BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 4-8

NAHL

Playoffs

(Best-of-five)

Central Division

No. 4 Minot 1, No. 1 Austin 1

April 4: Minot 8, Austin 6

April 5: Austin 2, Minot 1

Friday:?Minot vs. Austin, 7:35 p.m.

Saturday:?Minot vs. Austin, 7:35 p.m.

*Monday:?Austin vs. Minot, 7:05 p.m.

*If necessary

No. 3 Bismarck 2,

No. 2 Aberdeen 0

April 4: Bismarck 4, Aberdeen 2

April 5: Bismarck 5, Aberdeen 1

Friday: Bismarck vs. Aberdeen, 7:15 p.m.

*Saturday:?Bismarck vs. Aberdeen, 7:15 p.m.

*Monday:?Aberdeen vs. Bismarck, 7:15 p.m.

Midwest Division

No. 1 Fairbanks 1,

No. 4 Kenai River 1

April 4: Fairbanks 3, Kenai River 0

April 5: Kenai River 3, Fairbanks 2, OT

Tuesday: Kenai River vs. Fairbanks, 10 p.m.

*Wednesday:?Kenai River vs. Fairbanks, 10 p.m.

*Saturday: Fairbanks vs. Kenai River, 10:30 p.m.

No. 3 Wenatchee 2,

No. 2 Minnesota Wilderness 0

April 4: Wenatchee 3, Minnesota Wilderness 0

April 5: Wenatchee 4, Minnesota Wilderness 3Sunday: Minnesota Wilderness 4, Wenatchee 0

*Friday:?Wenatchee vs. Minnesota Wilderness, 9:05 p.m.

*Saturday:?Wenatchee vs. Minnesota Wilderness, 9:05 p.m.

North Division

No. 1 Port Huron 2,

No. 4 Johnstown 0

April 3: Port Huron 3, Johnstown 2

April 4: Port Huron 4, Johnstown 3, OT

Friday: Johnstown vs. Port Huron, 6:30 p.m.

*Saturday: Johnstown vs. Port Huron, 6 p.m.

*Monday:?Port Huron vs. Johnstown, 6 p.m.

No. 2 Michigan 2,

No. 3 Janesville 0

April 4: Michigan 4, Janesville 2

April 5: Michigan 5, Janesville 1

Friday: Janesville vs. Michigan, 6 p.m.

*Saturday: Janesville vs. Michigan, 6 p.m.

*Monday:?Michigan vs. Janesville, 6 p.m.

South Division

No. 1 Amarillo 2,

No. 4 Wichita Falls 0

April 4: Amarillo 4, Wichita Falls 2

April 5: Amarillo 4, Wichita Falls 3

Friday: Wichita Falls vs. Amarillo, 7:05 p.m.

*Saturday:?Wichita Falls vs. Amarillo, 7:05 p.m.

*Monday:?Amarillo vs. Wichita Falls, 7:05 p.m.

No. 2 Topeka 2,

No. 3 Rio Grande Valley 0

April 4: Topeka 3, Rio Grande Valley 1

April 5: Topeka 2, Rio Grande Valley 1, OT

Wednesday:: Rio Grande Valley vs. Topeka, 7:05 p.m.

*Thursday:?Rio Grand Valley vs. Topkea, 7:05 p.m.

*Monday:?Topeka vs. Rio Grande Valley, 7:15 p.m.

Prep Baseball

Class B

Bishop Ryan 10, Rugby 0, 4 inn.

BR 701 2x – 10 8 0

R 000 00 – 0 1 1

W – Austin Eggl; L – Evan Burckhard

Highlights: Mason Kramer 2-3, 3B, 3 RBI; Eggl 4.0 IP, H, 0 ER, BB, 4 SO.

Watford City 15,

Lewis & Clark 0, 5 inn.

L&C 000 00- 0 3 1

WC 106 8X-15 14 2

W -Andrew Sampsel; L -Aaron Schenfisch

Highlights: WC, Brandon Allex 4-4, Sampsel 3 IP, 1 H, 2 BB, 6 K.

Watford City 7,

Lewis & Clark 6, 5 inn.

L&C 004 20-6 7 2

WC 002 5X-7 11 1

W – Dustin Kleppen; L -Clay Hornberger

HR: L&C, Jordan Nelson; WC, Trent Grimes

Highlights: L&C, Nelson 3-3; WC, David Kline 2-2.

Des Lacs-Burlington 14,

Max-Garrison 0

DLB 202 325 0-14 10 0

MG 000 000 0- 0 3 3

W – Alex Davy; L – Lucas Gehring

Highlights: DLB, Cole Grosche 3-3, 3 RBI, 3 R, Davy 2-2, 2 RBI, 2; MG, Sloka 1-3, 2B.

Des Lacs-Burlington 7,

Max-Garrison 1, 3 inn.

DLB 331-7 9 1

MG 010-1 2 3

W – Cole Grosche; L – Frost

Highlights: DLB, Grosche 3-3, 2B, 3B, 4 RBI, Cole Hanenberg 1-3, 2B, 3 RBI; MG, Cargo 1-1, 3B.

Prep softball

Class B

Des Lacs-Burlington-Lewis & Clark 16, Wilton-Wing 6

DLB 307 213-16

WW 202 110- 6

Hits and errors not reported

W- Katrina Billadeau; L – B. Weisenburger

Highlights: DLB, Taelyn Pagel 2-5, LeAnne Van Berkom 2-5, 2B; WW, Weisenburger 2-3, 2B, T. Johnson 2-4.