BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Area Scoreboard 8-2

Legion Baseball

Class AA

State tournament

in Jamestown

Tuesday

1) No. 9 Fargo Post 400 9, No. 8 Williston 5

2) No. 10 Jamestown 10, No. 7 Mandan 2

Wednesday

3) No. 4 West Fargo 9, No. 5 Minot 7

4) No. 3 Fargo Post 2 12, No. 6 Dickinson 5

5) No. 1 Bismarck 13, Fargo Post 400 11

6) No. 2 Grand Forks 12, Jamestown 9

Thursday

7) Minot 10, Mandan 0, 8 innings

8) Dickinson 10, Williston 0, 8 innings

9) Bismarck 10, West Fargo 0, 7 innings

10) Fargo Post 2, Grand Forks 0

Friday

11) Minot 8, Fargo Post 400 7

12) Jamestown 3, Dickinson 1

13) West Fargo 18, Minot 10

14) Jamestown vs. Grand Forks, late

Saturday

15) Bismarck vs. Fargo Post 2, noon

16) West Fargo vs. winner game 14, 3 p.m.

17) Winner game 16 vs. loser game 15, 6 p.m.

Sunday

Championship

18) Winner game 15 vs. winner game 17, 1 p.m.

19) Winner game 18 vs. loser game 18, 3 p.m. (if necessary)

Jamestown 3, Dickinson 1

D 001 000 000 1 8 4

J 000 010 11x 3 5 1

Brett Schweitzer, Marcus Jones (7) and Mark Erickson; Landon Weiser, Tyler Ukestad (9) and Joey Gebhardt.

W Weiser; L Schweitzer; Sv. Ukestad

Highlights: D, Tanner Hopfauf 1-3, RBI; J, Ukestad 1-4, RBI, Shaun Hogan 1-2, RBI.

Minot 8, Fargo Post 400 7

FP 020 400 001 7 10 2

M 003 100 004 8 9 3

Erik Engel, Conner Ryan (8) and Dave Melhoff; Grant Larson, Dalton Cooper (4), Trever Ringoen (8) and Jake Magnuson.

W Ringoen; L Ryan

HR M, Larson, Cooper

Highlights: FP, Melhoff 2-4, 2 RBI, R, Andrew Myer 2-5, RBI; M, Larson 1-3, HR, 2 RBI, R, Cooper 1-4, HR, RBI, R, Magnuson 1-3, 3 RBI, R.

Grant Forks 18, Minot 10

GF 000 4(10)4 000 18 15 1

M 002 160 010 10 18 0

Colin Hennessy, Brandon Walters (4) and Kaleb Binstock; Shawn Danielson (4), Trever Ringoen (5), Hunter Duttenhefer (5), Alex Arrayan (6), Brady Lampert (6), Conor Taney (6) and Braden Lach.

W Walters; L Danielson

HR M, Grant Larson

Highlights: GF, Cole Kirchoffner 2-4, 2B, 2 RBI, 3 R, Chaise Anderson 3-5, 2B, 4 RBI, 2 R, Jace Braathen 2-6, 2 2B, 4 RBI, R, Kaden Monette 3-4, 3 RBI, 2 R; M, Larson 4-5, HR, RBI, 2 R, Austin Eggl 4-5, 2 2B, 3 RBI, R, Chandler Jacob 3-6.

Class A

State tournament

In Wahpeton

Wednesday

1) E4 Valley City 10, W1 Beulah 8

2) W3 Watford City 10, E2 Grafton 6

3) E3 Casselton 9, W2 Makoti 0

4) E1 Wahpeton 2, W4 Velva 1

Thursday

5) Beulah 1, Grafton 0

6) Velva 13, Makoti 1

7) Valley City 7, Watford City 4

8) Wahpeton 10, Casselton 0, 5 innings

Friday

9) Beulah 4, Casselton 1

10) Velva 15, Watford City 2

11) Wahpeton 10, Valley City 0, 5 innings

Saturday

12) Beulah vs. Valley City, 2 p.m.

13) Velva vs. Wahpeton, 5 p.m.

Sunday

Championship

14) Winner game 12 vs. winner game 13, 1 p.m.

15) Winner game 14 vs. loser game 14, 30 minutes after game 14 (if necessary)

Beulah 4, Casselton 1

C 000 000 1 – 1 6 1

B 013 000 x – 4 5 1

Holm, Cote (4) and Roesler. Messerschmidt and Mellmer.

W – Messerschmidt.; L – Holm.

HR – Mellmer

Notes:?Evan Mellmer was 1-for-2 with a home run and two RBIs to help Beulah to a 4-1 victory over Casselton in an elimination game Friday.

Beulah plays Wahpeton at 5 p.m. today at John Randall Field.

Nathan Volk was 2-for-3 with a double to lead Casselton.

