BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 3-15

College softball

Division II

Minot State 5, Stonehill College 3

MSU 301 001 0 – 5 9 0

SC 000 003 0 – 3 5 4

Jen Dixon and Darlene Truong; Lauren Esposito and Brianna Gunter.

W – Dixon; L – Esposito

Highlights: MSU, DIxon 7 IP 5 H, 3 ER, 5 K, 2-3 R, Stacy Fournier 1-4, 2 RBI, Jordan Grant 3-4, Ali Cygan 1-4, 2B 2 R; SC, Lindsay McKillop 2-3 RBI, Michelle Carbone 1-3, 2 RBI.

Minot State 3,

Tiffin University 2, 8 inn.

TU 000 100 10 – 2 5 2

MSU 001 010 01 – 3 8 3

Madison Tanek, Kelsey Yaratch (6) and Kristin Robinson; Mindy Lorimor and Sarah Nicks and Darlene Truong.

W – Lorimor; L – Yanek

Highlights: TU, Taylor Yeater, 1-2, 2B, RBI, Robinson 1-4, RBI; MSU, Melissa Bell 3-4, 3B, 2 2B, R, Ali Cygan 1-4 RBI, Lorimor 8 IP, 5 H, ER, 5 K.

NCHC?

PLAYOFFS

(x-if necessary)

Quarterfinals (Best-of-3)

Thursday’s Game

No. 3 Nebraska-Omaha 4, No. 6 Denver 3

Friday’s Games

No. 5 W. Michigan 3, No. 4 Minn.-Duluth 2No. 6 Denver 5, No. 3 Nebraska-Omaha 1

No. 8 Miami (Ohio) 5, No. 1 St. Cloud St. 4, OT

No. 2 North Dakota 4, No. 7 Colorado College 2

Saturday’s Games

No. 5 W. Michigan at No. 4 Minn.-Duluth, 7:07 p.m.

No. 6 Denver at No. 3 Nebraska-Omaha, 7:07 p.m.

No. 7 Colorado College at No. 2 North Dakota, 7:08 p.m.

No. 8 Miami (Ohio) at No. 1 St. Cloud St., 7:07 p.m.

Sunday’s Games

x-No. 5 W. Michigan at No. 4 Minn.-Duluth, 7:07 p.m.

x-No. 8 Miami (Ohio) at No. 1 St. Cloud St., 7:07 p.m.

x-No. 7 Colorado College at No. 2 North Dakota, 7:08 p.m.

NAHL

Minot 3, Bismarck 2, SO

B0110-2

M0110-3

Minot won shootout 2-1

First period: No scoring.

Second period: 1. M, Jake McCann (Tim Donohue), 10:00; 2. B, Tyler Dunagan (unassisted), 12:30.

Third period: 3. M, Tyler Shipstad (Jon Lizotte, Scott Dornbrock), 15:29; 4. B, Huba Sekesi (unassisted), 19:11, extra attacker.

Overtime: No scoring.

Shootout: B 1 (Filip Starzynski NG, Sekesi G, Nate Repensky NG, Chris Diver NG, Stanislav Dzakhov NG, Tyler Dunagan NG, Cullen Willox NG); M 2 (Michael Louria NG, Colton Kramer G, Cameron Rowat NG, Luke Voltin NG, Troy Degler NG, Jacob Howie NG, Donohue G).

Goaltender savesL B, Scott Albertoni 7-8-10-4 – 29; M, Brandon Wildung 16-8-9-0 – 33.

Penalties: B, 8 minors; M, 6 minors.

boys Basketball

Class A

State tournament

Thursday

Quarterfinals

At MSU Dome

1) W1 Century 73, E4 Shanley 59

2) W3 St. Mary’s 56, E2 Wahpeton 53

3) E1 Fargo Davies 91, W4 Minot 82

4) E3 Fargo South 57, W2 Bismarck 54

Friday

Consolation semifinals

At Minot Municipal Auditorium

5) Waheton 57, Shanley 39

6) Bismarck 62, Minot 44

Semifinals

at MSU Dome

7) St. Mary’s 67, Century 62, OT

8) Fargo Davies 82, Fargo South 66

Saturday

at MSU Dome

Fifth place

9) Wahpeton vs. Bismarck, 11:30 a.m.

Third place

10) Century vs. Fargo South, 3:30 p.m.

Championship

11) St. Mary’s vs. Fargo Davies, 8 p.m.

