BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 3-19

College Baseball

NJCAA

Madison College 10,

Williston State 0

WSC 000 000 xxx – 0 0 3

MC 110 332 xxx – 1 11 1

Highlights: WSC, no hits.

Late Monday

Wisconsin-Superior JV 17,

Dakota College at Bottineau 3

DCB 003 00- 3 4 1

WSJV 072 8x-17 12 1

W – Vanden Brandon; L -Cody Milliken

Highlights: DCB, Alphonzo Rigby 1-3, HR, 2 RBI, 2 R.

Marian JV 12,

Dakota College at Bottineau 2

DCB 000 02- 2 7 2

MJV 046 2X-12 11 1

Highlights: DCB, Jesse Turner 2-2, BB, Alphonzo Rigby 2-3.

College Softball

Division II

Minot State 10,

N.Y. Institute of Tech 3

MSU 005 004 1 – 10 16 1

NY 300 000 0 – 3 6 0

Jen Dixon, Mindy Loirmor (4), Darlene Truong and Sarah Nicks; Lia Matz, Monet Ormsby (3).

W – Lorimor; L – Matz

HR – None

Highlights: MSU, Lorimor 4.0 IP, 0 R, 2 H, 0 BB, 7 SO; MSU, Ali Cygan 2-4, R, 3 RBI.

NJCAA

Williston State 9,

Gateway Community College 0

WSC 022 020 3 – 9 14 1

GCC 000 000 0 – 0 8 0

Highlights: WSC, Haley Rowe 3-4, RBI, 3 R; WSC, Meggie Rietz 7.0 IP, 8 H, 0 R, 2 BB, 6 SO.

Willston State 9,

Gateway Community College 8

WSC 113 201 1 – 9 14 0

GCC 100 502 0 – 8 13 2

Highlights: WSC, Anna Morgan 3-4, 2 2B, 3B.

Men’s hockey

Division I?

NCHC?PLAYOFFS

Quarterfinals (Best-of-3)

March 13

Neb.-Omaha 4, Denver 3

March 14

W. Michigan 3, Minn.-Duluth 2

Denver 5, Neb.-Omaha 1

Miami (Ohio) 5, St. Cloud St. 4, OT

North Dakota 4, Colorado College 2

March 15

W. Michigan 4, Minn.-Duluth 3

Denver 2, Neb.-Omaha 0

Colorado College 3, North Dakota 2, OT

Miami (Ohio) 4, St. Cloud St. 3

March 16

North Dakota 4, Colorado College 3

Semifinals

At Target Center

Minneapolis

Friday

Miami (Ohio) vs. North Dakota, 4:08 or 7:38 p.m.

Denver vs. W. Michigan, 4:08 or 7:38 p.m.

Sunday

Third Place

Semifinal losers, 3:38 p.m.

Championship

Semifinal winners, 7:38 p.m.

NAHL

Central Division

Record Points

x-Austin 37-18-1 75

x-Aberdeen 34-18-4 72

x-Bismarck 30-21-5 65

x-Minot 22-31-3 47

Brookings 16-33-7 39

Midwest Division

Record Points

y-Fairbanks 42-13-1 85

x-Minnesota Wilderness 33-14-9 75

Coulee Region 31-24-0 62

Wenatchee 28-22-6 62

Kenai River 27-22-7 61

Minnesota Magicians 19-30-6 44

North Division

Record Points

x-Port Huron 33-14-8 74

Michigan 27-18-9 63

Janesville 27-23-4 58

Johnstown 26-24-5 57

Springfield 24-24-7 55

Soo 23-25-7 53

South Division

Record Points

x-Amarillo 37-13-5 79

x-Topeka 35-14-6 76

x-Rio Grande Valley 33-16-7 73

x-Wichita Falls 30-21-4 64

Lone Star 21-32-4 46

Corpus Christi 17-29-10 44

Odessa 14-37-5 33

x-clinched playoff berth

y-clinched division title

Boys Basketball

Class A

All-West Region team

Bismarck: Taylor Schafer, James Iron Eyes.

Century: Tyler Rudolph, Robert Hutchins, Dalton Feeney.

Dickinson: Luke Herauf.

Jamestown: Nick Fuchs.

Mandan: Jacob Hanson.

Minot: Colter Hustad, Dakota Halvorson, Noah Bosh.

St. Mary’s: Ben Weisbeck, Darius Sparks, Scott Nagel.

Turtle Mountain: Jonathon Parisien.

Williston: Jayden Ferguson.

Signings

College Softball

Williston State – Savannah Wells, Pocatello, Idaho.

Girls basketball

Class B

State tournament

at Fargodome

Thursday

Quarterfinals

1) No. 2 Thompson vs. Beach, 1 p.m.

2) No. 3 Shiloh Christian vs. Kidder County, 2:45 p.m.

3) No. 1 Bishop Ryan vs. Lakota-Edmore, 6:30 p.m.

4) No. 4 Central Cass vs. Watford City, 8:15 p.m.

Friday

Consolation semifinals

5) Loser game 1 vs loser game 2, 1 p.m.

6) Loser game 3 vs. loser game 4, 2:45 p.m.

Semifinals

7) Winner game 1 vs. winner game 2, 6:30 p.m.

8) Winner game 3 vs. winner game 4, 8:15 p.m.

March 22

Seventh Place

Loser game 5 vs. loser game 6, 1 p.m.

Fifth Place

Winner game 5 vs. winner game 6, 2:45 p.m.

Third Place

Loser game 7 vs. loser game 8, 6 p.m.

Championship

Winner game 7 vs. winner game 8, 8:15 p.m.

Prep Football

Badlands Bowl N.D. Roster

Name School Ht. Wt. Pos.

Mason Kramer Bishop Ryan 6’0 285 OL

Broderick Bosch Bishop Ryan 5’11 165 WR

Jacob Barth Century 5’11 215 RB

Aaron Doan Century 5’11 175 WR

Grant Gall Century 6’0 290 OL

Stanley Jones Bismarck 6’4 220 TE

Thomas Sease Bismarck 6’2 215 TE/FB

Ricardo Galindo Bismarck 5’7 160 RB

Zac Scalzo Bismarck 6’1 290 OL

Jay Liggins Bismarck 6’0 175 DB

Dylan Skabo Dickinson 5’10 155 WR

Mitch Mehrer Dickinson 6’1 205 OL

Levi Jordheim Dickinson 6’2 185 WR

Tanner Volson Drake-Anamoose 6’5 285 OL

Chris Ennen Fargo Davies 6’3 220 OL

Jordan Hjelseth Fargo Davies 5’10 165 RB

Tyler Trefethren Fargo South 6’2 270 DL

Drew Fahrman Fargo South 6’4 255 OL

Dallas Raftevold Fargo South 5’11 180 WR

Joe Mehrer Fargo South 6’2 295 C

Chad Bartosh GF Red River 6’3 185 QB

Jake Robson GF Red River 6’5 240 TE

Austin Creslak Hazen 6’3 270 OL

Hunter Fears Hazen 6’0 212 FB

Eric Bachmeier Kindred 6’2 185 WR

Brady Thielges LaMoure 5’10 185 RB

Wyatt Mund Milnor-NS 6’4 195 TE

Ben Love Minot 6’1 185 K

Kolton Larson Minot 6’2 205 FB

Jacob Holmen Minot 6’2 200 TE

Alex Yanosko Minot 6’2 212 QB

Levi Hoiby Stanley-PL 6’4 240 RB

Luke Bacon TGU 6’5 280 OL

Hunter Braaten Westhope-N-G 5’9 160 QB