Area Scoreboard 4-19

College baseball

Division II

Winona State 7, Minot State 4

WSU 201 121 0 – 7 12 0

MSU 001 030 0 – 4 10 0

Chase Blazier, Scott Freiburger (7) and Nathan Krause; Joshua Larsen, Doug Rolfson (5), Jamin Heller (7) and Connor Moughtin.

W – Blazier; L – Larsen; Sv. – Freiburger

HR – WSU, Tyler Nehring

Highlights: WSU, Nehring 3-3, HR, 2B, RBI, 3 R, Jesus Cazares 2-4, 2B, 3 RBI, Lucas Warren 2-4, 2B, RBI, R; MSU, A.J. Begay 3-4, 2B, 2 RBI, R, Conner Oliver 3-4, 2B, RBI, 2 R.

Winona State 13, Minot State 4

WSU 201 320 113 – 13 14 2

MSU 202 000 000 – 4 8 1

Will Lundquist and Nathan Krause; Austin Berntson, Alec Grothe (5), Christopher Fischer (8), Jeff Irving (9) and Paul Vogelsang.

W – Lindquist; L – Berntson

HR – WSU, Travis Evanson (2), Tyler Nehring

Highlights: WSU, Evanson 2-5, 2 HR, 4 RBI, 3 R, Nehring 4-4, HR, 2B, 3 RBI, 3 R, Ryan Nyhagen 2-4, 2 RBI, R; MSU, Andrew Roach 2-4, 2B, RBI, 2 R.

College softball

Division II

Minnesota Duluth 6,

Minot State 3

UMD 002 004 0 – 6 9 2

MSU 020 001 0 – 3 5 1

Mindy Lorimor, Jenn Spencer (6) and Darlene Truong; Sam Hartmann, Mariah Schultz (5), Cayli Sadler (6) and Ashley Lewis.

W – Schultz; L – Lorimor; Sv. – Sadler

HR – MSU, Katie Backes; UMD, Ashley Schilling

Highlights: MSU, Backes 1-2, HR, 2 RBI, BB; UMD, Sami Schnyder 2-4, 2 RBI.

Minnesota Duluth 7,

Minot State 2

UMD 000 061 0 – 7 12 0

MSU 002 000 0 – 2 5 3

Alyssa Cornejo, Jen Dixon (4), Mindy Lorimor (5) and Darlene Truong; Cayli Sadler and Ashley Lewis

W – Sadler; L – Dixon

HR – UMD, Megan Mullen

Highlights: UMD, Mullen 2-4, HR, 2 RBI, 2 R, Sadler 7 IP, 5 H, 2 R, BB, 5 SO; Melissa Bell 1-2, 2B, RBI.

Men’s track and field

Division II

Northern State Open

in Aberdeen, S.D.

(Winners and MSU top three)

100: 1. Josh Alden, unattended, 10.96; 2. Farai Madungwe, MSU, 11.13; 3. Chigozie Anaukwu, MSU, 11.15.

200: 1. Tyler Bates, MSU, 22.04; T3. Farai Madungew, MSU, 23.14.

400: 1. Tyler Bates, MSU, 50.96; 3. Josh Sandy, MSU, 52.74.

800: 1. Chalmer Combellick, Minnesota Morris, 2:04.00.

1,500: 1. Jason Dowell, MSU-Moorhead, 4:14.64.

3,000: 1. Jason Dowell, MSU-Moorhead, 9:25.09.

110 hurdles: 1. Nathan Harder, Minnesota-Morris, 15.04.

400 hurdles: 1. Tyler Flatland, MSU, 56.44.

400 relay: 1. Northern State, 44.25; 2. Minot State (Lucas Leitner, Darin Malafa, Cyrille Litche Zouogbo, Farai Madungwe), 44.33.

1,600 relay: 1. Northern State, 3:32.48; 2. Minot State (Tyler Bates, Josh Sandy, Darin Malafa, Tyler Flatland), 3:39.51.

High jump: 1. Marshal Pederson, MSU-Moorhead, 6-02.

Long jump: 1. Jaime Heinen, unattached, 22-07.75; 2. Cyrille Litche Zouogbo, MSU, 21-08.75.

Triple jump: 1. Zach Feil, unattached, 43-09.25; 2. Cyrille Litche Zouogbo, MSU, 41-01.75.

Pole vault: 1. Mitch Valli, unattached, 15-11; 2. Kirk Capdeville, MSU, 15-05.

Javelin: 1. Caleb Mattila, unattached, 168-09; 3. Phil Streccius, MSU, 157-05.

Discus: 1. Cody Snyder, unattached, 178-10.

Shot put: 1. Andrew Werk, MSU-Moorhead, 46-04.25.

Hammer throw: 1. Garrett Tenney, Jamestown, 173-04.

Women’s track and field

Division II

Northern State Open

in Aberdeen, S.D.

(Winners and MSU top three)

100: 1. Makenzie Hageman, Northern State, 11.89.

200: 1. Makenzie Hageman, Northern State, 25.74; 2. Sienna Dailey, MSU, 26.54.

400: 1. Sienna Dailey, MSU, 1:00.52.

800: 1. Erica Clark, MSU, 2:31.69.

1,500: 1. Emily Mammenga, MSU-Moorhead, 5:02.25.

3,000: 1. Nicole Arnold, Northern State, 11:23.11; 2. Allison Windish, MSU, 11:24.51.

3,000 steeplechase: 1. Aleona Reyes, Jamestown, 12:10.42; 2. Samantha Huether, MSU, 12:33.24.

100 hurdles: 1. Madeline Fluharty, Northern State, 14.90.

400 hurdles: 1. DelRay Audet, MSU, 1:07.54.

400 relay: 1. Northern State, 50.97; 2. Minot State (Dijah Nash, Breanne Sherlock, Allie Helterbran, Mary Roy), 53.03.

1,600 relay: 1. Minot State (DelRay Audet, Erica Clark, Mary Roy, Sienna Dailey), 4:12.25.

High jump: 1. Kaitlin Kamm, Minnesota-Morris, 5-01.75.

Long jump: 1. Allie Helterbran, MSU, 16-05.25.

Triple jump: 1. Mary Roy, MSU, 33-05.75; 2. Allie Helterbran, MSU, 32-11.75.

Pole vault: 1. Emerald Gyuricza, Jamestown, 10-00.

Javelin: 1. Kara Nygaard, MSU-Moorhead, 148-02.

Discus: 1. Mariah Nelson, Northern State, 132-11; 3. Kamilaha Vanterpool, MSU, 126-03.

Shot put: 1. Mariah Nelson, Northern State, 40-10.25.

Hammer throw: 1. Jessica Meland, Valley City State, 165-00; 3. Kamilaha Vanterpool, MSU, 145-11.