BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 7-31

Legion Baseball

Class AA

State tournament

in Jamestown

Tuesday

1) No. 9 Fargo Post 400 9, No. 8 Williston 5

2) No. 10 Jamestown 10, No. 7 Mandan 2

Wednesday

3) No. 4 West Fargo 9, No. 5 Minot 7

4) No. 3 Fargo Post 2 12, No. 6 Dickinson 5

5) No. 1 Bismarck 13, Fargo Post 400 11

6) No. 2 Grand Forks vs. Jamestown, late

Thursday

7) Mandan vs. Minot, 11 a.m.

8) Williston vs. Dickinson, 2 p.m.

9) West Fargo vs. Bismarck, 5 p.m.

10) Fargo Post 2 vs. winner game 6, 8 p.m.

Friday

11) Winner game 7 vs. Fargo Post 400, 11 a.m.

12) Winner game 8 vs. loser game 6, 2 p.m.

13) Winner game 11 vs. loser game 9, 5 p.m.

14) Winner game 12 vs. loser game 10, 8 p.m.

Saturday

15) Winner game 9 vs. winner game 10, noon

16) Winner game 13 vs. winner game 14, 3 p.m.

17) Winner game 16 vs. loser game 15, 6 p.m.

Sunday

Championship

18) Winner game 15 vs. winner game 17, 1 p.m.

19) Winner game 18 vs. loser game 18, 3 p.m. (if necessary)

West Fargo 9, Minot 7

M 220 012 000 – 7 6 4

WF 001 300 23x – 9 9 3

Chandler Jacob, Grant Larson (8), Dalton Cooper (8) and Jake Magnuson; Ben Strahm, Chase Gooding (6) and Ben Bruenjes.

W Gooding; L Larson

Highlights: M, Brady Lampert 1-3, 2B, 2 RBI, R, Larson 2-3, 2B, 3 RBI, R; WF, Noah Paper 3-5, 2 R, Camran Bonnema 2-3, 2B, RBI, Marcus Wohl, RBI, 2 R.

Fargo Post 2 12, Dickinson 5

D 000 022 100 – 5 10 3

FP 080 000 13x – 12 10 0

Mark Erickson, Cole Anderson (2), Kendall Jones (8) and Andrew Heckaman; Lincoln Voss, Tyler Anderson (7) and Andrew Penney.

W Voss; L Erickson.

HR FP, Carter Thompson.

Highlights: D, Andrew Heckaman 2-4, 2B, Cam Jorda 2-4, 2B; F, Carter Thompson 3-5, 2B, 3 R, 3 RBIs, Gunnar Linstaedt 2-5, 2 RBIs, Seth Amundson 2-5, R.

Bismarck 13, Fargo Post 400 11

FP 001 015 103 – 11 14 2

B 090 000 13x – 13 16 4

Kaden Steiner, Conner Ryan (8) and Dave Mehlhoff; Nate Dinga, Trent Bohan (6), Dalton Feeney (9) and Quinn Irey.

W – Dinga. L – Steiner. S – Feeney.

HR FP, Zander Langevin.

Highlights: FP, Austin Engel 4-5, 2 R, 3B, 2 RBIs, Kyle Glander 3-5, RBI, Langevin 2-4, 3 RBIs; B, Hunter Walsh 4-5, 4 RBIs, R, Jared Spooner 1-2, 2B, 3 BB, 2 RBIs, Quinn Irey 2-5, 2B, 2 R, 2 RBIs.

Class A

State tournament

In Wahpeton

Wednesday

1) E4 Valley City 10, W1 Beulah 8

2) W3 Watford City 10, E2 Grafton 6

3) E3 Casselton 9, W2 Makoti 0

4) E1 Wahpeton 2, W4 Velva 1

Thursday

5) Beulah vs. Grafton, 11 a.m.

6) Makoti 3 vs. Velva, 2 p.m.

7) Valley City vs. Watford City, 5 p.m.

8) Casselton vs. Wahpeton, 8 p.m.

Friday

9) Winner game 5 vs. loser game 8, 1 p.m.

10) Winner game 6 vs. loser game 7, 4 p.m.

11) Winner game 7 vs. winner game 8, 7 p.m.

Saturday

12) Winner game 9 vs. loser game 11, 2 p.m.

13) Winner game 10 vs. winner game 11, 5 p.m.

Sunday

Championship

14) Winner game 12 vs. winner game 13, 1 p.m.

15) Winner game 14 vs. loser game 14, 30 minutes after game 14 (if necessary)

Valley City 10, Beulah 8

VC 300 230 2 – 10 11 1

B 700 001 0- 8 8 5

Berg, Carpenter (5) and Miller. Becker, Morris (6) and A. Battest, Mellmer (6).

W – Carpenter; L – Becker.

HR: VC, Carpenter

Watford City 10, Grafton 6

WC 201 313 0 – 10 11 6

G 300 101 1 – 6 9 5

Sampsel and Liebel. Mach, Kingsbury (5) and Heuchert.

W – Sampsel; L – Mach

HR: WC, Grimes

Casselton 9, Makoti 0

C 011 102 4 – 9 12 1

M 000 000 0 – 0 4 8

Cote and Jac. Roesler. Austin Lee, A. Nelson (7) and J. Nelson.

W – Cote; L – Lee

Wahpeton 2, Velva 1

V 010 000 0 – 1 4 2

W 001 100 x – 2 5 2

Dean and Mack. Lingen and Edwardson.

