BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 4-15

Boys track and field

Class A

Charlie Denton Invite

at Bismarck

Late Friday

Team results: 1. Bismarck 298.5; 2. Century 190.5; 3. St. Mary’s 76; 4. Minot 68; 5. Mandan 39; 6. New Salem-Almont 30, Legacy 1.

Individual results

100: 1. Hunter Johnson, B, 11.33; 2. Noah Krebs, SM, 11.51; 3. Zach Cofer, NS-A, 11.62; 4. Andrew Steinwand, C, 11.68; 5. Nathan Vetter, SM, 11.71; 6. Dan Perez, C, 11.75; 7. Austin Streyle, B, 11.88; 8. Tre Kinchen, Min, 11.92.

200: 1. Hunter Johnson, B, 23.48; 2. Andrew Steinwand, C, 23.91; 3. Lyndon Mertz, B, 23.93; 4. Nathan Vetter, SM, 24.03; 5. Noah Krebs, SM, 24.29; 6. Max Cook, C, 24.39; 7. Chance Unterseher, C, 24.50; 8. Sean Gunderson, Min, 24.60.

400: 1. Isaac Walth, B, 51.19; 2. Dylan Werner, B, 51.31; 3. Jacob Richter, C, 52.61; 4. Cody DeWitt, C, 53.51; 5. Max Hager, B, 53.93; 6. Hunter Puetz, SM, 54.20; 7. Gabe Meschke, Man, 54.34; 8. Logan Gross, C, 55.23.

800: 1. Sam Markle, B, 2:00.89; 2. Byrne Curl, SM, 2:03.65; 3. Sam Wilke, SM, 2:03.99; 4. Brad Kelly, C, 2:04.65; 5. Teegan Olson, Min, 2:05.70; 6. Gus Smrekar, SM, 2:07.68; 7. John Windsor, SM, 2:08.31; 8. Logan Fischer, B, 2:08.65.

1,600: 1. Tayler Wescom, B, 4:36.45; 2. Logan Fischer, B, 4:39.15; 3. Dan Bullinger, B, 4:40.16; 4. Cole Olson, B, 4:41.10; 5. Andrew Beach, Min, 4:42.12; 6. Andrew Kohler, C, 4:43.16; 7. Colton Arman, B, 4:43.31; 8. Jackson Carlson, B, 4:47.89.

3,200: 1. Matt Gotta, B, 9:39.94; 2. Preston Lerew, B, 9:57.30; 3. Ryan Fetch, C, 9:58.85; 4. Stuart Wolf, B, 10:14.00; 5. Tom Clausnitzer, B, 10:24.94; 6. Matt Bakken, B, 10:25.51; 7. Jamison Dietrich, C, 10:29.83; 8. Casey Loeks, SM, 10:45.16.

110 hurdles: 1. Chance Unterseher, C, 15.92; 2. Joel Crane, C, 16.17; 3. Zach Sweep, C, 16.77; 4. Thomas Sease, B, 17.16; 5. Chris Johanson, C, 17.26; 6. David Schwartz, SM, 17.26; 7. Kyler Berg, B, 17.58; 8. Blake Murphy, B, 17.78.

300 hurdles: 1. Thomas Sease, B, 40.83; 2. Sam Mastel, SM, 41.12; 3. Joel Crane, C, 41.66; 4. Nick Perrin, C, 41.81; 5. Casey Schaff, C, 42.36; 6. Blake Murphy, B, 42.98; 7. Kyler Berg, B, 44.70; 8. Christian Steffan, Min, 44.84.

400 relay: 1. Century (Dominic Neameyer, Andrew Steinwand, Nick Perrin, Landon Jochim), 43.92; 2. Minot, 44.10; 3. St. Mary’s, 44.67; 4. Bismarck, 44.87; 5. Mandan, 48.20.

800 relay: 1. Minot (Kimani Benjamin, Josh Pizzo, Karter Gorney, Alex Yanosko), 1:31.43; 2. Century, 1:33.78; 3. Bismarck, 1:36.94; 4. Mandan, 1:40.62.

1,600 relay: 1. Century (Dominic Neameyer, Landon Jochim, Andrew Steinwand, Jacob Richter), 3:26.33; 2. Bismarck, 3:29.76; 3. Minot, 3:33.75; 4. St. Mary’s, 3:35.91; 5. Bismarck, 3:49.31.

