Area Scoreboard 1-30

Boys Basketball

Class A

State Media Poll

Records through Jan. 28

RecordPtsPrv

1. Bis. Century (9)11-0451

2. Minot10-2354

3. Bis. St. Mary’s10-2212

4. West Fargo8-3205

5. Fargo Davies8-2123

Others receiving votes: Bismarck (7-4) 2.

First-place votes in parentheses.

Class B

State Media Poll

Records through Jan. 26

RecordPtsPrv

1. Milnor (10)15-01271

2. Rugby (3)14-01162

3. Four Winds-Minnewaukan13-11033

4. Cavalier14-1924

5. Oak Grove13-1708

6. Hazen12-24710

7. Des Lacs-Burlington13-2435

8. Berthold13-1326

9. New England12-128NR

10. Larimore12-121NR

Others receiving votes: Shiloh Christian (14-2), Our Redeemer’s (14-2), St. John (12-2), New Town (10-2).

First-place votes in parentheses.

Girls Basketball

Class A

State Media Poll

Records through Jan. 28

RecordPtsPrv

1. Bismarck (6)10-1423

2. West Fargo (3)11-0362

3. Bis. Century (10)10-1301

4. Fargo Shanley8-2184

5. Fargo Davies8-375

Others receiving votes: Valley City (8-2) 2.

First-place votes in parentheses.

Class B

State Media Poll

Records through Jan. 26

RecordPtsPrv

1. Bishop Ryan (12)12-01201

2. Thompson9-11082

3. North Star11-0954

4. Shiloh Christian10-1786

5. Fairmount-Campbell-Tintah9-0578

6. Beach8-1563

7. Hillsboro-Central Valley9-1389

8. Lakota-Edmore8-33610

9. Maple Valley10-130NR

10. Central Cass8-2235

Others receiving votes: Rolla (8-1).

First-place votes in parentheses.

Honor Roll

BOYS BASKETBALL

30 points

Karson Schoening, Rolla, 35 vs. North Border

Curtis Marden, Powers Lake, 34 vs. Trenton-Trinity Christian

Brody Bosch, Bishop Ryan, 32 vs. Des Lacs-Burlington

Levi Hoiby, Powers Lake, 32 vs. Burke County

Dalton Poitra, St. John, 31 vs. North Star

Jayden Ferguson, Williston, 30 vs. Bismarck

Tanner Holte, Des Lacs-Burlington, 30 vs. Our Redeemer’s

Jayden Moran, Parshall, 30 vs. Ray; 29 vs. Divide County; 22 vs. Mandaree

20 points

Hunter Braaten, Westhope-Newburg, 28 vs. Velva; 21 vs. Drake-Anamoose

Theo Claymore, Mandaree, 28 vs. Parshall

Brad Heidlebaugh, Rugby, 28 vs. Bottineau

Austin Lee, Berthold, 28 vs. Our Redeemer’s

Ethan Haley, New Rockford-Sheyenne, 27 vs. Midkota

Hunter Braaten, Westhope-Newburg, 26 vs. Sawyer

Levi Hoiby, Powers Lake, 26 vs. Stanley; 23 vs. Trenton-Trinity Christian

Curtis Marden, Powers Lake, 26 vs. Burke County

Colton Schroeder, Max, 26 vs. Glenburn

Wyatt Felix, White Shield, 25 vs. Watford City; 24 vs. Burke County

Daryl Grady, New Town, 25 vs. North Shore

Micah Jacobsen, Our Redeemer’s, 25 vs. Berthold

Alec Lee, North Shore, 25 vs. Glenburn

Stefan Stubbs, Tioga, 24 vs. Trenton-Trinity Christian

Brody Bosch, Bishop Ryan, 24 vs. Glenburn

Tanner Bernhardt, Rugby, 23 vs. Des Lacs-Burlington

Austin Cieslak, Hazen, 23 vs. Hettinger-Scranton

Austin Lee, Berthold, 23 vs. Mohall-Lansford-Sherwood

Josh Sanford, Trenton-Trinity Christian, 23 vs. Powers Lake

Douglas Winzenburg, Burke County, 23 vs. Powers Lake

Nick Myhre, Rolette-Wolford, 22 vs. Langdon

Dalton Poitra, St. John, 22 vs. Rolla

Austin Schell, Trenton-Trinity Christian, 22 vs. Baineville (Mont.)

