Area Scoreboard 7-22

Legion Baseball

Class AA

Pev Evans tournament

Championship game

Late Sunday

Rapid City 10, Minot 1

M 001 00 – 1 5 2

RC 105 4x – 10 10 1

Shawn Danielson, Alex Arrayan (3), Brady Lampert (4) and Braden Lach; Matt Vickers and Tarau Tucker.

W – Vickers; L – Danielson

Highlights: M, Grant Larson 1-2, RBI, Alex Mack 2-3, 2B, R; RC, Tanner Simons 3-3, 3 2B, 4 RBI, 3 R, Matt Minnick 2-3, 3 RBI, R, Eric Petry 2-3, 2 RBI, R, Carter Weuik 2-3, 2 R, Vickers 5 IP, 5 H, ER, 7 K, BB.

Vistas season stats

Through July 20

Top five

Batting

Hits

1. Grant Larson 53

2. Alex Mack 50

3. Hunter Duttenhefer 45

4. Austin Eggl 43

5. Chandler Jacob 41

Doubles

1. Grant Larson 15

2. Alex Mack 13

3. Brady Lampert 10

4. Chandler Jacob 8

5. Trever Ringoen 6

Triples

1. Alex Mack 3

T2. Austin Eggl 1

T2. Brady Lampert 1

Home runs

T1. Grant Larson 4

T1. Brady Lampert 4

T3. Dalton Cooper 3

T3. Alex Mack 3

T5. Travis Walker 1

T5. Austin Eggl 1

RBIs

1. Grant Larson 60

2. Brady Lampert 35

T3. Austin Eggl 25

T3. Alex Mack 25

5. Dalton Cooper 22

Runs scored

1. Chandler Jacob 49

2. Alex Mack 46

3. Brady Lampert 44

4. Austin Eggl 28

5. Grant Larson 27

Average

1. Grant Larson .405

2. Hunter Duttenhefer .385

3. Alex Mack .350

4. Brady Lampert .347

T5. Trever Ringoen .333

T5. Austin Eggl .333

On-base percentage

1. Trever Ringoen .543

2. Brady Lampert .509

3. Grant Larson .494

4. Chandler Jacob .472

5. Alex Mack .456

Pitching

Innings

1. Demitry Zafra 39

2. Trever Ringoen 34.2

3. Hunter Duttenhefer 34.1

4. Grant Larson 34

5. Chandler Jacob 28.2

Wins

T1. Dalton Cooper 4

T1. Grant Larson 4

3. Trever Ringoen 3

T4. Alex Arrayan 2

T4. Austin Eggl 2

T4. Hunter Duttenhefer 2

T4. Shawn Danielson 2

ERA (minimum 10 IP)

1. Grant Larson 3.08

2. Dalton Cooper 3.31

3. Hunter Duttenhefer 3.46

4. Travis Walker 3.88

5. Trever Ringoen 4.24

Class A

West Region tournament

at Makoti

Wednesday

First round

1) Bottineau vs. Makoti, 11 a.m.

2) Velva vs. Washburn, 2 p.m.

Second round

3) Beulah vs. Winner Game 1, 5 p.m.

Thursday

Second round

4) Watford City vs. Winner Game 2, 11 a.m.

Loser-out

5) Loser Game 2 vs. Loser Game 3, 2 p.m.

6) Loser Game 1 vs. Loser Game 4, 5 p.m.

Friday

Semifinal

7) Winner Game 3 vs. Winner Game 4, 11 a.m.

Loser-out

8) Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 2 p.m.

9) Loser Game 7 vs. Winner Game 8, 5 p.m.

Saturday

Championship

10) Winner Game 7 vs. Winner Game 9, 2 p.m.

11) Winner Game 10 vs. Loser Game 10, 5 p.m. (if necessary)

Class B

Central Region tournament

in Carrington

Wednesday

1) No. 1 Gardner vs. No. 8 H-F/No. 9 Hillsboro-Central Valley, 10 a.m.

2) No. 4 Mayville vs. No. 5 Hatton, 12:30 p.m.

3) No. 2 Nelson County vs. No. 7 Harwood, 3 p.m.

4) No. 3 Carrington vs. No. 6 New Rockford, 5:30 p.m.

Thursday

Loser-out

5) Loser game 1 vs. loser game 2, 10 a.m.

6) Loser game 3 vs. loser game 4, 12:30 p.m.

Semifinal

7) Winner game 1 vs. winner game 2, 3 p.m.

8) Winner game 3 vs. winner game 4, 5:30 p.m.

Friday

9) Loser game 8 vs. winner game 5, 10 a.m.

10) Loser game 7 vs. winner game 6, 12:30 p.m.

11) Winner game 5 vs. winner game 6, 3 p.m.

12) Winner game 9 vs. winner game 10, 5 p.m.

Saturday

13) Loser game 11 vs. winner game 12, 10 a.m.

Championship

14) Winner game 11 vs. winner game 13, 12:30 p.m.

15) Winner game 14 vs. loser game 14, 3 p.m., if necessary.