3,200: 1. Bismarck (Dylan Werner, Sam Markle, Preston Lerew, Matt Gotta), 7:48.49; 2. St. Mary’s, 8:18.39; 3. Century, 8:20.95.

High jump: 1. Taylor Schafer, B, 6-00; 2. Lucas Mayer, C, 5-10; T3. Joel Crane, C, 5-08; T3. Dallas Horner, B, 5-08; 5. Anray Fiers, Min, 5-08; 6. Chris Johanson, C, 5-06; 7. Kimani Benjamin, Min, 5-06; 8. Zach Newton, L, 5-04.

Long jump: 1. Alex Yanosko, Min, 21-04.50; 2. Zach Cofer, NS-A, 20-05.50; 3. Isaac Walth, B, 20-05; 4. Dan Perez, C, 20-04; 5. Dominic Neameyer, C, 20-01; 6. Dallas Horner, B, 19-11; 7. Jacob Schettler, C, 19-02.50; 8. David Schwartz, SM, 18-11.50.

Triple jump: 1. Zach Cofer, NS-A, 44-03; 2. Thomas Sease, B, 41-07.50; 3. Spencer Rebel, NS-A, 39-09; 4. Colton Stoltz, Man, 39-02; 5. Taylor Schafer, B, 39-01; 6. Kyle Sease, B, 38-05; 7. Tyler Frank, Min, 38-04.50; 8. Travis Vatnsdal, C, 36-09.

Pole vault: 1. Lyndon Mertz, B, 13-00; 2. Justin Gardner, C, 13-00; 3. Henry Weikum, B, 13-00; 4. Ben Love, Min, 12-06; 5. Mikey Knapp, B, 12-00; 6. Ty Haaland, B, 11-00; 7. Kevin Vanderpan, C, 10-06.

Javelin: 1. Jacob Marschner, Man, 161-10; 2. Dustin Hermanson, Man, 161-04; 3. Tyler Ruldoph, C, 155-04; 4. Isaac Walth, B, 147-07; 5. Derrick Markel, Man, 146-01; 6. Chance Unterseher, C, 144-06; 7. Travis Vatnsdal, C, 143-03; 8. Stanley Jones, B, 142-10.

Discus: 1. Jaden Friedt, B, 156-05; 2. Thomas Sease, B, 139-11; 3. Jordan Rau, B, 139-05; 4. Michael Dukart, C, 138-03; 5. Bostin Svihovee, C, 136-07; 6. Ian Hyde, Min, 134-05; 7. Luke Keller, B, 133-11; 8. Derrick Markel, Man, 128-09.

Shot put: 1. Jaden Friedt, B, 48-05; 2. Jordan Rau, B, 47-07; 3. Michael Dukart, C, 47-05; 4. Stanley Jones, B, 47-04; 5. Drake Ofsthun, Min, 47-03; 6. Ian Hyde, Min, 46-08; 7. Luke Keller, B, 46-00; 8. Jackson Grad, SM, 45-01.

Girls track and field

Class A

Charlie Denton Invite

at Bismarck

Late Friday

Team results: 1. Century 267.1; 2. Bismarck 184.2; 3. Minot 107.2; 4. Fargo Davies 89.5; 5. Hillsboro-Central Valley 34; 6. St. Mary’s 6.

Individual results

100: 1. Cara Haussler, B, 12.59; 2. Myranda Merkel, C, 12.71; 3. Teris Erving, Min, 13.00; 4. Andrea Kelsch, C, 13.32; 5. Bailey Reiner, B, 13.34; 6. Morgan Kleinjan, C, 13.40; 7. Katelyn Carlson, FD, 13.54; 8. Kylie Pastian, H-CV, 13.61.

200: 1. Cara Haussler, B, 25.96; 2. Andrea Kelsch, C, 26.62; 3. Myranda Merkel, C, 26.88; 4. Bailey Reiner, B, 27.59; 5. Lindsey Mcginnis, C, 27.64; 6. Morgan Kleinjan, C, 27.91; 7. Madison Milbrath, Min, 28.10; 8. Maria Slette, FD, 28.68.

