Area Scoreboard 3-16

College baseball

Division II

Minot State 15,

Southwest Minnesota State 7

SMS 101 320 000 – 7 16 3

MSU 120 302 61x – 15 16 0

Mitch Wurm, Eric Giddings (5), Brandyn Olsen (6), Ryan Ecalbarger (7), Brandon Hellmann (7), Hayden Wilner (7) and Jordon Kontz; Joshua Larsen, Austin Zorn (5), Alec Grothe (7) and Connor Moughtin.

W – Zorn; L – Olsen; Sv. – Grothe

Highlights: SMS, Jon Ellis 3-4, 3 RBI, Brandan Alfson 2-4, 2B, RBI, 2 R, Ben Korger 3-5, 2 2B, RBI, 3 R; MSU, Conner Oliver 4-6, 3B, 2 RBI, 3 R, Nicholas Hammerl 3-5, 3B, 2B, 2 RBI, 4 R, Moughtin 1-4, 3 RBI, R, A.J. Begay 1-4, 2 RBI, Tyler Stevenson 1-2, 2B, 2 RBI, 2 R.

Late Friday

St. Cloud State 14, Minot State 3

MSU 000 010 200 – 3 6 2

SCSU 203 400 32x – 14 25 1

Matthew Davis, Doug Rolfson (4), Jamin Heller (5), Jeff Irving (7) and Connor Moughtin; Corey Fitzgerald, Adam Harlander (6), Nick Maiers (7), Scott Sanderson (9) and Travis Enger and Tyler Patterson.

W – Fitzgerald; L – Davis

Highlights: MSU, Brad Rolff 2-4 RBI; SCSU, Karl Sorensen 5-5, 2 2B, 2 RBI, 2 R, Eric Loxtercamp, 3-6, 3B, 2 2B, RBI, 2 R, Brandon Arnold, 4-6, 2 3B, 3 RBI, 4 R, Garrett Fischer 1-3, 3B, 3 RBI, R.

boys Basketball

Class A

State tournament

Thursday

Quarterfinals

At MSU Dome

1) W1 Century 73, E4 Shanley 59

2) W3 St. Mary’s 56, E2 Wahpeton 53

3) E1 Fargo Davies 91, W4 Minot 82

4) E3 Fargo South 57, W2 Bismarck 54

Friday

Consolation semifinals

At Minot Municipal Auditorium

5) Waheton 57, Shanley 39

6) Bismarck 62, Minot 44

Semifinals

at MSU Dome

7) St. Mary’s 67, Century 62, OT

8) Fargo Davies 82, Fargo South 66

Saturday

at MSU Dome

Fifth place

9) Wahpeton 60, Bismarck 59

Third place

10) Century 72, Fargo South 58

Championship

11) Fargo Davies 62, St. Mary’s 55

Century 72, Fargo South 58

Fargo South (15-10): Colton Lloyd 6-13 2-2 18, Noah Poss 4-7 2-4 10, Zach Kellen 4-5 3-5 11, Dontae Gardner 2-8 5-5 9, Drew Fahrman 2-4 1-2 5, Josh Weiler 0-1 0-0 0, Ty Brooks 0-0 0-0 0, Ryan Green 1-1 0-0 3, Morris Kromah 0-0 0-0 0, Bucky Skiple 0-0 0-0 0, Cole Staigle 0-0 0-0 0, Austin Rozelle 1-1 0-0 2. Totals 20-40 13-18 58.

Century (23-2): Robert Hutchins 3-8 2-2 9, Alex Quist 2-3 0-0 6, Tyler Rudolph 5-11 0-0 10, Ramey Schatz 5-7 1-5 11, Ben Holen 4-9 0-0 11, Isaac Wahlin 2-2 1-1 5, Michael Feeney 0-1 0-0 0, Andrew Steinwand 0-1 0-0 0, Chris Kraft 0-0 0-0 0, Adam Geiger 0-0 0-0 0, Dalton Feeney 2-6 0-0 4, Riley Henderson 3-3 0-0 7, Logan Kress 2-3 0-0 5, Jake Little 2-4 0-0 4, Luke Leingang 0-0 0-0 0. Totals 30-58 4-8 72.

Halftime score: Century 36-27; 3-pointers: Fargo South 5-11 (Lloyd 4-6 Green 1-1, Poss 0-1, Weiler 0-1, Gardner 0-2), Century 8-15 (Holen 3-3, Quist 2-2, Henderson 1-1, Kress 1-1, Hutchins 1-3, Rudolph 0-1, Steinwand 0-1); Rebounds: Fargo South 21 (Kellen 6), Century 26 (Rudolph 7); Assists: Fargo South 10 (Lloyd 5), Century 11 (Hutchins 3, Quist 3); Turnovers: Fargo South 17, Century 10; Total fouls: Fargo South 14, Century 18; Fouled out: Century, Schatz.

Wahpeton 60, Bismarck 59

Bismarck (17-8): Taylor Schafer 2-15 6-6 11, James Iron Eyes 9-11 0-0 22, Dylan Werner 4-8 1-2 9, Stanley Jones 0-1 2-2 2, Jon Tharaldsen 4-5 1-4 9, Seth Heilman 0-3 0-0 0, Hayden Gibson 1-5 2-2 4, Nathan Dinga 0-0 0-0 0, Luke Keller 1-1 0-0 2. Totals 21-49 12-16 59.

Wahpeton (19-6): Jacob Grueneich 0-0 0-0 0, Jack Christensen 9-12 4-5 23, Brock Lingen 0-0 0-0 0, Derek Meyer 1-4 1-2 3, Michael Dassenko 0-2 0-0 0, Jamer Yaggie 0-0 1-2 1, Austin Ralph 1-3 0-0 2, Carson Zarak 3-6 6-8 13, Thomas Nelson 2-4 2-2 6, Blaze Irwin 5-9 1-2 12. Totals 21-40 15-21 60.

