BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area students excel at Velva speech meet

Area students received awards at the Velva Invitational Speech Meet on Jan. 25.

Awards follow:

Dramatic interpretation: 1 – Abby Berg, Lewis and Clark-Berthold; 2 – Kelsey Schmaltz, Rugby; 3 – McKenna Foley, Velva; 4 – Jenny Poth, Glenburn; 5 – Kelsey Guttormson, Tioga; 6 – Ashley Fagerland, Williston; 7 – Andrea Benson, North Star of Cando; 8 – Virginia Reynolds, Bishop Ryan.

Speech to entertain: 1 – Micheal Smith, Williston (state qualifier); 2 – Morgan Hamsher, Lewis and Clark-Berthold (state qualifier); 3 – Jacob Effertz, Velva; 4 – Andrea Benson, North Star of Cando; 5 – Sam Burckhard, Our Redeemer’s Christian School; 6 – Kendal Hendrickson, North Star of Cando; 7 – Madalyn Pretzer, Rugby; 8 – Garrett Hodenfield, Ray.

Extemporaneous programmed reading: 1 – Monica Anderson, Bishop Ryan (state qualifier); 2 – Ashley Fagerland, Williston (state qualifier); 3 – Erin MacLeod, Bishop Ryan; 4 – Vaida Crofutt, Rolette; 5 – Kelsey Schmaltz, Rugby; 6 – Jill Johnston, North Star of Cando; 7 – Cora Pfennig, Velva; 8 – Cadie Bakken, Williston.

Extemporaneous speaking: 1 – Roman Knudsvig, Lewis and Clark; 2 – Lexi Kiecker, North Star of Cando; 3 – Ciera Bower, Surrey; 4 – Brittany Teetz, Wilton; 5 – Nathan Eapen, Minot High School.

Humorous interpretation: 1 – Jenny Poth, Glenburn (state qualifier); 2 – Kelsey Perdue, Ray; 3 – Monica Anderson, Bishop Ryan; 4 – Jacob Berginski, Rugby; 5 – John Page, Williston; 6 – Ashlyn Thompson, Lewis and Clark-Berthold; 7 – Kendal Hendrickson, North Star of Cando; 8 – Tifany Hiller, Surrey.

Humorous duo: 1 – Jacob Effertz and Brad Dean, Velva (state qualifiers); 2 – Benjamin Helfrich and Sydney Pabian, Lewis and Clark-Berthold; 3 – Seanna Hellard and Hunter Webster, Williston; 4 – John Page and Cadie Bakken, Williston; 5 – Sabrina Kremer and Heidi Knutson, Burke County; 6 – Linda Dietz and Ashley Thorton, Williston; 7 – Garrett Hodenfield and Chad Weyrauch, Ray; 8 – Nick Oster and Rylee Gonzales, Ray.

Impromptu: 1 – Brandon Christman, Minot High School (state qualifier); 2 – Kelsey Perdue, Ray (state qualifier); 3 – Lexi Kiecker, North Star of Cando; 4 – Colton Ryan, Lewis and Clark-Berthold; 5 – Keaton Smith, Bishop Ryan; 6 – Dominic Anderson, Bishop Ryan; 7 – Wyatt Limke, Lewis and Clark-Berthold; 8 – Sam Burckhard, Our Redeemer’s.

Speech to inform: 1 – Kelsey Young, Garrison; 2 – Wyatt Limke, Lewis and Clark-Berthold; 3 – Taylor Mahlum, Burke County; 4 – McKenzie Oppen, Rugby; 5 – Kaitlyn Boucher, Rugby; 6 – Kari Barnick, North Star of Cando; 7 – Lisa Gesselman, Lewis and Clark-Berthold.

Speech to persuade: 1 – Kendal Hendrickson, North Star of Cando; 2 – Ian Kalil, Williston; 3 – Kadin Viscosky, Surrey.

Poetry: 1 – Seanna Hellard, Williston (state qualifier); 2 – McKenna Foley, Velva (state qualifier); 3 – Monica Anderson, Bishop Ryan; 4 – Jenny Poth, Glenburn; 5 – Kaylee Jackson, North Star of Cando; 5 – Hunter Webster, Williston; 7 – Ian Kalil, Williston; 8 – Emily Miller, Glenburn.

Radio broadcasting: 1 – Micheal Smith, Williston (state qualifier); 2 – Emily Odland, Velva (state qualifier); 3 – Justin Meckle, Ray; 4 – Kirsten Stave, Rolette; 5 – Katilyn Boucher, Rugby; 6 – Jacob Berginski, Rugby; 7 – Vaida Crofutt, Rolette; 8 – Hailey Johnson, Surrey.

Serious interpretation: 1 – Abby Berg, Lewis and Clark-Berthold (state qualifier); 2 – Logan Beck, North Star of Cando; 3 – Jill Johnston, North Star of Cando; 4 – Emily Miller, Glenburn; 5 – Wyatt Limke, Lewis and Clark-Berthold; 6 – Morgan Hamsher, Lewis and Clark; 7 – Erin MacLeod, Bishop Ryan; 8 – Kiera Hawkins, Burke County.

Serious duo: 1 – Hunter Webster and Ashley Fagerland, Williston; 2 – Madison Deckert and Haley Beeter, Burke County; 3 – Kayla Weston and Kari Barnick, North Star of Cando; 4 – Kelsey Guttormson and Bernice Macasaet, Tioga; 5 – Logan Beck and Kaylee Jackson, North Star of Cando.

Storytelling: 1 – Jacob Effertz, Velva (state qualifier); 2 – Brandon Christman, Minot High School (state qualifier); 3 – Dominic Anderson, Bishop Ryan; 4 – Payson Cvancara, Ray; 5 – Ashley Thorton, Williston; 6 – Kayla Weston, North Star of Cando; 7 – Cadie Bakken, Williston; 8 – Sarah Miller, Glenburn.