400: 1. Morgan Miller, B, 59.29; 2. Kylie Yineman, C, 1:03.22; 3. Madison Milbrath, Min, 1:03.82; 4. Sierra Link, C, 1:04.03; 5. Jacklyn Kraft, C, 1:04.46; 6. Jaycee Walter, B, 1:04.52; 7. Kylie Alexander, Min, 1:05.27; 8. Sophie Bengson, Min, 1:05.76.

800: 1. Annika Rotvold, H-CV, 2:21.42; 2. Kelby Anderson, C, 2:21.95; 3. Libby Fontenot, B, 2:28.14; 4. Ali Matter, FD, 2:28.44; 5. Jaiden Schutte, C, 2:28.98; 6. Karlie Goldade, C, 2:30.18; 7. Katie Bye, FD, 2:34.16; 8. McKenna Vetter, FD, 2:39.24.

1,600: 1. Katie Bye, FD, 5:30.60; 2. Ali Matter, FD, 5:32.78; 3. Grace Gannon, B, 5:33.98; 4. McKenna Vetter, FD, 5:34.03; 5. Mandy Stenehjem, C, 5:35.19; 6. Kennedy Hagness, B, 5:41.38; 7. Bridget Henne, FD, 5:51.26; 8. Dani Vallie, C, 5:53.83.

3,200: 1. Brittany Brownotter, B, 11:23.41; 2. Lexi Zeis, B, 11:28.57; 3. Brittney Humphrey, C, 12:03.85; 4. Morgan Pierce, SM, 12:17.05; 5. Laura Laber, C, 12:22.86; 6. Bridget Henne, FD, 12:38.30; 7. Meg Super, Min, 12:44.51; 8. Brittany Materi, SM, 12:57.79.

100 hurdles: 1. Natalee Todd, B, 16.63; 2. Lauren Clausnitzer, B, 17.24; 3. Brooke Gayton, C, 17.55; 4. Josie Anderson, C, 17.74; 5. Tori Ihry, FD, 17.80; 6. Kaia Beil, FD, 17.90; 7. Calista Moch, C, 18.11; 8. Lauren Wilson, B, 18.37.

300 hurdles: 1. Rachel Dryburgh, H-CV, 47.25; 2. Sophie Bengson, Min, 47.86; 3. Kylie Alexander, Min, 48.52; 4. Lauren Clausnitzer, B, 49.25; 5. Shelby Arman, B, 49.30; 6. Kaia Beil, FD, 49.72; 7. Brooke Gayton, C, 50.15; 8. Tori Ihry, FD, 50.25.

400 relay: 1. Century (Myranda Merkel, Haley Smith, Lindsey Mcginnis, Morgan Kleinjan), 50.33; 2. Fargo Davies, 51.97; 3. Minot, 52.59.

800 relay: 1. Bismarck (Morgan Miller, Cara Haussler, Kaitlyn Page, Jaycee Walter), 1:46.97; 2. Century, 1:47.04; 3. Fargo Davies, 1:51.46; 4. Minot, 1:52.77.

1,600 relay: 1. Bismarck (Jaycee Walter, Morgan Miller, Cara Haussler, Kaitlyn Page), 4:10.39; 2. Fargo Davies, 4:16.87; 3. Century, 4:22.36; 4. Minot, 4:29.92.

3,200 relay: 1. Century (Kelby Anderson, Sierra Link, Jen Benz, Jaiden Schutte), 9:54.99; 2. Hillsboro-Central Valley, 10:10.11; 3. Minot, 10:41.98.

High jump: 1. Rachel Schumacher, B, 5-01; T2. Calista Moch, C, 4-11; T2. Macy Lynch, C, 4-11; T2. Teris Erving, Min, 4-11; T2. Cassidy Wilhelm, C, 4-11; T2. Natalee Todd, B, 4-11; 7. Estee Schmidt, B, 4-09; 8. Jaycee Walter, B, 4-09.

Long jump: 1. Bailey Reiner, B, 16-07; 2. Shelby Arman, B, 16-06; 3. Elise Bauman, C, 16-04; 4. Kylie Pastian, H-CV, 16-03; 5. Macy Lynch, C, 15-10; 6. Natalee Todd, B, 15-09; 7. Lexi Spots, C, 15-08.50; 8. Kylee Bergantine, FD, 15-07.

