BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 2-3

Men’s basketball

Division II

NSIC Divisional Standings

North

Conf Overall

Bemidji State 12-4 15-5

MSU Moorhead 11-5 15-5

St. Cloud State 11-5 15-5

Northern State 9-7 14-8

Minnesota Duluth 6-10 8-12

Minot State 3-13 7-13

U-Mary 3-13 5-16

Minnesota Crookston 1-15 4-16

South

Conf Overall

Minnesota State-Mankato 13-3 19-4

Winona State 13-3 18-5

Southwest Minnesota State 11-5 14-8

Augustana 10-6 13-9

Sioux Falls 8-8 11-9

Upper Iowa 8-8 10-12

Wayne State 5-11 8-12

Concordia-St. Paul 4-12 7-13

Women’s basketball

Division II

NSIC Divisional Standings

North

Conf Overall

Northern State 13-3 17-3

Minot State 10-6 14-6

St. Cloud State 9-7 13-7

U-Mary 9-7 11-8

MSU Moorhead 8-8 12-8

Minnesota Duluth 7-9 10-10

Minnesota Crookston 5-11 8-12

Bemidji State 4-12 8-12

South

Conf Overall

Wayne State 14-2 21-2

Minnesota State-Mankato 12-4 15-5

Concordia-St. Paul 12-4 17-6

Sioux Falls 8-8 12-8

Augustana 7-9 11-9

Winona State 4-12 8-12

Upper Iowa 4-12 5-15

Southwest Minnesota State 2-14 4-16

NJCAA

Lake Region State 75,

Williston State 67

WSC: Emma Keller 19, Kendra Heier 14, Dani Hudson 12, Mckayla Haugeberg 10, Jaylen Newman 5, Tia Conrad 3, Taylor Jean McGrady 2, Peyon Schieffer 2. Totals 23-64 16-26 67.

LRS: Jordyn Kirk 18, Sara Schwanke 14, Becca Scherr 13, Leslie Hariston 11, Sarah Schafer 9, MyKale French 6, Jonie Wipf 2, Ashley Knecht 2. Totals 24-60 25-34 75.

Halftime score: LRS 34-28.

Men’s hockey

Division I

NCHC Glance

W L T SW Pts GF GA

St. Cloud St. 8 4 2 0 26 50 39

North Dakota 8 6 0 0 24 39 42

Denver 7 5 2 1 24 36 32

Nebraska-Omaha 7 5 2 1 24 47 40

Minnesota-Duluth 7 6 1 1 23 42 39

Western Michigan 6 7 1 1 20 41 42

Miami (Ohio) 4 9 1 1 14 36 42

Colorado College 3 8 3 1 13 30 45

OVERALL RECORDS: Colorado College 3-17-4, Denver 13-8-5, Miami (Ohio) 10-11-3, Minn. Duluth 12-9-3, Nebraska-Omaha 10-12-2, North Dakota 13-8-3, St. Cloud St. 14-6-4, Western Michigan 12-10-4.

Friday Jan. 31

Minn.-Duluth 5, W. Michigan 2

St. Cloud St. 5, Nebraska-Omaha 3

Saturday, Feb. 1

Minn.-Duluth 3, W. Michigan 1

Nebraska-Omaha 8, St. Cloud St. 6

Friday’s Games

W. Michigan at Miami (Ohio), 6:05 p.m.

Colorado College at Minn.-Duluth, 7:07 p.m.

Denver at St. Cloud State, 7:37 p.m.

Nebraska-Omaha at North Dakota, 7:37 p.m.

Saturday’s Games

W. Michigan at Miami (Ohio), 6:05 p.m.

Denver at St. Cloud St., 7:07 p.m.

Colorado College at Minn.-Duluth, 7:07 p.m.

Nebraska-Omaha at North Dakota, 7:07 p.m.