W – Lingen; L – Dean

Class B

State tournament

in Langdon

Wednesday

1) SE1 LaMoure 14, W2 Renville County 1

2) SE2 Enderlin 13, W1 Burlington 0

3) NE No. 1 Thompson 5, C No. 2 Nelson County 1

4) C1 Carrington 1, NE2 Langdon 0

Thursday

5) Renville County vs. Nelson County, 10 a.m.

6) Burlington vs. Langdon, 1 p.m.

7) LaMoure vs. Thompson, 4 p.m.

8) Enderlin vs. Carrington, 7 p.m.

Friday

9) Winner game 6 vs. loser game 7

10) Winner game 5 vs. loser game 8

11) Winner game 7 vs. winner game 8

Saturday

12) Winner game 9 vs. loser game 11

13) Winner game 10 vs. winner game 11

Sunday

Championship

14) Winner game 12 vs. winner game 13

15) Winner game 14 vs. loser game 14, if necessary

LaMoure 14, Renville County 1, 5 inn.

R 000 10 – 1 4 1

L 364 1x – 14 10 0

Riley Brown, Talon Thompson (2), Charlie Eriksmoen (4) and Doug Winzenburg; Parker Stemen and Brady Warcken.

W – Stemen; L – Brown

HR – L, Anthony Olson

Highlights: L, Stemen 5 IP, 4 H, ER, 3 BB, 5 K; L, Olson 2-2, 4 RBI, R, BB; L, Roddy Gentzkow 2-3, 2B, 2 RBI, 3 R, HBP; L, Brady Thielges 1-1, RBI, 3 BB, 3 R; L, Jared Meiklejohn 2-3, 3 RBI, 3 R, BB; L, Warcken 1-2, 2B, RBI, 3 R; R, Brown 2-3, R; R, Winzenburg 1-3; R, Statler Olson 1-2, RBI.

Enderlin 13, Burlington 0, 5 inn.

E 025 06 – 13 11 0

B 000 00 – 0 2 4

Daniel Lindgren and Daulton Bartholomey; Cole Grosche and Alex Davy.

W – Lindgren; L – Grosche

Highlights: E, Dalton Anderson 2-3, 2B, 2 RBI, R; E, Grant Lindemann 2-4, 2 RBI, 2 R; E, Jorun Hamre 0-2, 2 BB, 3 R; E, Spencer Gillund 0-2, 2 BB, 2 R; Daniel Lindgren 5 IP, 2 H, 0 ER, 0 BB, 7 K, 2-3, 2 R; B, Tev Billadeau 1-1; B, Noah Zeitz 1-2.

Thompson 5, Nelson County 1

NC 000 001 0 – 1 4 1

T 400 100 X – 5 9 0

W – Skyler Carlson; L – Jayden Grover

Highlights: NC, Grover 2-4, 1 RBI, Hunter Engel 1-3, 1 R; T, Carlson 12 K; Tom Nistler 2-3, 1 R, 1 RBI, Cadyn Schwabe 2-3, Ryne Dolleslager 2-3, 2B, 1R, 1 RBI, Brett Sutter-Hegg 1-2, 1R, 1 RBI.

Carrington 1, Langdon 0

L 000 000 0 – 0 2 1

C 100 000 x – 1 4 1

Kalton Agnes and Dalton Fetsch; Patrick Freeman and Easton Paeper.

W – Freeman; L – Agnes

Highlights: C, Braxton 0-2, reached on error, R; C, Freeman 7 IP, 2 H, 0 ER, BB, 8 K, 1-3; L, Agnes 6 IP, 4 H, R (0 ER), BB, 9 SO, 1-3; L, Erik Aanderud 1-3, 2B.

Recreation

GEM Federal Credit Union League

Monday

At Souris Valley Golf Course

Low Gross A: Moe Broderick 37; B: Jim Boley 48

Low Net A: Rob White 33; B: Bob Markle 36

Least Putts A: Broderick 12: B: Les Strege and B; Al Marsden 16

Hole No. 2 Long Putt A: Larry Kragh; B: Marsden

Hole No. 4 Closest to the Pin A: Jeff Balentine

Hole No. 5 Long Drive A: White; B: Marsden

Hole No. 7 Closest to the Pin, 2nd Shot- A: Broderick; B: Bruce Grover

Hole No. 8 Closest to the Pin A: Terry Burud; B: Boley

Hole No. 9 A: Long Putt A: Broderick; B: Marsden

Wildwood Men’s Senior League

Tuesday

Team game – First place: Barry Boseworth, Mike Brunner, Ray Hagel.

Hole No. 1, closest to pin first shot on: Mike Brunner.

Hole No. 9, long putt: Rod Schwandt.

Events

Minot State Golf Clinic

What: One-day instructional golf clinic

Who: For boys and girls in grades 5-12

Where: Souris Valley Golf Course and the Jack Hoeven Wee Links

When: Monday, Aug. 4 from 9 a.m. to 3 p.m.

Cost: $40 per attendee and includes lunch

Note: Check-in begins at 8:30 a.m. at Souris Valley GC. For more information or to register, visit msubeaverscamps.com or contact the MSU Athletic Department at 701-858-3041.

Minot State Youth Soccer Camp

Date: August 4-8

Grades: Boys and girls grades K-8

Time: 8:30-9 a.m. check in; 9 a.m.-noon

Cost: $110