Wahpeton 57, Fargo Shanley 39

WAHPETON (18-6): Zarak 103 901 3, Christensen 8-14 4-7 20, Nelson 1-3 1-2 3, Irwin 2-7 5-7 11, Dassenko 2-4 1-1 5, Yaggie 1-4 2-2 5, Grueneich 0-1 0-0 0, Ralph 1-4 0-0 3, Lingen 0-1 1-2 1, Meyer 0-2 2-2 2, Matejcek 2-2 0-0 4. Totals 18-45 16-24 57.

FARGO SHANLEY (9-15): Jacobson 1-5 1-1 3, Strom 6-17 1-3 13, Schott 1-3 0-0 2, Garang 2-6 0-0 4, Caga 2-4 0-0 6, Fort 1-3 0-0 3, Wolbaum 1-4 0-0 2, Dauenhauer 2-3 0-0 4, Rotunda 1-1 0-0 2, Montplaisir 0-4 0-0 0. Totals 17-56 2-4 39.

Halftime: Wahpeton 33, FS 23. 3-pointers: Wahpeton 5-13 (Zarak 1-1, Irwin 2-4, Yaggie 1-3, Grueneich 0-1, Ralph 1-3, Lingen 0-1), FS 3-25 (Jacobson 0-2, Strom 0-6, Schott 0-1, Garang 0-2, Caga 2-2, Leier 0-3, Fort 1-2, Wolbaum 0-1, Erholtz 0-2, Dauenhauer 0-1, Montplaisir 0-3). Rebounds: Wahpeton 40 (Christensen 8), FS 32 (Rotunda 9). Assists: Wahpeton 9 (Christensen 4), FS 6 (Schott 4). Total fouls: Wahpeton 12, FS 20.

Bismarck 62, Minot 44

BISMARCK (17-7): Schafer 10-22 2-3 23, Iron Eyes 3-5 0-0 8, Werner 3-5 0-0 7, Jones 1-1 1-2 3, Tharaldsen 4-8 0-0 8, Hellebust 0-1 0-0 0, Fleck 0-1 0-0 0, Heilman 3-7 1-3 9, Gibson 0-4 0-0 0, Keys 0-1 0-0 0, Dinga 0-1 0-0 0, Kraft 1-1 0-0 2, Keller 1-1 0-0 2. Totals 26-58 4-8 62.

MINOT (16-8): Bolinske 0-2 0-0 0, Bosh 0-7 0-0 0, Halvorson 3-13 1-3 8, Lund 3-7 7-11 13, Hustad 5-12 1-4 11, Soltis 2-5 0-0 6, Seideman 0-3 0-0 0, Mosser 0-1 0-0 0, Holmen 0-1 3-4 3, Larson 1-3 1-2 3. Totals 14-54 13-24 44.

Halftime: Bismarck 27, Minot 25. 3-pointers: Bismarck 6-20 (Schafer 1-7, 2-2, Werner 1-1, Fleck 01, Heilman 2-5, Gibson 0-3, Dinga 0-1), Minot 3-14 (Bosh 0-2, Halvorson 1-5, Soltis 2-3, Seideman 0-2, Mosser 0-1, Larson 0-1). Rebounds: Bismarck 47 (Tharaldsen 12), Minot 29 (Lund 10). Assists: Bismarck 8 (Werner 3), Minot 11 (Halvorson 4). Total fouls: Bismarck 18, Minot 11.

St. Mary’s 67, Century 62

BISMARCK ST. MARY’S (20-4): Kopp 4-7 4-6 14, Nagel 3-5 0-2 7, Obritch 3-6 0-0 6, Dvorak 1-2 1-1 3, Sparks 4-9 9-10 19, Weisbeck 4-12 5-8 13, Neff 2-2 1-2 5. Totals 21-43 20-29 67.

BISMARCK CENTURY (22-2): Hutchins 3-10 0-0 6, Quist 2-7 1-2 6, Rudolph 7-12 2-5 16, Schatz 4-5 4-7 12, Feeney 4-8 5-6 16, Henderson 0-1 0-0 0, Holen 2-3 2-2 6. Totals 22-46 14-22 62.

Halftime: BSM 26, BC 24. Regulation: BSM 54, BC 54. 3-pointers: BSM 5-12 (Kopp 2-4, Nagel 1-2, Obritch 0-1, Sparks 2-5), BC 4-14 (Hutchins 0-3, Quist 1-3, Rudolph 0-1, Feeney 3-7). Rebounds: BSM 28 (Weisbeck 10), BC 29 (Rudolph 14). Assists: BSM 7 (Nagel 3), BC 6 (Hutchins 2). Total fouls: BSM 17, BC 22. Fouled out: Holen.

