BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Churches announce their schedules for Holy Week, Easter schedules announced by churches

Assembly of God

First, 1805-2nd St. SE Good Friday, 6:30 p.m., service; Easter, 8:30 and 11 a.m., worship.

River of Life, 400-22nd Ave. NW Easter, 8:30 to 10 a.m., breakfast, 10:30 a.m., worship.

Baptist

Cross Roads, 415-28th Ave. SE Good Friday, 6:30 p.m., service; Easter, 8 a.m., sunrise service with breakfast potluck to follow, 9:45 and 11 a.m., Sunday school and worship. No evening service on Easter.

Dakota, 916-5th Ave. SE Easter, 10:30 a.m., worship.

Immanuel, 1615-2nd St. SE Palm Sunday, 9:15 a.m., Sunday school, 10:30 a.m., worship; Maundy Thursday, 6 p.m., supper, 6:30 p.m., communion service; Easter, 8 a.m., youth-led worship, 8:45 a.m., breakfast, 9:15 a.m., Sunday school, 10:30 a.m., worship.

First, 200-3rd St. SW Good Friday, 7 p.m., worship; Easter, 9:30 to 10:25 a.m., refreshments, followed at 10:30 a.m. with worship, both at Minot Municipal Auditorium. Childcare will be available in the church during Easter worship.

North Hill, 524-21st Ave. NW Easter, 8 a.m., combined Calvary Chapel Minot and North Hill Baptist outdoor worship service with message by Pastor Bill Smith.

Catholic

Church of St. Therese, Little Flower, 919-8th St. NW Palm Sunday, 8:30 and 11 a.m., Mass; Holy Thursday, 7:30 p.m., Mass; Good Friday, 3 and 7 p.m., services; Holy Saturday, 9 p.m., Easter vigil Mass; Easter, 8:30 and 11 a.m., Mass.

Epiphany, Watford City Holy Thursday, 7 p.m., Mass of the Lord’s Supper; Good Friday, 3 p.m., service, and 7 p.m., Stations of the Cross; Holy Saturday, 9:30 p.m., Easter vigil Mass; Easter, 10:45 a.m., Mass.

Our Lady of Consolation, Alexander Easter, 8:30 a.m., Mass.

Queen of the Most Holy Rosary, Stanley Today, 5 p.m., Palm Sunday vigil Mass; Palm Sunday, 8:30 a.m., Mass; Good Friday, noon and 7:30 p.m., liturgy of the Lord’s Passion; Holy Saturday, 9 p.m., Easter vigil Mass; Easter, 8:30 a.m., Mass.

St. Ann’s, Berthold Palm Sunday, 11 a.m., Mass; Holy Thursday, 7 p.m., Mass of the Lord’s Supper followed by adoration until midnight; Good Friday, 3 p.m. liturgy of the Lord’s Passion; Easter, 11 a.m., Mass.

St. Boniface, Grenora Palm Sunday, 10 a.m., Mass; Holy Thursday, 7 p.m., Mass; Good Friday, 3 p.m., liturgy; Holy Saturday, 9 p.m., Easter vigil Mass; Easter, 10 a.m., Mass.

St. Cecilia, Towner Holy Thursday, 7 p.m., Mass of the Lord’s Supper; Good Friday, 3 p.m., Passion, veneration of the cross and Holy Communion; Holy Saturday, 9 p.m., Easter vigil Mass; Easter, 10 a.m., Mass.

St. Cecilia, Velva Holy Thursday, 7 p.m., Mass; Good Friday, 7 p.m., service; Holy Saturday, 9:15 p.m., Mass; Easter, 10:30 a.m., Mass.

St. John the Apostle, 2600 W. Central Ave. Holy Thursday, 7 p.m., Mass; Good Friday, 7 p.m., service; Holy Saturday, 9 p.m., Easter vigil Mass; Easter, 8 and 10:30 a.m., Mass.

St. John the Baptist, Trenton Palm Sunday, 11 a.m., Mass; Holy Thursday, 7 p.m., Mass; Good Friday, liturgy, 3 p.m.; Holy Saturday, 9 p.m., Easter vigil Mass; Easter, 11 a.m., Mass.

St. Joseph’s, Williston Today, 5 p.m., Palm Sunday vigil Mass; Sunday, 9 a.m., Mass, 2 p.m., Mass in Spanish; Holy Thursday, 7 p.m., Mass; Good Friday, 3 p.m., service; Holy Saturday, 9 p.m., Easter vigil Mass; Easter, 9 and 11 a.m., Mass, 2 p.m., Mass in Spanish.

St. Leo’s, 218-1st St. SE Holy Thursday, 7 p.m., Mass, with adoration until midnight; Good Friday, 2 and 7 p.m., services; Holy Saturday, no 4 p.m. Mass, 9 p.m., Easter vigil Mass; Easter, 8, 9:30 and 11 a.m., Mass.