Beulah starting pitcher Cole Messerschmidt picked up the complete-game victory, giving up one run on six hits.

Velva 15, Watford City 2

V 404 124 0 – 15 16 3

WF 101 000 0 – 2 6 1

Notes:?Eli Luna was 3-for-5 with five RBIs and three runs scored to help Velva to a 15-2 win over Watford City in an elimination game on Friday.

David Kline was 3-for-4 and drove in both of Watford City’s runs.

Wahpeton 10, Valley City 0, 5 innings

VC 000 00 – 0 2 0

W 304 3x – 10 10 0

Carpenter, Berg (4) and Miller. Bassingthwaite and Edwardson. W-Bassingthwaite. L-Carpenter.

Class B

State tournament

in Langdon

Wednesday

1) SE1 LaMoure 14, W2 Renville County 1

2) SE2 Enderlin 13, W1 Burlington 0

3) NE No. 1 Thompson 5, C No. 2 Nelson County 1

4) C1 Carrington 1, NE2 Langdon 0

Thursday

5) Nelson County 12, Renville County 2

6) Langdon 10, Burlington 2

7) Thompson 8, LaMoure 6

8) Carrington 4, Enderlin 3

Friday

9) Langdon 3, LaMoure2

10) Enderlin 5, Nelson County 2

11) Carrington 5, Thompson 0

Saturday

12) Langdon vs. Thompson, 2 p.m.

13) Enderlin vs. Carrington, 5 p.m.

Note:?Carrington advances to championship regardless of outcome in Game 13. If Carrington wins Game 13, its opponent in the championship round must beat Carrington twice. If Carrington loses, the championship becomes a winner-take-all game.

Sunday

Championship

14) Winner game 12 vs. winner game 13

15) Winner game 14 vs. loser game 14, if necessary

Langdon 3, LaMoure 2, 10 innings

LaM 002 000 000 0 – 2 2 4

Lan 100 010 000 1 – 3 9 2

W – Jon Skjervheim; L – Jared Meiklejohn

Highlights: LaM, Anthony Olson 1-3, RBI, Meiklejohn 1-4; Lang, Skjervheim 1-3, RBI, GW R, Kalton Agnes 2-5, Dalton Fetsch 2-4, 2B, Kade Pengilly 1-5, 3B, Agnes 6 IP, 9 K.

Enderlin 5, Nelson County 2

NC 000 200 0 – 2 8 2

E 000 041 x – 5 5 2

W – Wyatt Aberle; L – Tyler Gravseth

Highlights: NC, Dakota Hoyt 3-3, Gravseth 2-3; E, Aberle 1-4, HR, 3 RBI, Daniel Lindgren 1-3, 2B, R, RBI, Spencer Gillund 1-2, 2B, RBI, Dalton Anderson 2-3.

Carrington 5, Thompson 0

C 001 001 3 – 5 10 0

T 000 000 0 – 0 4 4

W – Logan Clifton; L – Calen Schwabe

Highlights: C, Easton Paeper 2-4, 3B, Brady Smith 2-4, R, RBI, Pat Freeman 2-2, Alex Jarrett 2-4, R, RBI, Brett Lyman 2-4; T, Ryne Dolleslager 1-1, Schwabe 11 K.

Recreation

Souris Valley Men’s Night

Thursday

Low gross: Terry Burud, 34

Low net: Ed Baker, 29

Long drive: A, Nick Reynolds; B, John Theobald

Closest to pin

No. 1: John Theobald

No. 2: Charlie Anderson

No. 3: Justin Redding

No. 4: Cliff Jacobson

No. 5: Ed Baker

No. 6: Terry Burud

No. 7: Matt Pederson

No. 8: Jerry Frye

Souris Valley Women’s League

Thursday

Game of the day – Scramble Front 9

1. Diana Somerville, Mary Zupetz, Joan Hauf, Kay Kupser.

2. Kathy Kragh, Patty Pretzer, Betty Schall.

3. Judy Nelson, Alicia Cross, Marsha Rogne.

Chip-ins: Diana Somerville, Joan Hauf.

Birdie: Joan Hauf.

Events

Minot State Golf Clinic

What: One-day instructional golf clinic

Who: For boys and girls in grades 5-12

Where: Souris Valley Golf Course and the Jack Hoeven Wee Links

When: Monday, Aug. 4 from 9 a.m. to 3 p.m.

Cost: $40 per attendee and includes lunch

Note: Check-in begins at 8:30 a.m. at Souris Valley GC. For more information or to register, visit msubeaverscamps.com or contact the MSU Athletic Department at 701-858-3041.

Minot State Youth Soccer Camp

Date: August 4-8

Grades: Boys and girls grades K-8

Time: 8:30-9 a.m. check in; 9 a.m.-noon

Cost: $110