Area Scoreboard 4-13

Men’s hockey

Division I?

NCAA Tournament

FROZEN FOUR

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Semifinals

Thursday

Union 5, Boston College 4

Minnesota 2, North Dakota 1

Championship

Saturday

Union 7, Minnesota 4

Union (N.Y.) 7, Minnesota 4

Union403-7

Minnesota211-4

First Period: 1. Minnesota, Justin Kloos 16 (Nate Condon, Taylor Cammarata, 2:37. 2, Union, Shayne Gostisbehere 9 (Jeff Taylor, Eli Lichtenwald), 9:26. 3, Minnesota, Sam Warning 14 (Kyle Rau, Jake Parent), 10:03. 4, Union, Mike Vecchione 14 (Daniel Carr, Daniel Ciampini), 15:09. 5, Union, Eli Lichtenwald 9 (Shayne Gostisbehere), 16:06. 6, Union, Daniel Ciampini 23 (Max Novak, Matt Hatch), 17:03.

Second Period: 7, Minnesota, Taylor Cammarata 10 (Justin Kloos, Jake Parenteau), 1:13.

Third Period: 8, Union-Max Novak 15 (Kevin Sullivan, Sebastien Gingras), 5:31. 9, Minnesota, Hudson Fasching 14 (Travis Boyd, Mike Reilly), 16:20 pp. 10, Union, Kevin Sullivan 9 (Mat Bodie, Shayne Gostisbehere), 18:38. 11, Union, Mat Bodie 8 (empty net), 19:15.

Shots on goal: Union 20-14-15-49. Minnesota 15-18-07-40.

Goalies: Union, Colin Stevens (40 shots-36 saves). Minnesota, Adam Wilcox (48-42).

college baseball

Division II

Concordia-St. Paul 5,

Minot State 2

CSP 000 140 0 – 5 10 2

MSU 002 000 0 – 2 4 1

Adam Kramer, Josh Lenz (6), Colton Petron (7) and Brooks Beilke; Joshua Larsen, Alec Grothe (5) and Connor Moughtin.

W – Kramer; L – Larsen; Sv. – Petron

Highlights: CSP, Ryan Poppitz 2-4, RBI, Eric Fasnacht 1-2, RBI, R; MSU, Paul Vogelsang, 1-3, 2B.

Concordia-St. Paul 5,

Minot State 2

CSP 001 002 020 – 5 12 3

MSU 100 000 001 – 2 8 1

Zach Rengel, Yuji Suzuki (7) and Brooks Beilke; Austin Berntson, Doug Rolfson (7), Matthew Davis (8), Christopher Fischer (8), Conner Oliver (9) and Paul Vogelsang.

W – Rengel; L – Berntson; Sv. – Suzuki

HR – MSU, Ricco Walker

Highlights: CSP, Ryan Poppitz 2-3, 2B, RBI, Tyler Krekling 2-5, RBI, R, Beilke 2-5, RBI; MSU, Walker 1-1, HR, RBI, A.J. Begay 3-4, Oliver 2-4, 2B.

NJCAA

Williston State 17,

Lake Region State 1

LRSC 000 01x x – 1 1 3

WSC 581 30x x – 17 11 2

Highlights: WSC, Devin Gomez 2-2, 2 R, 3 RBI; WSC, Bridger Berrett 5 IP, H, R, BB, 11 SO.

Williston State 10,

Lake Region State 0

LRSC 000 00x x – 0 0 2

WSC 224 20x x – 10 8 0

Highlights: WSC, Grant Gibbard 5 IP, 0 R, 0 H, 0 BB, 9 SO.

College Softball

NJCAA

Williston State 11,

Lake Region State 1

LRSC 100 00x x – 1 3 1

WSC (11)00 00x x – 11 13 0

Highlights: Jasyn Mulcahy 3-3, 2 R, 2 RBI.

Williston State 23,

Lake Region State 3

LRSC 000 30x x – 3 4 2

WSC 298 40x x – 23 23 0

Highlights: Anna Morgan 2-4, HR, 2 R, 5 RBI.

Girls soccer

Minot 5, Jamestown 0

First half: 1. M, Taryn Love, 32nd minute; 2. M, Paige Melby, 32nd minute; 3. M, Love, 42nd minute.

Second half: 4. M, Love, 47th minute; 5. M, Lateasha Hughes, 74th minute.