St. Michael’s Ukrainian, 812 N. Main St. Palm Sunday, 4:30 p.m., Divine Liturgy with blessing of palm and willow branches; Monday through Wednesday, 6 p.m., Divine Liturgy; Holy Thursday, 6 p.m., vespers/liturgy of Lord’s Supper; Good Friday, 1 p.m., solemn vespers, outdoor procession, placing of body of Lord in tomb, followed by individual adoration; Easter, 4:30 p.m., outdoor procession of triumph, solemn Resurrection Divine Liturgy and blessing of Easter foods.

Sts. Peter and Paul, Karlsruhe Good Friday, 3 p.m., service; Easter, 8:30 a.m., Mass.

Our Lady of Grace, 707-16th Ave. SW Today, Mass, 4 p.m.; Palm Sunday, 8:30 and 10:30 a.m., Mass; Holy Thursday, 7 p.m., Mass; Friday, 3 p.m., worship; Holy Saturday, 9 p.m., Mass; Easter, 8:30 and 10:30 a.m., Mass.

Congregational

Old Memorial, south of Parshall on N.D. 1804 Easter, 6:45 a.m., sunrise service. Bring a chair and blanket; fellowship afterward.

Church of God

Eagles Wings Community Fellowship, 1500-2nd Ave. SW Easter, 10:30 a.m., worship.

West Minot, 1105-16th St. NW April 19, 7 p.m., musical, “The Choice”; Easter, 9 a.m., Sonrise breakfast, 10:30 a.m., musical “The Choice.”

United Church of Christ

Congregational United Church of Christ, 430 N. Broadway Maundy Thursday, 8 p.m., worship; Good Friday, noon, ecumenical service at All Saint’s Episcopal Church; Easter, 11 a.m., worship.

Hope, Granville Maundy Thursday, 5 p.m., worship; Good Friday, 7 p.m., ecumenical service at First Lutheran Church in Granville; Easter, 9 a.m., worship.

Episcopal

All Saints, 301 S. Main St. Palm Sunday, 10 a.m., Palm Sunday procession and Holy Eucharist; Wednesday, 5:30 p.m., Stations of the Cross; Maundy Thursday, 7 p.m., liturgy with Holy Eucharist, followed by all-night vigil of prayer; Good Friday, noon, ecumenical service, and 7 p.m., traditional Good Friday liturgy; Easter, 10 a.m., celebration of the Resurrection with Holy Eucharist, followed by children’s Easter egg hunt.

Evangelical Free

Trinity, 3500-4th St. SW Easter, 8:30 to 10:15 a.m., pancake breakfast, 10:45 a.m., worship.

Lutheran

Bethany, 215-3rd Ave. SE Palm Sunday, 8:15 and 10:45 a.m., reading of the Passion and a cantata by sanctuary choir, 9:15 a.m., brunch by LYO; Maundy Thursday, 6:45 p.m., worship; Good Friday, noon and 6:45 p.m., worship; Easter, 6:30 a.m., sunrise worship, 8:15 and 10:45 a.m., festival worship, 7:30 to 10:30 a.m., rolls and juice.

Bethel Free, 530-22nd Ave. NW Palm Sunday, 9 a.m., Sunday school, 10:30 a.m., worship; Good Friday, 7 p.m., Communion service; Easter, 9 a.m., breakfast, 10:30 a.m., worship.

Bread of Life, 1415-17th Ave. SW Palm Sunday, 9 and 11:15 a.m., worship; Maundy Thursday, worship, 7 p.m.; Good Friday, 7 p.m., worship; Saturday, 5 p.m., Easter vigil service; Easter, 8 and 10:30 a.m., worship, with breakfast from 9 to 10 a.m.

Christ, 502-17th St. NW Maundy Thursday, 7 p.m., worship with Holy Communion; Good Friday, 7 p.m., Tenebrae service; Silent Saturday, 5 p.m., worship with Holy Communion; Easter, 6:30 a.m., sunrise worship with Holy Communion; 8:30 and 10:45 a.m., festival worship with Holy Communion, 7:30 to 10:45 a.m., youth serving breakfast.

First, 120-5th Ave. NW Today, 5:30 p.m., worship; Palm Sunday, 9:30 a.m., worship; Maundy Thursday, 2 p.m., shut-in service in the chapel, 7 p.m., worship with First Communion; Good Friday, 8 p.m., Tenebrae service; Holy Saturday, 5:30 p.m., vigil service; Easter, 8:30 a.m., worship, 9:40 to 10:45 a.m., continental breakfast and Easter egg hunt, 11 a.m., worship.

Hope, rural Sawyer Palm Sunday, 9 a.m., worship; 9:45 a.m., brunch; Good Friday, 7 p.m., worship; Easter, 10 a.m., worship.