Triple jump: 1. Rachel Schumacher, B, 34-02.50; 2. Emma Sandy, Min, 33-10.50; 3. Josie Anderson, C, 33-02; 4. Mikayla Montgomery, C, 33-00.50; 5. Kylee Bergantine, FD, 32-04; 6. Elise Bauman, C, 31-07.50; 7. Cassidy Wilhelm, C, 31-07; 8. Diamonde O’Connor, FD, 31-04.

Pole vault: 1. Lauren Gietzen, C, 10-03; 2. Brecklyn Huntley, B, 9-09; 3. Claire Riley, FD, 8-09; 4. Morgan Gietzen, C, 8-03; 5. Elise Bauman, C, 8-03.

Javelin: 1. Jessica Drady, Min, 102-07; 2. Regan Dennis, C, 97-07; 3. Jordyn Jossart, C, 96-00; 4. Kessidy Lee, C, 95-10; 5. Halle Sherek, C, 91-06; 6. Mackenzie Gleason, Min, 90-10; 7. Irelyn Huntley, B, 86-08; 8. Kayla Demarais, FD, 84-03.

Discus: 1. Mackenzie Gleason, Min, 118-00; 2. Maggie Schwarzkopf, C, 112-01; 3. Jessica Drady, Min, 111-02; 4. Whitney Perrin, C, 110-09; 5. Ali Hasche, C, 106-06; 6. Kelsie Hall, C, 106-02; 7. Brittany Hawkinson, B, 103-06; 8. Melora Haagenson, Min, 101-01.

Shot put: 1. Maggie Schwarzkopf, C, 42-03; 2. Kelsie Hall, C, 39-05; 3. Else Nelson, Min, 38-10; 4. Aubrey Malnorie, C, 38-06; 5. Whitney Perrin, C, 37-06; 6. Ali Hasche, C, 35-11; 7. Aliison Rabe, Min, 34-05; 8. Mackenzie Gleason, Min, 34-02.

College softball

Division II

Minot State 6, Concordia-St. Paul 4

MSU 000 022 2 – 6 10 0

CSP 010 210 0 – 4 12 1

Mindy Lorimor and Darlene Truong; Stephanie Kappes and Elena Koncar.

W – Lorimor; L – Kappes

HR – MSU, Jen Dixon

Highlights: MSU, Dixon 1-3, HR, RBI, R, Stacy Fournier 2-4, 2 RBI, R, Ali Cygan 1-4, 2B, RBI; C-SP, Cassie Bertelsen 2-3, 2B, 2 RBI, R, Liz Jarosz 2-4, RBI.

Concordia-St. Paul 9, Minot State 5

MSU 001 301 0 – 5 15 3

CSP 151 110 x – 9 13 2

Jen Dixon, Jenn Spencer (2), Leyna Downey (6) and Darlene Truong; Linzy Heim, Stephanie Kappes (5) and Elena Koncar.

W – Heim; L – Dixon; Sv. – Kappes

HR – MSU, Dixon; C-SP, Jaime Fleischhacker

Highlights: MSU, Dixon 2-3, HR, 2 RBI, R, Ali Cygan 2-4, RBI, Rachel Burdette 2-4, 2B, R; C-SP, Fleischhacker 1-4, HR, RBI, R, Bekah Roth 3-5, 2 RBI, R, Teona Zepeda 2-4, 2B, 2 RBI, R, Koncar 2-3, RBI, R.

College Baseball

NJCAA

Late Sunday

Miles City 12, Dakota College

at Bottineau 2

DCB 000 200 x – 2 3 1

MC 222 231 x – 12 15 0

W – Roberts; L – Hebel

Highlights: DCB, Turner 2-3; DCB, Bronson 1-3

Miles City 14, Dakota College

at Bottineau 1

DCB 000 01x x – 1 4 0

MC 022 (10)xx x – 14 8 0

W – Ganar; L – Newberry

Highlights: DCB, Thompson 1-2; DCB, Riglin 1-2, R; DCB, Denny 1-2

Late Saturday

Miles City 11, Dakota College

at Bottineau 0

DCB 000 00x x – 0 2 0

MC 225 6xx x – 11 11 0

W – Horn; L – Thompson

Highlights: DCB, Drewry 2-2

Miles City 18, Dakota College

at Bottineau 0

DCB 000 00x x – 0 1 1

MC (11)04 3xx x – 18 12 0

W – Cortese; L – Milliken

Highlights: DCB, Brooks 1-2