College wrestling

Division II

NSIC Standings

Conf Overall

Upper Iowa 5-0 13-1-1

St. Cloud State 4-0 15-1

Augustana 4-1 11-4

Southwest Minnesota State 4-1 10-4

MSU Moorhead 2-3 5-7

Minnesota State-Mankato 2-3 2-7

Northern State 0-4 3-8

U-Mary 0-4 1-6

Minot State 0-5 1-11

NAHL

Central Division Standings

Record Points

Austin 28-13-1 57

Bismarck 26-13-4 56

Aberdeen 22-17-3 47

Minot 19-22-3 41

Brookings 13-25-7 33

Thursday’s Games

Minot at Aberdeen, 7:15 p.m.

Austin at Kenai River, 9 p.m.

Friday’s Games

Aberdeen at Brookings, 7:15 p.m.

Bismarck at Minot, 8:05 p.m.

Austin at Kenai River, 9:30 p.m.

Saturday’s Games

Brookings at Aberdeen, 7:15 p.m.

Minot at Bismarck, 7:15 p.m.

Austin at Kenai River, 9:30 p.m.

Boys Basketball

Class A

West Region Standings

Region Overall

Century 10-0 13-0

Minot 8-2 11-2

St. Mary’s 8-2 11-2

Bismarck 6-3 8-4

Jamestown 3-6 4-8

Williston 3-6 3-9

Turtle Mountain 3-7 4-8

Dickinson 1-8 2-10

Mandan 1-9 2-11

Class B

District 7

District Overall

*Four Winds-Minnewaukan 5-0 15-1

#Harvey-Wells County 5-1 10-6

New Rockford-Sheyenne 3-3 7-8

Carrington 2-3 7-8

Warwick 2-3 7-8

Lakota-Edmore 2-4 5-10

#Midkota 0-5 2-16

District 8

District Overall

*St. John 5-0 14-2

#North Star 5-1 11-5

Rolette-Wolford 3-2 7-7

Benson County 3-2 8-7

Munich-Starkweather 1-4 5-12

Rolla 1-4 3-14

#Langdon 0-5 0-16

District 10

District Overall

Wilton-Wing 5-0 11-6

Max 4-1 10-6

Garrison 4-2 5-10

Turtle Lake-Mercer-McClusky 3-2 7-9

Washburn 2-3 5-10

Center-Stanton 0-5 4-12

Underwood 0-5 0-14

District 11

District Overall

*Rugby 6-0 16-0

#Drake-Anamoose 5-1 12-4

#Westhope-Newburg 5-2 12-4

TGU 3-4 9-8

Velva 3-4 9-8

Dunseith 2-4 10-7

Sawyer 1-5 4-12

Bottineau 0-6 3-14

District 12

District Overall

*Des Lacs-Burlington 6-0 15-2

Our Reedeemer’s 5-1 15-3

Berthold 4-2 14-2

Bishop Ryan 4-2 14-2

Surrey 2-4 5-11

Kenmare 2-4 5-10

#Glenburn 1-5 2-14

#Mohall-Lansford-Sherwood 0-6 2-16

Region 7

Region Overall

Hazen 7-1 14-2

Beulah 6-1 10-5

Dickinson Trinity 5-1 86

New England 4-2 13-2

Killdeer 4-2 9-5

Heart River 3-3 8-7

Hettinger-Scranton 2-4 7-9

Richardton-Taylor 2-4 4-11

Mott-Regent 2-5 6-9

Beach 2-4 5-11

Glen Ullin-Hebron 1-6 4-13

Bowman County 1-6 2-14

District 15

District Overall

*New Town 4-0 13-2

Watford City 3-1 10-6

North Shore-Plaza 3-2 12-3

Parshall 2-2 10-7

#White Shield 1-4 5-10

#Mandaree 0-4 1-7

District 16

(2-pt games included)