Hope, Surrey Palm Sunday, 10:30 a.m., worship, followed by farewell potluck for Pastor Kari Williamson; Wednesday, 6 p.m., soup, and 7 p.m., worship; Holy Thursday, 6 p.m., meal and 7 p.m., worship; Good Friday, 7 p.m., service; Easter, 10:30 a.m., worship with communion.

Living Word, 710-46th Ave. NE Maundy Thursday, 7 p.m., worship; Easter, 7:30 a.m., worship.

Lynch, near Minot Air Force Base Holy Saturday, 4 p.m., Easter service.

New Life, 710-46th Ave. NE Wednesday, 7 p.m., “The Historical and Spiritual Significance of Jesus in the Passover,” presented by Jews for Jesus, and the Lord’s Supper; Good Friday, 7:30 p.m., Tenebrae service with communion; Easter, 8:45 a.m., breakfast, 10:30 a.m,, worship.

Our Redeemer’s, 700-16th Ave. SE Good Friday, 7 p.m., worship; Easter, 8:30 and 10:45 a.m., worship.

Our Savior, 3705-11th St. SW Palm Sunday, 9:30 a.m. and 4 p.m., cantata, “Who Do You Say That I Am?”; Maundy Thursday, 6 p.m., seder experience; Good Friday, 5:15 p.m., crosswalk begins at Minot High School-Magic City Campus, 7 p.m., worship; Easter, 6:30 a.m., sunrise service, 8:15 a.m., traditional worship with communion, 9:30 a.m., traditional worship, 11 a.m., contemporary worship, 7:30 a.m. to 12:30 p.m., breakfast.

Peace, Burlington Sunday, 9:15 a.m., worship; Maundy Thursday, 7 p.m., worship with communion; Good Friday, 7 p.m., service; Easter, 9:15 a.m., worship.

St. Mark’s, 2209-4th Ave. NW Maundy Thursday, 7 p.m., worship with communion; Good Friday, 7 p.m., service; Easter, 8:30 and 11 a.m., worship with communion.

St. Peter’s, Sawyer Wednesday, 7 p.m., Maundy Thursday/Good Friday combined services; Easter, 5 p.m., worship.

St. Paul’s, 200 E. Burdick Expressway Palm Sunday, 8 and 10:30 a.m., worship, 9:15 a.m., “Easter Cantata”; Maundy Thursday, 7 p.m., worship with communion; Good Friday, 7 p.m., service; Easter, 7 a.m., sunrise service, 8 to 10 a.m., breakfast, 10:30 a.m., service.

Zion, 1800 Hiawatha St. Palm Sunday, 8:30 and 11 a.m., worship services with Communion and musical guest Rachel Kurtz, 9:30 a.m. to 1 p.m., pancake breakfast served by the youth; Maundy Thursday, 7 p.m., worship with Communion; Good Friday, noon, “The Way of the Cross” worship service, 7 p.m., worship; Easter, 8:30 and 11 a.m., worship.

Mennonite

Bible Fellowship Church, 1720-4th Ave. NW Good Friday, 7 p.m., communion service; Easter, 10:45 a.m., celebration of “I am the Resurrection and the Life.”

Methodist

Des Lacs Palm Sunday, 9 a.m., worship; Good Friday, 7 p.m., service; Easter, 8 a.m., worship followed by breakfast.

Faith, 5900 U.S. 83 N. Palm Sunday, 11 a.m., worship; Maundy Thursday, 7 p.m., joint service at Vincent United Methodist Church, 1024-2nd St. SE; Holy Saturday, 2:30 p.m., Easter egg hunt; Easter, 8 a.m., SonRose service followed by continental breakfast, 11 a.m., worship.

Vincent United, 1024-2nd St. SE Maundy Thursday, 7 p.m., worship with the Rev. Debra Ball-Kilbourne, speaker; Good Friday, 11:30 a.m. to 1 p.m., open communion; Easter, 8 a.m., SonRose service, 8:45 a.m., breakfast, 10 a.m., worship.

Orthodox

St. Peter the Aleut, 109-6th St. SE Palm Sunday, 10 a.m., liturgy, 7 p.m., bridegroom matins; Holy Monday, 7 p.m., bridegroom matins; Holy Tuesday, 7 p.m., bridegroom matins; Holy Wednesday, 7 p.m., Holy Unction; Holy Thursday, 10 a.m., liturgy, 7 p.m., matins of the Passions of the Lord; Holy Friday, 5 p.m., vespers and bringing out the shroud, 7 p.m., matins with lamentations; Holy Saturday, 10 a.m., liturgy, 11:30 p.m., matins of the resurrection and liturgy, followed by banquet; Sunday of Pascha, noon, Agape vespers.

Presbyterian

First, 1000-3rd St. NE – Maundy Thursday, 7 p.m., worship; Easter, 6:30 a.m. in the chapel (Steve Oster), 8:30 a.m. contemporary in the sanctuary (Mark Frueh), 9 a.m., in the chapel (Cheryl McCullough), 11 a.m. traditional in the sanctuary (Mark Frueh).