Fargo Davies 82, Fargo South 66

FARGO SHANLEY (9-14): Jacobson 4-10 2-2 12, Strom 4-12 4-6 14, Schott 0-1 2-2 2, Fort 1-2 0-0 2, Wolbaum 3-7 3-5 9, Garang 3-6 1-2 8, Montplaisir 1-2 0-0 3, Caga 4-4 1-1 9. Totals 20-44 12-17 59.

CENTURY (22-1): M. Feeney 0-1 0-0 0, Hutchins 6-11 2-5 18, Quist 2-6 1-2 6, Rudolph 11-18 6-8 30, Schatz 2-6 5-8 9, D. Feeney 1-6 0-0 2, Henderson 1-2 0-0 2, Holen 2-5 2-2 6. Totals 25-55 16-25 73.

Halftime: FS 39, BC 34. 3-pointers: FS 7-14 (Jacobson 2-3, Strom 2-3, Wolbaum 0-3, Garang 1-2, Montplaisir 1-2, Caga 1-1), BC 7-22 (Hutchins 4-7, Quist 1-4, Rudolph 2-4, D. Feeney 0-5, Henderson 0-1, Holen 0-1). Rebounds: FS 32 (Garang 12), BC 31 (Rudolph 7, D. Feeney 7). Assists: FS 6 (Montplaisir 2, Caga 2), BC 13 (Rudolph 3, Schatz 3). Total fouls: FS 23, BC 18. Fouled out: Garang.

Girls basketball

Class A

State tournament

Thursday

Quarterfinals

at Minot Municipal Auditorium

1) W1 Bismarck 60, E4 Valley City 50

2) W3 Minot 62, E2 West Fargo 59

3) E1 Shanley 62, W4 Jamestown 50

4) E3 Fargo Davies 61, W2 Century 55

Friday

Semifinals

At MSU Dome

5) Minot 57, Bismarck 52

6) Shanley 73, Davies 37

Consolation semifinals

At Minot Municipal Auditorium

7) West Fargo 67, Valley City 49

8) Century 64, Jamestown 60

Saturday

At MSU Dome

Fifth place

9) West Fargo vs. Century, 9:30 a.m.

Third place

10) Bismarck vs. Davies, 1:30 p.m.

Championship

11) Minot vs. Shanley, 6 p.m.

Minot 57, Bismarck 52

MINOT (16-8): Moum 0-3 4-4 4, Bengson 2-9 6-10 11, Hughes 1-3 0-0 2, S. Duttenhefer 2-7 0-2 6, Askvig 6-9 7-10 19, Suko 3-5 0-0 7, M. Duttenhefer 2-5 2-2 8. Totals 16-41 19-28 57.

BISMARCK (20-3): Fisher 0-1 2-2 2, Leingang 4-13 1-2 12, Schmidt 0-4 0-0 0, Trolliey 5-16 5-8 17, Mann 0-1 0-0 0, Hilzendeer 2-6 0-0 4, Engelhardt 6-13 3-3 15, Kiefer 0-9 2-3 2. Totals 17-62 13-18 52.

Halftime: Minot 31, Bismarck 22. 3-pointers: Minot 6-16 (Moum 0-1, Bengson 1-4, S. Duttenhefer 2-4, Askvig 0-2, Suko 1-2, M. Duttenhefer 2-3), Bismarck 5-28 (Fisher 0-1, Leingang 3-11, Schmidt 0-4, Trolliey 2-3, Mann 0-1, Hilzendeger 0-2, Engelhardt 0-1, Kiefer 0-5). Rebounds: Minot 57 (Askvig 9), Bismarck (Engelhardt 16). Assists: Minot 10 (Moum 3), Bismarck 12 (3 with 4). Total fouls: Minot 17, Bismarck 20.

Fargo Shanley 73, Fargo Davies 37

FARGO DAVIES (17-7): Papchek 1-3 0-0 3, Bergantine 3-11 0-0 9, Kottsick 2-5 2-2 8, Hendrickson 0-2 0-0 0, Klabo 2-5 4-4 8, Roehrich 0-1 0-0 0, Haugen 1-1 0-0 2, Hage 0-1 0-0 0, Olson 1-7 0-0 2, Hildre 0-2 0-0 0, Malmanger 1-4 0-0 2, Erickson 0-3 3-4 3. Totals 11-45 9-10 37.

FARGO SHANLEY (22-2): Day 2-4 1-2 5, Fraase 3-7 1-2 9, Jacobson 6-10 5-7 19, Erie 2-4 0-0 5, Dietz 1-1 0-0 2, Johnson 0-1 0-0 0, Saville 0-0 2-2 2, Rotunda 5-11 1-1 13, Bucholz 3-3 4-4 10, Vetter 1-2 0-0 2, Weber 0-0 4-4 4, Bath 1-1 0-0 2. Totals 24-44 18-22 73.