Halftime score: Bismarck 37-27; 3-pointers: Bismarck 5-17 (Iron Eyes 4-5, Schafter 1-8, Gibson 0-3, Heilman 0-1), Wahpeton 3-9 (Christensen 1-2, Zarak 1-3, Irwin 1-3, Ralph 0-1); Rebounds: Bismarck 23 (Werner 5), Wahpeton 27 (Christensen 8); Assists: Bismarck 6 (Iron Eyes 3), Wahpeton 5 (five with 1); Turnovers: Bismarck 8, Wahpeton 14; Total fouls: Bismarck 16, Wahpeton 16; Fouled out: None.

Girls basketball

Class A

State tournament

Thursday

Quarterfinals

at Minot Municipal Auditorium

1) W1 Bismarck 60, E4 Valley City 50

2) W3 Minot 62, E2 West Fargo 59

3) E1 Shanley 62, W4 Jamestown 50

4) E3 Fargo Davies 61, W2 Century 55

Friday

Semifinals

At MSU Dome

5) Minot 57, Bismarck 52

6) Shanley 73, Davies 37

Consolation semifinals

At Minot Municipal Auditorium

7) West Fargo 67, Valley City 49

8) Century 64, Jamestown 60

Saturday

At MSU Dome

Fifth place

9) Century 55, West Fargo 51

Third place

10) Bismarck 75, Davies 70

Championship

11) Shanley 53, Minot 29

Shanley 53, Minot 29

FARGO SHANLEY (23-2): Day 0-7 0-0 0, Fraase 3-8 0-0 8, Jacobson 7-21 11-12 28, Rotunda 4-9 0-0 10, Bucholz 0-5 0-4 0, Erie 1-3 2-2 5, Dietz 0-1 0-0 0, Saville 0-1 0-0 0, Weber 1-1 0-0 2. Totals 16-56 13-18 53.

MINOT (16-9): Moum 1-5 0-0 3, Bengson 0-7 0-0 0, S. Duttenhefer 1-2 0-0 2, Askvig 2-11 0-0 5, M. Duttenhefer 2-12 0-0 5, Reynolds 0-1 0-0 0, Hughes 1-1 1-2 3, Suko 3-7 0-2 8, Arnold 1-1 1-1 3, Schiele 0-2 0-0 0. Totals 11-49 2-5 29.

Halftime: FS 21, Minot 20. 3-pointers: FS 8-21 (Fraase 2-4, Jacobson 3-9, Rotunda 2-4, Bucholz 0-2, Erie 1-2), Minot 5-30 (Moum 1-5, Bengson 0-4, Askvig 1-5, Duttenhefer 1-9, Reynolds 0-1, Suko 2-4, Schiele 0-2). Rebounds: FS 35 (Fraase 10), Minot 46 (M. Duttenhefer 10). Assists: FS 10 (Jacobson 4), Minot 6 (Bengson 2, M. Duttenhefer 2). Total fouls: FS 12, Minot 16.

Bismarck 75, Fargo Davies 70

FARGO DAVIES (17-8): Papachek 2-5 1-2 6, Klabo 6-14 13-14 25, Hage 0-1 0-0 0, Olson 2-5 0-0 4, Hildre 4-6 2-3 10, Bergantine 2-7 1-2 7, Kottsick 1-3 3-4 6, Roehrich 1-2 0-0 2, Haugen 0-1 0-0 0, Malmanger 2-6 0-0 4, Erickson 3-3 0-1 6. Totals 23-53 20-26 70.

BISMARCK (22-3): Leingang 4-13 0-0 10, Trolliey 2-6 4-4 10, Hilzendeger 5-10 1-3 11, Engelhardt 5-15 15-18 25, Kiefer 1-7 1-5 4-6 7, Fisher 2-2 2-4 7, Schmidt 0-5 0-0 0, Mann 1-3 2-2 5. Totals 20-61 28-37 75.

Halftime: Bismarck 37, FD 31. 3-pointers: FD 4-14 (Papachek 1-2, Klabo 0-1, Hage 0-1, Bergantine 2-7, Kottsick 1-3), Bismarck 7-28 (Leingang 2-10, Trolliey 2-3, Hilzendeger 0-3, Kiefer 1-5, Fisher 1-1, Schmidt 0-3, Mann 1-3). Rebounds: FD 36 (Klabo 10), Bismarck 41 (Kiefer 9). Assists: FD 11 (Hage 5), Bismarck 13 (Trolliey 4). Total fouls: FD 28, Bismarck 20. Fouled out: Hilzendeger, Hildre.

Class B

State tournament

at Fargodome

Thursday

Quarterfinals

1) No. 2 Thompson vs. Beach, 1 p.m.

2) No. 3 Shiloh Christian vs. Kidder County, 2:45 p.m.

3) No. 1 Bishop Ryan vs. Lakota-Edmore, 6:30 p.m.

4) No. 4 Central Cass vs. Watford City, 8:15 p.m.

Friday

Consolation semifinals

5) Loser game 1 vs loser game 2, 1 p.m.

6) Loser game 3 vs. loser game 4, 2:45 p.m.

Semifinals

7) Winner game 1 vs. winner game 2, 6:30 p.m.

8) Winner game 3 vs. winner game 4, 8:15 p.m.

March 22

Seventh-place

Loser game 5 vs. loser game 6, 1 p.m.

Fifth-place

Winner game 5 vs. winner game 6, 2:45 p.m.

Third-place

Loser game 7 vs. loser game 8, 6 p.m.

Championship

Winner game 7 vs. winner game 8, 8:15 p.m.