District Overall

Tioga 11-0 12-3

Powers Lake 7-2 10-5

Ray 7-4 6-10

Stanley 4-6 4-11

Burke County 4-7 3-13

Trenton-Trinity Christian 2-9 2-14

Divide County 1-10 3-14

* Clinched district title

# Clinched current seed

Girls Basketball

Class A

West Region Standings

Region Overall

Bismarck 9-0 11-1

Century 9-1 12-1

Minot 6-4 8-5

Turtle Mountain 6-4 7-5

Mandan 5-5 6-7

Jamestown 4-5 5-7

St. Mary’s 3-7 3-10

Williston 1-8 2-10

Dickinson 0-9 2-10

Class B

District 7

District Overall

Lakota-Edmore 4-0 10-3

Carrington 3-1 9-4

Harvey-Wells County 2-2 10-3

Four Winds-Minnewaukan 1-1 5-6

Midkota 1-2 3-7

New Rockford-Sheyenne 1-2 6-7

Warwick 0-4 0-12

District 8

District Overall

North Star 4-0 13-0

Rolla 3-1 11-1

Benson County 3-1 8-3

Rolette-Wolford 1-2 8-3

Starkweather-Munich 1-2 3-8

Langdon 1-3 5-6

St. John 0-4 0-13

District 10

District Overall

Garrison 5-1 10-2

Underwood 3-2 10-4

Wilton-Wing 3-2 8-4

Turtle Lake-Mercer-McClusky 3-2 5-8

Max 3-2 9-4

Washburn 1-3 3-11

Center-Stanton 0-5 3-10

District 11

District Overall

Velva 4-1 10-3

Bottineau 4-2 7-8

TGU 3-1 11-3

Sawyer 3-1 8-5

Rugby 3-1 6-7

Dunseith 1-3 4-9

Drake-Anamoose 0-4 1-12

Westhope-Newburg 0-5 2-12

District 12

District Overall

Bishop Ryan 4-0 14-0

Mohall-Lansford-Sherwood 4-0 8-4

Berthold 3-1 8-5

Des Lacs-Burlington 2-2 5-7

Our Redeemer’s 2-2 8-6

Surrey 1-3 1-12

Glenburn 0-4 2-9

Kenmare 0-4 0-11

Region 7

Region Overall

Beach 5-0 11-1

New England 4-1 10-3

Killdeer 3-1 5-6

Dickinson Trinity 3-1 9-3

Hazen 4-2 7-6

Bowman County 2-2 7-4

Hettinger-Scranton 2-2 6-8

Beulah 2-3 6-6

Glen Ullin-Hebron 1-3 2-12

Mott-Regent 1-4 3-10

Richardton-Taylor 0-4 3-9

Heart River 0-4 1-10

District 15

District Overall

Parshall 4-0 12-1

New Town 3-1 11-3

Watford City 3-1 11-3

#North Shore-Plaza 2-3 5-8

#White Shield 1-4 2-8

#Mandaree 0-4 0-8

District 16

(2-pt games included)

District Overall

Stanley 10-0 9-3

Ray 5-0 8-4

Trenton 8-2 9-5

Divide County 5-3 8-6

Trinity Christian 2-4 2-9

Burke County 3-7 6-7

Powers Lake 1-8 3-11

Tioga 1-11 1-13

# Clinched current seed

Boys Hockey

West Region Standings

Region Points Overall

Bismarck 9-2 37 15-4

Century 11-1 33 17-2

Minot 9-3 30 12-6-1

Bottineau-Rugby 9-3 28 12-6

Jamestown 7-6 22 7-10

Dickinson 4-10 13 8-11

Mandan 4-10 12 5-13

Hazen-Beulah 3-11 7 6-12

Williston 0-12-1 1 2-15-1

Girls Hockey

State Standings

State Points Overall

Bismarck 16-0 47 18-1

West Fargo 10-2-1 37 12-5-1

Minot 12-3 36 14-3

Grand Forks 10-4 34 10-8

Fargo North 6-6 24 6-11

Williston 8-7 24 11-7

Fargo South-Davies 7-7 20 7-11

Mandan 6-8 18 7-10

Dickinson 2-10 6 4-10

Jamestown 1-15 3 1-16

Devils Lake 1-16 3 1-16