Goaltender saves: M, Kaitlyn Stenberg – 2.

Minot 3, Grand Forks Red River 1

First half: 1. GFRR; 2. M, Taryn Love, 3. M, Love.

Second half: 4. M, Autumne Haskell

Goaltender saves: M, Kaitlyn Stenberg – 9.

NAHL

Playoffs

(Best-of-five)

Central Division

no. 1 Austin 2, no. 4 Minot 1

April 4: Minot 8, Austin 6

April 5: Austin 2, Minot 1

Friday:?Austin 2, Minot 1

Saturday:?Minot vs. Austin, late

*Monday:?Austin vs. Minot, 7:05 p.m.

No. 3 Bismarck 3,

No. 2 Aberdeen 0

April 4: Bismarck 4, Aberdeen 2

April 5: Bismarck 5, Aberdeen 1

Friday: Bismarck 5, Aberdeen 0

Midwest Division

No. 1 Fairbanks 2,

No. 4 Kenai River 2

April 4: Fairbanks 3, Kenai River 0

April 5: Kenai River 3, Fairbanks 2, OT

Tuesday: Fairbanks 5, Kenai River 2

Wednesday:?Kenai River 4, Fairbanks 3

Saturday: Fairbanks vs. Kenai River, late

No. 3 Wenatchee 2,

No. 2 Minnesota Wilderness 2

April 4: Wenatchee 3, Minnesota Wilderness 0

April 5: Wenatchee 4, Minnesota Wilderness 3Sunday: Minnesota Wilderness 4, Wenatchee 0

Friday:?Minnesota Wilderness 4, Wenatchee 2

Saturday:?Wenatchee vs. Minnesota Wilderness, late

North Division

No. 1 Port Huron 3,

No. 4 Johnstown 0

April 3: Port Huron 3, Johnstown 2

April 4: Port Huron 4, Johnstown 3, OT

Friday: Port Huron 4, Johnstown 3

No. 2 Michigan 3,

No. 3 Janesville 0

April 4: Michigan 4, Janesville 2

April 5: Michigan 5, Janesville 1

Friday: Michigan 3, Janesville 2

South Division

No. 1 Amarillo 3,

No. 4 Wichita Falls 0

April 4: Amarillo 4, Wichita Falls 2

April 5: Amarillo 4, Wichita Falls 3

Friday: Amarillo 3, Wichita Falls 2

No. 2 Topeka 3,

No. 3 Rio Grande Valley 0

April 4: Topeka 3, Rio Grande Valley 1

April 5: Topeka 2, Rio Grande Valley 1, OT

Wednesday: Topeka 3, Rio Grande Valley 2, OT

*If necessary

Prep baseball

Class A

Minot 11, Jamestown 1

JHS 000 10x x – 1 3 3

MHS 034 04x x – 11 8 1

Grant Larson, Shawn Danielson and Kolton Larson; Joey Gebhardt, Landon Weiser and Shawn Hogan.

W – Larson; L – Gebhardt

Highlights: MHS, Ben Bolinske 2-3, 3B, 3 RBI; MHS, Larson 4 IP, 2 H, ER, 5 BB, 4 SO.

Minot 8, Jamestown 5

JHS 003 02x x – 5 9 2

MHS 401 3xx x – 8 10 1

Jacob Holman and Braden Lach; Jesse Saxberg and Joey Gebhardt.

W – Holman; L – Saxberg

Highlights: MHS, Brady Lampert 2-2, 3B, 3 RBI.

Class B

Shiloh Christian 11,

Bishop Ryan 1

BR 001 00x x – 1 3 4

SC 240 23x x – 11 7 2

W – Andrew Hartman; L – Jarred Will

Highlights: SC, Hartman 5 IP, 3 H, R, 2 BB, 4 SO; SC, Hartman 2-4, 2B, 3 RBI; BR, Jake Magnuson 1-2, R, BB.

Bishop Ryan 2, Hazen 1

H 000 010 0 – 1 4 1

BR 100 001 x – 2 8 1

W – Tanner Sanders; L – Mason Wiedrich

Highlights: BR, Sanders 7 IP, 4 H, R, BB, 5 SO; H, Wiedrich 6 IP, 8 H, 2 R, 2 BB, 2 SO; BR, Tyler Allers 2-3, RBI.