Halftime: FS 36, FD 22. 3-pointers: FD 6-21 (Papchek 1-2, Bergantine 3-10, Kottsick 2-5, Hendrickson 0-1, Klabo 0-2, Hage 0-1), FS 7-16 (Fraase 2-3, Jacobson 2-5, Erie 1-2, Rotunda 2-6). Rebounds: FD 29 (Olson 5), FS 28 (Fraase 5). Assists: FD 9 (3 with 2), FS (Fraase 6). Total fouls: FD 20, FS 12. Fouled out: Kottsick.

West Fargo 67, Valley City 49

WEST FARGO (21-3): Thorson 9-20 4-4 24, K. Langerud 2-8 0-0 5, Gustafson 2-5 0-1 4, Nelson 2-7 1-4 5, Wentz 3-3 2-2 8, Sand 2-5 1-3 6, Schatz 0-1 0-0 0, Enno 5-9 0-0 11, B. Langerud 1-2 2-3 4. Totals 26-60 10-17 67.

VALLEY CITY (15-9): Olson 1-7 0-0 2, Denholm 4-8 5-8 14, Da. Diegel 0-1 3-6 3, Di. Diegel 6-12 2-4 15, Taylor 3-8 1-2 8, Klingenberg 1-2 0-0 2, Justesen 0-0 2-2 2, Peterson 0-1 0-0 0, Starr 0-2 0-0 0, Dieterle 1-2 1-4 3. Totals 16-43 14-26 49.

Halftime: WF 33, VC 26. 3-pointers: WF 5-19 (Thorson 2-8, Langerud 1-6, Sand 1-3, Enno 1-2), VC 3-11 (Denholm 1-3, Da. Diegel 0-1, Di. Diegel 1-4, Taylor 1-2, Starr 0-1). Rebounds: WF 38 (Thorson 8), VC 33 (3 with 6). Assists: WF 16 (3 with 4), VC 14 (Olson 4). Total fouls: WF 21, VC 19.

Century 64, Jamestown 60

MINOT, N.D. (AP) – BISMARCK CENTURY (20-4): Wilhelm 1-7 2-4 4, Jossart 3-9 4-5 12, Lynch 12-18 0-1 30, Benz 1-3 1-2 3, Furcht 1-5 1-2 3, Selensky 1-2 0-0 2, Schuette 1-1 0-0 2, Kolb 0-0 0-2 0, Fitterer 1-2 2-2 4, Scherr 1-1 2-2 4. Totals 22-48 12-20 64.

JAMESTOWN (12-11): Mc. Orr 6-15 10-12 23, Me. Orr 1-2 3-6 5, Mullowney 2-3 2-4 8, Peterson 9-17 4-7 22, Eamon 0-1 0-0 0, Schmeichel 0-1 0-0 0, Reiten 0-2 0-0 0, Willer 1-1 0-0 2. Totals 19-42 19-29 60.

Halftime: BC 38, Jamestown 33. 3-pointers: BC 8-22 (Wilhelm 0-5, Jossart 2-7, Lynch 6-9, Fitterer 0-2), Jamestown 3-7 (Mc. Orr 1-3, Me. Orr 0-2, Mullowney 2-3). Rebounds: BC 34 (Furcht 13), Jamestown 21 (Peterson 11). Assists: BC 15 (Jossart 5), Jamestown 8 (Mc. Orr 4) Total fouls: BC 19, Jamestown 20.

Class B

State tournament

at Fargodome

Thursday

Quarterfinals

1) No. 2 Thompson vs. Beach, 1 p.m.

2) No. 3 Shiloh Christian vs. Kidder County, 2:45 p.m.

3) No. 1 Bishop Ryan vs. Lakota-Edmore, 6:30 p.m.

4) No. 4 Central Cass vs. Watford City, 8:15 p.m.

Friday

Consolation semifinals

5) Loser game 1 vs loser game 2, 1 p.m.

6) Loser game 3 vs. loser game 4, 2:45 p.m.

Semifinals

7) Winner game 1 vs. winner game 2, 6:30 p.m.

8) Winner game 3 vs. winner game 4, 8:15 p.m.

March 22

Seventh-place

Loser game 5 vs. loser game 6, 1 p.m.

Fifth-place

Winner game 5 vs. winner game 6, 2:45 p.m.

Third-place

Loser game 7 vs. loser game 8, 6 p.m.

Championship

Winner game 7 vs. winner game 8, 8:15 p.m.