Area Scoreboard 4-22

Men’s golf

Division II

Bemidji State Invite

at Blueberry Pines

Team results: 1. Minot State 309; 2. Bemidji State 312; 3. Minnesota Crookston 325.

Individual top 10: 1. Andrew Benson, BSU, 75; T2. Nick Liebel, MSU, 76; T2. Karson O’Keefe, MSU, 76; T2. Kowan O’Keefe, MSU, 76; 5. Jesse Roscoe, UMC, 77; T6. Aaron Leintz, BSU, 78; T6. Joe Selle, BSU, 78; 8. Michael Roedl, UMC, 79; T9. Cody Sueschscherer 81; T9. Andrew Ellefsen, BSU, 81.

Other MSU scores

Casey Gleich 83; Shadreck Chiweshe 86.

Boys golf

Minot Invite

at Souris Valley Golf Course

Par: 72, Yardage: 6,759

Team results: 1. Minot 314; 2. Jamestown 315; 3. Century 322; 4. Bismarck 337; 5. St. Mary’s 338; 6. Mandan 348; 7. Dickinson 352; 8. Turtle Mountain 367; 9. Williston 369.

Individual top 10: 1. Austin Rene, J, 73; T2. Jersey Kelly, Min, 75; T2. Drew Lingle, C, 75; 4. Seth Gillis, TM, 76; T5. Jayden Gimbel, B, 77; T5. Brandon Stahlhut, J, 77; 7. Cody Reynolds, Min, 78; T8. Keaton Leininger, C, 79; T8. Taran Albright, Min, 79; T8. Jordan Smith, SM, 79.

Results by team

Minot (314): Ty Jones 82, Ian Geller 84, Ryan Keller 90.

Jamestown (315): Nick Stockert 81, Jakobi Lux 84, Bailey Hoggarth 95, Ty Spitzer 97.

Century (322): Austin Schauer 83, Kendrick Heck 85, Spencer Marchus 90, Jordan Christianson 98.

Bismarck (337): Connor Hellman 83, Cody Evanson 88, Ryan Clancy 89, Hunter Morris 90, Jordan Ruff 101.

St. Mary’s (338): Grant Dvorak 81, Carter Klein 86, Grant Dockter 92, Victor Fleck 92, Thomas Krieger 96.

Mandan (348): Colton Murphy 82, Erik Porter 85, Tucker Bruington 88, Chandler Bundeson 93, Zach Weise 97, Lukas Masseth 102.

Dickinson (352): Tony Kostelecky 85, Alex Priebe 85, Carter Donnan 88, Davis Donnan 94, Matt Schaefer 94, Alex Turcotte 96.

Turtle Mountain (367): Jackson Davis 84, Brandon LaFountain 97, Shawn Azure 110, Seth Azure 110, Kyle Charette 118.

Williston (369): Jacob Kuernum 88, Travis Kuhn 90, Trevor Powell 92, Tyler Odegard 99, Cole Weltikol 103, Austin Anderson 108.

Legacy (NS): Cole Svihovee 94, Darren Wilke 103, Brian Swanberg 114.

Prep baseball

Class B

Velva-Drake-Anamoose 9, Garrison-Max 2

GM 002 000 0 – 2 4 5

VDA 000 252 x – 9 14 4

W- Engebretson; L – Gering

Highlights: VDA – B. Dean 2-4, I. Effertz 2-3, Engebretson 2-4 9K, N. Effertz 2-4, Vedaa 2-3; GM – A. Bendickson 2-3.

Velva-Drake-Anamoose 5, Garrison-Max 1

GM 000 01 – 1 3 4

VDA 410 0x – 5 4 1

W – Bright; L – Zacharias

Highlights: VDA, Brad Dean 2-2.

Harvey-Wells County 14,

North Star 0

HWC 430 16 – 14 8 0

NS 000 00 – 0 2 1

W – Shaun Kaurajian; L – Christian Kvilvang

Prep Softball

Class A

Bishop Ryan 6, Century 2

BR 111 201 0 – 6 10 1

C 000 101 0 – 2 5 2

W – Hannah Stewart; L – Cassidy Miller

HR – C, Morgan Menge

Highlights: BR, Stewart 2-4, RBI, Sheyenne Schmidt, 1-3, 2 RBI.

Bishop Ryan 2, Century 0

BR 000 110 0 – 2 6 1

C 000 000 0 – 0 0 1

W – Brieann Backes; L – Kaylyn Herold

Highlights: BR, Backes 7 IP, 0 H, 6 K.

Class B

Watford City 19,

Des Lacs-Burlington-Lewis & Clark 5

WC 806 14 – 19 17 0

DLBLC 000 32 – 5 7 0

W – Tori Hopkins; L – Katrina Billadeau