16, McGarvey, Jacob 17, Ahlgren, Damon 14), 1:45.47

100 Yard Backstroke: 1. Bahl, Ethan, Magicians, 1:01.30; 2. Evans, Jeremy, Magicians, 1:05.16; 3. Kaelberer, Joshua, Demons, 1:05.68; 4. Funk, Jordan, Magicians, 1:13.19; 5. McGarvey, Jacob, Demons, 1:18.05; 6. Kuhn, Josh, Demons, 1:28.04.

100 Yard Breaststroke: 1. Fisher, Logan, Demons, 1:15.53; 2. Sagsveen, Drew, Demons, 1:16.78; 3. Grindy, Caleb, Magicians, 1:18.30; 4. Bonebrake, Jack, Magicians, 1:18.57; 5. Sagsveen, Aaron, Demons, 1:20.62.

400 Yard Freestyle Relay: 1. Minot High School ‘A’ (Hamilton, Jordan , Stock, Chris , McGlaughlin, Kevin, Evans, Jeremy ), 3:45.59; 2. Bismarck High School Demons ‘A’ (Teunissen, Austin 18, Kaelberer, Joshua 15, Redfox, Baylee 17, Fisher, Logan 18), 3:55.0

N.D. Scoreboard

BOYS?HOCKEY

Bottineau 6, Mandan 2

Century 4, Hazen/Beulah 2

Breckenridge-Wahpaton Blades, Minn. 7, Fargo Davies 1

Devils Lake-Cando 6, Jamestown 2

Grand Forks Central 2, Grand Forks Red River 1

GIRLS HOCKEY

Park Rapids, Minn. 4, Fargo North 1

West Fargo 8, Jamestown 1