Alex Weston, North Star, 22 vs. Harvey-Wells County

Reid Groniger, Max, 21 vs. Glenburn

Brad Heidlebaugh, Rugby, 21 vs. Mohall-Lansford-Sherwood

Davis Koppinger, Our Redeemer’s, 21 vs. Berthold

Austin Schell, Trenton-Trinity Christian, 21 vs. Burke County

Casey Walcker, Beulah, 21 vs. Dickinson Trinity

Jake Edland, Carrington, 20 vs. Harvey-Wells County

Colton Gandrud, Burke County, 20 vs. Trenton-Trinity Christian

Dustin Kleppen, Watford City, 20 vs. Stanley

Kiefer Landan, St. John, 20 vs. Rolla

Zach Miller, Rugby, 20 vs. Des Lacs-Burlington

Chris Peterson, Velva, 20 vs. Westhope-Newburg

Justin Roberts, Parshall, 20 vs. Mandaree

Double-doubles

Austin Cieslak, Hazen, 23 points, 16 rebounds vs. Hettinger-Scranton

Davis Koppinger, Our Redeemer’s, 21 points, 11 rebounds vs. Berthold

Zach Miller, Rugby, 20 points, 10 rebounds vs. Des Lacs-Burlington; 11 points, 11 rebounds vs. Bottineau

Brad Heidlebaugh, Rugby, 17 points, 15 rebounds vs. Des Lacs-Burlington

Ethan Miller, Westhope-Newburg, 17 points, 13 rebounds vs. Sawyer

Monte Good Bird, Parshall, 15 points, 11 rebounds vs. Mandaree

Jared Will, Bishop Ryan, 12 points, 10 rebounds vs. Des Lacs-Burlington

Chris Hamilton, Rugby, 12 points, 12 assists vs. Bottineau

Matthew Hindes, Burke County, 10 points, 10 rebounds vs. Dunseith

GIRLS BASKETBALL

30 points

Chai Pappa, Stanley, 34 vs. Powers Lake

Paige Brabandt, Sawyer, 32 vs. Mohall-Lansford-Sherwood JV

Hannah Stewart, Bishop Ryan, 31 vs. Berthold

20 points

Lakin Peterson, Burke County, 29 vs. Powers Lake

Cassie Askvig, Minot, 27 vs. Jamestown

Alecia Koropatnicki, Harvey-Wells County, 27 vs. Four Winds-Minnewaukan; 25 vs. Carrington

Mara Roteliuk, Sawyer, 27 vs. Drake-Anamoose

Mary Jo Guilbert, Rolla, 26 vs. North Border

Chai Pappa, Stanley, 26 vs. New Town

Baeleigh Brady, New Town, 25 vs. Stanley

Lacey Grann, New Rockford-Sheyenne, 25 vs. Benson County

Sarah Telehey, Trinity Christian, 25 vs. Tioga

Trisha Howell, North Shore, 24 vs. New Town

Cheyenne Packineau, Parshall, 24 vs. Divide County; 21 vs. Mandaree

Mattie Schmitt, TGU, 24 vs. Berthold, 23 vs. Surrey

Katie Dufner, Glenburn, 23 vs. Max

Sarah Hagler, North Star, 23 vs. Langdon

Cheyenne Packineau, Parshall, 23 vs. Ray

Sierra Smith, Mohall-Lansford-Sherwood, 23 vs. Rugby

Ashley Ystaas, New Rockford-Sheyenne, 23 vs. Warwick

Jacey Engelhorn, Carrington, 22 vs. Harvey-Wells County

Madysen Houle, Trenton, 22 vs. Bainville (Mont.)

Courtney Bubach, Benson County, 21 vs. New Rockford-Sheyenne

Allie Heisler, North Star, 21 vs. Langdon

Morgan Olson, Our Redeemer’s, 21 vs. Kenmare

Courtney Vogel, Des Lacs-Burlington, 21 vs. Westhope-Newburg

Shea Heidlebaugh, Rugby, 20 vs. Bottineau

Chey Jacobson, Max, 20 vs. North Shore

Double-doubles

Hannah Stewart, Bishop Ryan, 31 points, 11 rebounds vs. Berthold

Cheyenne Packineau, Parshall, 24 points, 20 rebounds vs. Divide County; 23 points, 24 rebounds vs. Ray

Allie Heisler, North Star, 21 points, 11 rebounds vs. Langdon

Macey Kvilvang, North Star, 14 points, 15 rebounds vs. Langdon

Kristin Reinowski, Drake-Anamoose, 12 points, 14 rebounds vs. Sawyer

NOTE: The honor roll runs every Thursday. Coaches can nominate athletes by emailing sports@minotdailynews.com.